• تاریخ : ۲۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مدیر اداره ایدز و بیماری‌های آمیزشی با اشاره به اینکه هشدارات دقیقی از بیماری‌های آمیزشی در ایران وجود ندارد، گفت: درباره بیماری‌های آمیزشی هشدار رسانی به جامعه وجود ندارد و براساس یک سری شواهد و گزارشات، بیماری‌های آمیزشی مانند سوزاک، تبخال تناسلی و زگیل تناسی رو به افزایش هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایلنا، پروین افسر کازرونی، مدیر اداره ایدز و بیماری‌های تعلیمی وزارت بهداشت درباره بیماری‌های آمیزشی در ایران گفت: در بحث بیماری‌های آمیزشی در ایران سیستم مراقبت و گزارش‌دهی وجود داشته، اما زیاد محدود بوده هست، بنابراین آمار و هشدارات دقیقی در مورد بیماران آمیزشی وجود ندارد.
او با اشاره به نقل‌های بیماری آمیزشی در ایران، افزود: وزارت بهداشت بحث بیماری‌های آمیزشی را از منظر پیشگیری در دستور کار دارد. به طور مثال موضوع HIV یکی از بیماری‌های آمیزشی هست. زمانی که درمورد این مسئله به جامعه تعلیم داده و بحث پیشگیری از راه انتقال جنسی مطرح می‌شود به نوعی درباره یکی از انتقال بیماری‌های آمیزشی نیز صحبت انجام گرفته هست.

کازرونی با تاکید بر اینکه هشدارات عموم جامعه درباره بیماری‌های آمیزشی زیاد کم و ضعیف هست، گفت: متاسفانه جامعه هشدارات زیاد پایینی درمورد بیماری‌های آمیزشی دارد به دلیل اینکه به این موضوع به صورت گسترده پرداخته نانجام گرفته هست.

مدیر اداره ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت ادامه داد: پلن کنترل بیماری‌های آمیزشی جزو پلن‌‌هایی هست که سلامت خانواده را دنبال قرار می‌دهد و مسئله سلامت خانواده واحد و بخش حیاتیی در وزارت بهداشت محسوب می‌شود. وزارت بهداشت برای  بحث پیشگیری، مراقبت و درمان بیماری‌های آمیزشی دستورالعمل‌هایی دارد و جزو پلن‌های آن هست، اما از نظر هشدار‌رسانی به جامعه در این مورد ضعیف کار انجام گرفته هست.

کازرونی با بیان اینکه مسئله بیماری‌های آمیزشی نیاز به مطالعات کشوری و گسترده دارد، گفت: یک سری مطالعاتی خردی در گروه‌های مختلف وجود دارد، اما این مطالعات پراکنده نمی‌تواند آمار یا عدد دقیقی برای کل مسئله بدهد. وزارت بهداشت در حال پلن‌ریزی برای مطالعات کشور در این زمینه هست.

او درباره مطالعات برای گروه‌هایی که در معرض رفتار پرخطر جنسی هستند نیز خاطرنشان کـــرد: در ارتباط با گروه‌هایی که در معرض رفتار پرخطر جنسی هم هستند، هشدارات دقیقی وجود ندارد و در این زمینه نیز کم کار انجام گرفته اما مطالعاتی در رابطه با خانومان آسیب‌پذیر انجام انجام گرفته هست. براساس یک سری شواهد و گزارشات پزشکان درمان‌گر برخی بیماری‌های آمیزشی مانند سوزاک، تبخال تناسلی و زگیل تناسی رو به افزایش هست.

مدیر اداره ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه برمبنای شواهد نمی‌توان آمار دقیقی به دست آورد، گفت: این مسئله نیاز به مطالعه گسترده دارد و باید به شکل دقیق در سطح کشور بررسی شود. به صورت حتم وزارت بهداشت در حال پلن‌ریزی برای این مسئله هست.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما