• تاریخ : ۲۱ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

معاون فرهنگی وزیر ارشاد گفت: بچه‌ها در باشگاه‌های کتابخوانی فرهنگ تعامل، گفت‌وگو و همکاری متقابل را یاد می‌گیرند. بچه‌ها به بهانه کتاب دنیای خود را با همدیگر به اشتراک می‌گذارند.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
فارس، محسن جوادی معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره جام باشگاه‌های کتابخوانی و پلن‌های آتی این معاونت در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی توضیحاتی را ارائه کـــرد.

جوادی درباره پلن‌های ویژه معاونت فرهنگی برای گسترش کتابخوانی در میان کودکان و نوجوانان گفت: اگر دنبال ما گسترش فرهنگ کتابخوانی در کشور باانجام گرفت بهترین کار این هست که بر روی کودکان و نوجوانان تمرکز کنیم. اگر فرخانومدان ما از کودکی به خواندن کتاب عادت نکنند نمی‌توان در بزرگسالی کار زیادی برای تشویق کتابخوانی در آنان انجام دهیم. پیش از این هم رهبری معظم انقلاب در توصیه‌ای به همین نکته اشاره کـــرده بودند و نقل کرد بودند که باید کودکان را به کتابخوانی عادت بدهیم دلیلکه این کار تا پایان عمر با آن‌ها خواهد بود.

وی در ادامه افزود: نکته دیگر این هست سرانه مطالعه یکی از شاخص‌های توسعه هست و باید به آن توجه ویژه کـــرد و در این زمینه توجه به کتابخوانی در سنین پایین‌تر جزو وظایف اصلی دولت‌ههست. در زیادی از کشورهای توسعه یافته ساعات کتابخوانی و مطالعه جمعی یکی از حیاتیترین ساعات تعلیمی کودکان هست. امید من این هست که تعلیم و پرورش هم در این راه گام بردارد و اقداماتی هم انجام انجام گرفته هست که امیدوارم به ثمر برسد. اما کاری که ما در جام باشگاه‌های کتابخوانی انجام می‌دهیم صرفا بالابردن سرانه کتاب یا حتی بالابردن تعداد کودکان کتابخوان نیست. بلکه بچه‌ها در این باشگاه‌ها با یک فرهنگی آشنا می‌شوند که نیاز جامعه مهست. بچه‌ها در باشگاه‌های کتابخوانی فرهنگ تعامل، گفتگو و همکاری متقابل را یاد می‌گیرند. بچه‌ها یاد می‌گیرند که به هم دیگر بیاموخانومد و از همدیگر یاد بگیرند. بچه‌ها به بهانه کتاب دنیای خود را با همدیگر به اشتراک می‌گذارند. معاونت فرهنگی نیز سعی می‌کند تنها کمک کننده و پشتیبان باانجام گرفت و اگر بتواند در این زمینه موفق عمل کند، امیدواریم که سنگ‌های بزرگی را از پیش پای کتابخوانی در ایران برداریم.
معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره میزان هستقبال از این طرح گفت: اگر میزان هستقبال از این طرح را به عنوان ملاک موفقیت در نظر بگیریم، قطعا این طرح یکی از موفق‌ترین طرح‌های ترویج کتابخوانی در کشور بوده هست. تعداد برابر انجام گرفتن باشگاه‌های کتابخوانی در کشور آن هم در بازه زمانی سال گذشته تا امسال خود نشانگر هستقبال از این طرح هست. سال گذشته در نخستین دوره جام باشگاه‌ها زیاد از ۲۰۰۰ باشگاه و ۲۴هزار کودک درگیر طرح بودند. امسال اما این ارقام به ۵۰۰۰ باشگاه و ۶۰ هزار عضو رسیده هست.

جوادی درباره علت هستقبال از این طرح نیز تصریح کـــرد: علت‌های مختلفی می‌تواند داشته باانجام گرفت، اما یکی از آن‌ها آقامی بودن آن هست. این باعث انجام گرفته هست که هم از نظر هزینه پلن کم‌هزینه‌ای باانجام گرفت و هم تاثیر آن زیاد باانجام گرفت.. درست هست که دفتر مطالعات و پلن ریزی کتابخوانی ابتکار این طرح را زده هست اما مسئله این هست که شیرازه و ماهیت اصلی این طرح آقامی و متکی به خود آقام هست. برای همین هست که از آن هستقبال می‌شود. مثلا یک منطقه کوچکی مثل اوز یک مدیر ارشاد دارد که کارش هماهنگی هست. باقی کارها به دست خود آقام و تسهیلگران باشگاه‌ههست. نکته دیگر آنکه همان یک مدیر ارشاد هم در یک منطقه کوچک افزایش از آنکه دولتی باانجام گرفت وابسته به خود منطقه و جزوی از منطقه هست. ما بن کتاب اختصاص دادیم و تحفیف‌های خرید کتاب در نظر گرفتیم اما واقعا میزان کتاب‌هایی که خوانده انجام گرفته زیاد زیاد افزایش از میزان کتابی هست که می‌انجام گرفت با آن مقدار بن کتاب خرید.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد درباره پلن‌های آتی این معاونت در جهت توسعه فرهنگ کتابخوانی نیز گفت: نخستا باید تشکر کنم از مدیرانی که پیش از این در معاونت فرهنگی مشغول به فعالیت بودند. همچنین باید این را به فال نیک بگیریم که وزیر ارشاد جناب جناب آقا صالحی خودشان پیش از این در معاونت فرهنگی مشغول بودند و خودشان با جزئیات فعالیت‌ها و موانع و مشکلات این معاونت آشنایی تکمیل دارند و تا کنون نیز نسبت به این معاونت حسن نظر داشته‌اند. ثانیا باید بگویم که طرح‌هایی که هم اکنون در معاونت فرهنگی و به خصوص در اداره کل مطالعات و ترویج کتابخوانی در حال انجام هست، طرح‌های مفید و موثری هست و باید تقویت و حمایت بشوند. چه همین طرح جام باشگاه‌های کتابخوانی چه طرح انتخاب پایتخت کتاب ایران و نیز روستاها و عشایر دوستدار کتاب.

وی در پایان ابراز داشت: پلن اصلی ما توجه به مناطق محروم، روستاها و منطقههای کاهش برخوردار هست تا بتوانیم فاصله این مناطق را نسبت به مراکز هستان‌ها و منطقههای بزرگ کاهش کنیم. در همین طرح‌های ترویج کتابخوانی هم با وجود آنکه ممنوعیت برای مشارکت منطقههای بزرگ در آن نیست اما حضور روستاها و منطقههای کوچک‌تر زیاد پررنگ تر بوده هست. اگر ما بتوانیم همین راه را ادامه بدهیم امیدواریم که بتوانیم در فردا نزدیک شاهد افزایش قابل توجه سرانه مطالعه در کشور باشیم.


انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما