• تاریخ : ۱۶ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

سرپرست تیم درمانی دانش آموزانی شین آبادی با بیان اینکه ادامه درمان این دانش‌آموزان در کشور پیگیری می‌شود، گفت: متاسفانه وعده‌های دولت و وزارت بهداشت برای تهیه تجهیزات برای درمان دانش‌آموزان شین‌آبادی هنوز عملی نانجام گرفته‌هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایلنا، ۱۶ آذر سال ۹۱ طبق معمول هر روز صبح مخخانوم بخاری کلاس لبریز از نفت می‌شود، ساعت ۷ و نیم صبح هست و بچه‌های شین‌آباد برای شروعی مجدد در کلاس حاضر انجام گرفته اند.
بخاری نفتی قدیمی که در مقابل در کلاس قرار دارد یکباره شعله‌ور می‌شود. سرایدار مدرسه و خانم معلم هم نمی‌توانند؛ شعله‌های سرکش آتش را مهار کنند. کودکی و آرزوهای ۱۵ دختر بچه در شراره‌های آتش می‌سوزد.

زیاد از ۵ سال از آن روز تلخ می‌گذرد و دانش آموزان مدرسه شین آباد که امروز نوجوان انجام گرفته‌اند با وجود کمبود تجهیزات و قطع هزینه‌ها برای درمانشان به خانومدگی ادامه می‌دهند.

محمدجواد فاطمی؛ سرپرست تیم درمانی دانش آموزان شین آباد درباره وضعیت دانش‌آموزان حادثه دیده شین‌آبادی گفت: درمان این دانش‌آموزان در بیمارستان حضرت فاطمه(س) با تیمی پزشکی که از ابتدا درمان آن‌ها را برعهده گرفت، ادامه دارد. تعدادی از این دانش‌آموزان در تابستان امسال برای تعدادمین بار مورد اعمال جراحی قرار گرفتند، اما متاسفانه تجهیزات مورد نیاز برای درمان آن‌ها هنوز آماده نانجام گرفته هست.

او ادامه داد: تا زمانی که حمایت‌های لازم صورت نگیرد و تجهیزات مورد نیاز تهیه نشود، بی‌شک درمان با تاخیر انجام انجام گرفته یا کیفیت لازم را نخواهد داشت. ما امیدواریم تا همه ارگان‌ها و دستگاه‌های مربوطه در این زمینه کمک کنند تا با تهیه تجهیزات نه تنها این دانش‌آموزان بلکه همه بیماران سوختگی از خدمات بهتری بهره ببرند.

رییس تیم درمانی دانش‌آموزان شین‌آبادی خاطرنشان کـــرد: هر عمل جراحی نیاز به تجهیزات خاص خود را دارد و این تجهیزات نیز روز به روز پیشرفته و نوین می‌شوند و نتایج حاصل از آن نیز بهتر و عوارض آن کاهش می‌شود، متاسفانه وسایل و تجهیزات ما زیاد قدیمی هست.

فاطمی به قول‌های مساعدی که از سوی وزارت بهداشت و دولت برای تهیه تجهیزات به آن‌ها داده انجام گرفته اشاره کـــرد و گفت: ما از تجهیزات دستی برای پیوند پوست هستفاده می‌کنیم که قابل کنترل نیستند و ضخامت پوست به وسیله آن‌ها قابل تنظیم نیست و تجربه بالایی را می‌طلبد تا پزشک بتواند با این تجهیزات پیش پا افتاده کارایی لازم را داشته باانجام گرفت. تعدادین بار به معاونت درمان و وزیر در این باره درخوهست داده‌ایم، اما هنوز این تجهیزات مهیا نانجام گرفته هست و ما همچنان با دستگاه‌های قدیمی اعمال جراحی را روی این بچه‌ها انجام می‌دهیم.

او با بیان اینکه این دانش‌آموزان درخوهست ادامه درمان در خارج از کشور را نداشتند، گفت: تجربه ما برای درمان این نوع بیماری‌ها کافی هست و خوشبختانه این دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان تجربه ما در عمل‌ها را دیده‌اند و با توجه به اینکه به آن‌ها پیشنهاد انجام گرفت که برای درمان به خارج از کشور بروند، اما نپذیرفتند و تمایل داشتند تا درمان‌شان در داخل کشور ادامه داشته باانجام گرفت.

رییس تیم درمانی دانش آموزان شین‌آبادی با تاکید براینکه باید تجهیزات‌مان را به روز کنیم، گفت: ادامه درمان در خارج از کشور هزینه‌های زیادی را به دولت تحمیل می‌کـــرد و خوشبختانه درک صحیح خانواده‌های این دانش‌آموزان باعث انجام گرفت تا درمان آن‌ها در داخل کشور ادامه پیدا کند و از تحمیل هزینه‌‌های گزاف به دولت جلوگیری انجام گرفت، اما متاسفانه از سوی دیگر همکاری مسئولان برای تامین تجهیزات مورد نیاز ابداً کافی و نیکو نبوده هست.

او همچنین درباره تامین هزینه‌های درمانی این دانش‌آموزان خاطرنشان کـــرد: همان ابتدای حادثه که موضوع زیاد هیجانی بود، دولت حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای هزینه درمان این دانش‌آموزان پرداخت کـــرد و قرار انجام گرفته بود که سالانه یک میلیارد تومان برای درمان این دانش‌آموزان پرداخت شود که متاسفانه ادامه پیدا نکـــرد.

فاطمی با بیان اینکه حمایت‌هایی شده اما کافی نبوده هست، تاکید کـــرد: ما در مقابل این دانش‌آموزان مسئول هستیم و موظفیم درمان آن‌ها را ادامه دهیم، چه ریالی به ما پرداخت شود و چه نشود. در حال حاضر هم که هزینه‌ها پرداخت نانجام گرفته، تیم درمانی این دانش‌آموزان همانند گذشته بهترین خدمات را در حد توانایی بیمارستان به آن‌ها ارائه می‌دهد.

رییس تیم درمانی دانش‌آموزان شین‌آبادی با اشاره به صحبت‌های وزیر بهداشت مبنی بر مقدم بودن پیشگیری بر درمان در پلن‌های وزارت بهداشت خاطرنشان کـــرد: امیدواریم توجه به پیشگیری از سوختگی نیز افزایش یافته، دلیل که پس از سوختن قابلیت درمان قطعی وجود ندارد، بنابراین تا جایی که امکان دارد باید به پیشگیری از سوختگی بها بدهیم و به ویژه درباره کودکان این پیشگیری زیاد از پیش باید اهمیت داشته باانجام گرفت، چون اغلب سوختگی که در کودکان رخ می‌دهد به دلیل بی‌احتیاطی و سهل‌انگاری مراقبان و بزرگسالان آن‌ههست.

فاطمی تصریح کـــرد: دولت باید در زمینه بهبود وضعیت مدارس تلاش کند، دلیل که هرساله رویدادهای بدی درباره اتفاقاتی که برای دانش‌آموزان می‌افتد می‌شنویم. همچنین باید به سمت هستانداردسازی مدارس و افزایش ایمنی در مدارس برویم و دولت وظیفه دارد، سیستم گرمایشی مدارس را هستانداردسازی کند. نمی‌توان دولتی با این همه منابع مالی داشت، اما در مدارس آن جان فرخانومدان آقام در خطر باانجام گرفت. بنابراین باید در این زمینه سرمایه‌گذاری شود و سیستم‌های گرمایشی هستاندارد برای مدارس تهیه شود.

او در پایان درباره وضعیت درمانی دانش‌آموزان دوردخانوم که حدود ۱۱ سال پیش در آتش سوختند و دچار حادثه انجام گرفتند نیز گفت: درمان آنها در دانشگاه شیراز و توسط تیم درمانی آنجا انجام می‌شود وزارت بهداشت هم تعهد کـــرده بود که همه خدماتی را که به دانش‌آموزان شین‌آبادی اختصاص می‌دهد، برای آن‌ها نیز در نظر بگیرد اما متاسفانه از هیچ‌کدام حمایت کافی صورت نمی‌گیرد.


انتهاي پيام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما