• تاریخ : ۱۹ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله فیلم سینمایی «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی فیلمی هست که توانسته هوای تازه‌ای را وارد عرصه دفاع مقدس کند کند. فیلم سینمایی «ویلایی ها» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر سینمای ایران حضور پیدا کـــرده بود که توانست توجه زیادی از علاقه‌مندان به سینما، منتقدین و  اصحاب رسانه را به خود جلب کند.  «ویلایی‌ها» به لحاظ فرم و محتوا حرف‌‌هایی زیادی برای گفتن دارد. 


حالا اما فیلمی خوش ساخت با گیم‌های یک دست و درست، فیلمی که برای سینمای ایران و حتی جامعه می‌تواند یک اثر کاربردی و هستراتژیک محسوب شود با نامهربانی مواجه انجام گرفته هست.  با توجه به مضمون و محتوای این فیلم دفاع مقدسی آنهم در شرایط کنونی سینمای مان که از فقر محتوای سالم رنج می‌برد باید پایان قد از فیلم دفاع کـــرد. 


گویا کارتل سینمایی قدرتمندی در سینما وجود دارد که نفوذ زیادی دارد و به‌واسطه آن رانت فراوانی به سود وابستگان به این کارتل جابجا می‌شود. این رانت‌داران سینمایی در مواجهه با «ویلایی‌ها» مقابل آن ایستادند تا جایی که سالن‌های نمایش این فیلم کم و سالن‌های نامعقولی برای آن در نظر گرفته انجام گرفت و در عوض فیلمهای سطحی و پیش‌پا افتاده با پسوند ۱ و ۲ و ۳ و …از بهترین سالنها و امکانات بهره‌مند انجام گرفتند. قطعا در این شرایط نابرابر فیلم‌هایی چون «ویلایی ها» به حاشیه می‌روند. فیلمی که هوایی تازه برای ژانر مهجور سینمای دفاع مقدس به‌شمار می‌رود.

در شرایطی که این فیلم سینمایی توانسته طی روز‌های گذشته آرام آرام جایگاه خود را در میان مخاطبانش بیابد و بازدید آن روز به روز افزایش شود و به فروش روزانه بالای ۲۳ میلیون تومان برسد، ظاهرا اخطارها برای پایان دوره اکران فیلم شروع انجام گرفته هست. آن هم در شرایطی که گیشه‌ای بالاتر از کف فروش داشته هست.


همه این اتفاقات در حالی روی می‌دهد که پیش از این شاهد بوده ایم برخی از فیلم‌های سینمایی با اینکه به کف فروش نرسیدند تا ۱۰ هفته اکران‌شان به طول انجامید.


دلیل مدیران و سیهستگذاران سینما نباید به این حیاتی دقت داشته باشند که از سینمای دفاع مقدس باید حمایت کـــرد و شرایط  اکران فیلم‌های این چنینی باید حداقل به لحاظ زمانی بهترین شرایط برای‌شان لحاظ شود مخصوصا برای آثاری که دارای کیفیت‌های لازم  در این عرصه هستند. «ویلایی‌ها» در شرایط نامعقول و نابرابر به اکران عمومی رسید و با رفتار و تصمیم‌های ناعادلانه قرار هست به حاشیه رانده شود. 


شاید این اتفاق و مواجهه بهترین مثال برای این باانجام گرفت که بعد از کلی نشست و کنفرانس و جلسه ، تایمی یک فیلم نیکو دفاع مقدسی ساخته می‌شود، در عمل همه نتایج جلسات را به هیچ می‌انگاریم و از آن حمایت نمی‌کنیم.


با توجه به فضای خاص ایام ماه مبارک رمضان قطعا فیلم این فیلم سینمایی سنخیت افزایشی می تواند با شرایط روحی آقام داشته باانجام گرفت. «ویلایی‌ها» هوای تازه ای هست که نباید آن را از سینما دریغ کـــرد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما