• تاریخ : ۹ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : پدرانه

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۵/۰۹ – ۲۱:۲۸

كد :۷۵۵۲۷

بزرگتر انجام گرفتن بیضه و احساس توده در بیضه/ آیا نشانه سرطان هست؟!

وجود هر نوع برآمدگی احتمالی نشان دهنده سرطان نیست، اما بهتر هست به پزشک مراجعه کنید. پایان سرطان ها اگر به موقع و زودهنگام تشخیص داده شوند، شانس افزایشی برای مقابله و درمان دارند. توجه داشته باشید اگر گرهک یا برآمدگی احتمالی داخل پوست کیسه بیضه باانجام گرفت نه در داخل بیضه، نشان دهنده ی بیخطری و خوش خیمی آن هست …


سلام تایم بخیر


من تقریبا دوسال پیش بود که بیضه سمت رهستم به صورت ناگهانی درد گرفت و از اونجایی که تو خونه تنها بودم نرفتم دکتر این درد بعد از یکی دو ساعت بر طرف انجام گرفت بعد از تعداد روز دیدم که بیضه سمت رهستم بزرگتر از بیضه سمت چپم انجام گرفته کنجکاو انجام گرفتم و تو اینترنت دنبالش گذشتم شماره یه دکتر رو پیدا کـــردم و باهاش تماس گرفتم ایشون گفت که تو سن تو (من ۱۶ سال دارم ) این طبیعیه منم دیگه پیگیرش نانجام گرفتم تا اینکه بعد از گذشت تعداد ماه دیدم بازم بیضه ام درد گرفت( به صورت حتم قبلشم درد میگرفت گاهی اوقات اونم خیلی کم بود دردش ) و دیدم که بیضه سمت چپم هم اندازه اش بزرگتر انجام گرفت


رهستش بنا به دلایلی مثل کم رویی و … نرفتم دکتر و تایمی که خودم بیضه هامو معاینه میکـــردم احساس میکـــردم یه چیزایی اندازه تیله یا یه کم بزرگتر یا کوچکتر به بیضه هام چسبیده و خیلی هم سفت بودن. الان یه دوسالی میشه که این مشکل رو دارم اما چون درد نداره یا خیلی کمه دردش به پزشک مراجعه نکـــردم میخوهستم از شما بپرسم که امکانش هست بیماری من سرطان بیضه باشه؟


پاسخ دکتر آذرآبادی ارولوزیست:


سلام،حتما باید معاینه شوید و سونوگرافی انجام دهید.سرطان بیضه


بین یک تا دو درصد سرطان های آقاانه و حدود سه و نیم درصد تومورهای ارولوژی را سرطان بیضه تشکیل می دهد. این نوع سرطان بین آقاان بین ۱۵ تا ۳۵ سال رایج تر هست.

متخصصان به جناب آقاان جوان توصیه می کنند که هر نوع برآمدگی در این نواحی را جدی گرفته و برای بررسی های دقیق تر به پزشک متخصص مراجعه کنند. بهتر هست جناب آقاان بعد از حمام، خود را معاینه کنند تا از وجود هر نوع تغییر غیرعادی مطمئن شوند.

نشانه ها

۱- برجستگی کوچک غیردردناک


معمولا تومور احتمالی توسط خود فرد تشخیص داده می شود، چون به شکل یک برجستگی یا برآمدگی سفت، گرهی و دشوار هست که در یکی از بیضه ها خود را نشان می دهد.

قطر و اندازه ی این تومورها از تعداد میلی متر تا تعداد سانتی متر متغیر هست که به تدریج بزرگ انجام گرفته و به تعداد سانتی متر می رسد.این نوع برآمدگی ها معمولا با درد همراه نیستند.
چه باید کـــرد؟

بهترین روش این هست که جناب آقاان جوان هر ماه یک بار خود را معاینه کنند. به این ترتیب که هر بیضه را بین دو انگشت شست و اشاره گرفته و با حرکات دورانی آرام و بدون فشار معاینه کنند.

در اینصورت اگر هر نوع برآمدگی غیرطبیعی در آنها وجود داشته باانجام گرفت را احساس خواهند کـــرد.
۲- افزایش اندازه بیضه

در برخی موارد نه تنها گرهکی در بیضه شکل می گیرد، بلکه خود بیضه هم بزرگ و حجیم می شود. این مسئله نشان می دهد که تومور در داخل بیضه بزرگ انجام گرفته هست.
چه باید کـــرد؟

در صورت مشاهده ی هر گونه تغییر در اندازه و حجم بیضه ها، هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا آزمایش ها و بررسی های لازم مانند اسکن، آزمایش خون و غیره انجام شود.

در برخی موارد، سرطان بیضه در حین انجام آزمایش های نازایی کشف می شود. باید بدانید که احتمال وجود تومور در بیضه ها نیز می تواند باعث بروز عقیمی در آقاها شود.
۳- هر نوع احساس سنگینی یا ناآسودهی در ناحیه ی اسکروتوم (کیسه ی بیضه)

در اینصورت یکی از کیسه های بیضه، به طور غیرعادی ورم کـــرده و حجیم می شود. اسکروتوم که به کیسه ی بیضه نیز معروف هست همان کیسه ی پوستی دور بیضه ههست که وظیفه ی حفاظت از آنها را دارد و با حفظ دمای آنها در شرایط مطلوب، به تولیدمثل و حفظ جنبندگی منی کمک می کند.

تایمی که حجم بیضه افزایش پیدا می کند باعث می شود که احساس کشیدگی و سنگینی در این کیسه ایجاد شود. توجه داشته باشید اگر گرهک یا برآمدگی احتمالی داخل پوست کیسه بیضه باانجام گرفت نه در داخل بیضه، نشان دهنده ی بیخطری و خوش خیمی آن هست. امکان دارد این گرهک یک کیست بوده و یا اینکه ناشی از مشکل هیدروسل (آب آوردن بیضه) باانجام گرفت.
۴- درد در ناحیه پایین شکم

معمولا درد ناشی از این بیماری بروز نمی کند، اما در صورت بروز، فرد از درد زیر شکم و کشاله ی ران شکایت می کند. این دردها ناشی از درد بیضه هستند که طناب اسپرماتیک می پیچد و به کشاله ی ران می خانومد.
۵- کشش در ناحیه سینه ها

در اینصورت فرد متوجه رانجام گرفت زیاد از اندازه ی غدد پستانی انجام گرفته و سینه هایش بزرگ می شود. این مسئله ناشی از تغییرات هورمونی و بخصوص ترشح «هورمون اچ سی جی» از طریق تومور می باانجام گرفت.
۶- کآقارد و سرفه در مراحل پیشرفته

به تدریج که تومور رانجام گرفت کـــرده و بزرگتر می شود، علائم دیگری علاوه بر علائم ذکر انجام گرفته بروز می کند که می توان به کآقارد، تجمع مایع در شکم یا آسیت به همراه نفس نفس زدن، سرفه های مداوم با خلط خونی یا بدون آن اشاره کـــرد. این علائم نشان می دهد که تومور به بخش ها و ارگان های دیگر بدن نیز سرایت کـــرده، یعنی متهستاز هستخوانی و احشایی شده هست.

خوشبختانه در مواردی که سرطان بموقع تشخیص داده می شود، شانس درمان آب زیاد بالا می رود، به طوری که تا ۹۵ درصد موارد، درمان ها به نیکوی نتیجه داده و فرد از بیماری جان سالم به در برده هست.

باز هم تاکید می کنیم منظور از ارائه این گونه مطالب و معرفی علائم بیماری، ایجاد نگرانی بی مورد نیست. نیازی نیست بترسید و در خودتان دنبال تومور یا بیماری بگردید. دنبال ما این هست که شما را هوشیار کنیم تا با دقت افزایشی به علائم و نشانه های احتمالی بدن تان توجه کنید.

بدون شک سرطان چیزی نیست که در بدن مخفی بماند. اما بهتر هست نسبت به آن هوشیار بوده و به موقع تشخیص داده شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما