• تاریخ : ۲۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

به نقل روابط عمومی موسسه خیبر؛ فاطمه ادیبی، نویسنده و پژوهشگر عفاف و حجاب در نشست «پرسش و پاسخ پیرامون حجاب و عفاف»، با اشاره به عملکـــرد مجموعه نمایشگاهی جواهرانه گفت: این مجموعه از منظرهای مختلفی مثل نگاه درون‌بینی و برون‌بینی، تاریخچه و اثبات علمی به مسئلۀ حجاب و پوشش پرداخته هست.

این کارشناس عفاف و حجاب گفت: نخستین مسئله‌ای که در بررسی  تاریخ پوشش ما با آن مواجه می‌شویم «تاریخ برهنگی» هست. در گذشته برهنگی خانومان به معنی آزادی، پیشرفت و مایۀ افتخار نبوده هست. در گذشته فقط بردگان، رقصندگان و کنیزها که از افراد سطح پایین جوامع به شمار می‌آمدند، برهنه بودند و خانومان سرشناس و سطح بالا متداوم خود را از نگاه می‌پوشاندند.

ادیبی تشریح کـــرد: تایمی ما پوشش و پوشیدگی را در همۀ جهان  با هستناد به کتیبه و نقش برجسته‌های مطمئن، مطالعه می‌کنیم  به این نتیجه می‌رسیم که پوشش بعد از میلاد مسیح در جهان و از تمدن آریایی‌ها در ایران وجود داشته هست. در زمان بهستان هم که ادیان مطرح نبوده‌اند پوشش براساس حیای فطری خانوم و آقا وجود داشته هست.

ادیبی ادامه داد: از دورۀ رنسانس به بعد، شیوۀ خانومدگی انسان‌ها تغییر می‌کند و «حیا زدایی» اتفاق می‌افتد. حیازدایی در  ابزارهای هنر مانند نقاشی‌ها، مجسمه‌ها و دهستان‌ها گسترش پیدا می‌کند.

 وی در پایان با اشاره به «بازگشت غرب به عفاف» گفت: خانومان افزایش از آقاان در دنیا به اسلام گرایش پیدا می‌کنند و دلیل این گرایش افزایش هم حجاب خانومان هست. چون با حجاب، امنیت و ارزش افزایشی را احساس می‌کنند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما