• تاریخ : ۲۱ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


به نقل روابط عمومی موسسه خیبر به گرازش از پایگاه هشدار‌رسانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی، منانشر، محمد زارعی، نویسنده، مترجم و پژوهشگر روان‌شناسی در نشست علمی «بررسی تغییرات اخیر در روابط پیش از ازدواج با محوریت کتاب بازگشت غرب به عفاف» گفت: صمیمیت و گرایش به جنس مخالف، موضوعی طبیعی و فطری هست؛ اما زمان پاسخگویی به این نیازها موضوعی زیاد بااهمیت هست و دارای نتایج مثبت و منفی زیادی هست.


زارعی با اشاره به نقل کرد حضرت آدم(ع) در بدو خلقت حوا گفت: ایشان بعد از دیدن حوا فرمود: خدایا این چه موجودی هست که حتی با نگاه کـــردن به او، آرامش می‌گیرم.


وی همچنین افزود: دین مبین اسلام وجود میل به شهوت در انسان را تأیید کـــرده هست و برخلاف زیادی از ادیان، به این نیاز و غریزۀ انسانی ضمن احترام، توجه کـــرده و برای ارضای آن نیز توصیه‌هایی کـــرده هست.


این نویسنده در ادامه به دو نیاز انسان یعنی صمیمیت و بلوغ جنسی اشاره کـــرد و گفت: نخستین و حیاتی‌ترین نیاز روان‌شناختی، صمیمیت هست که گرایش به جنس مخالف را در دوران نوجوانی به همراه دارد.


وی افزود: بلوغ جنسی دومین نیاز طبیعی انسان هست که با بیدار انجام گرفتن غریزۀ جنسی، ارضای نیاز نیز پیش می‌آید و کشش به سمت جنس مخالف ایجاد می‌شود.


این پژوهشگر با اشاره به کتاب «بازگشت غرب به عفاف» که بر اساس پژوهش مؤسسۀ رانجام گرفت جوانان امریکا نوشته انجام گرفته هست، گفت: این کتاب تعریفی از روابط پیش از ازدواج ارائه کـــرده و به نتایج مثبت و منفی آن، بررسی دلایل و پیامدهای این نوع رابطه پرداخته هست.


زارعی به تعریف روابط پیش از ازدواج پرداخت و افزود: رابطه‌ای عاطفی و صمیمی به جز عقد حتمی و نامزدی و خارج از حدِ هم‌کلاسی، همکاری و فامیلی هست که معمولاً بدون هشدار خانواده‌ها و مخفیانه صورت می‌گیرد و به داشتن رابطۀ جنسی و هم‌بستری ختم می‌شود.


این هستاد دانشگاه تشریح کـــرد: قبل از دهۀ ۱۹۷۰ میلادی، در امریکا روابط دختر و پسر سنتی بوده هست. طبق یک نظرسنجی که در سال ۱۹۶۹ در امریکا برگزارانجام گرفت، ۷۵درصد از آقام برقراری این روابط را به‌صورت سنتی ترجیح می‌دادند؛ اما حدود یک دهه بعد، با برگزاری دوبارۀ این نظرسنجی به این نتیجه رسیدند که حدود ۷۰درصد آقام تغییر عقیده داده‌اند و داشتن روابط جنسی و عاطفی پیش از ازدواج را مطلوب می‌دانند.


زارعی علل این تغییر عقیده را اینها دانست: مسائل فرهنگی و ‌اجتماعی (پایبندی ضعیف به ارزش‌ها و دین)، نگرش لیبرالیستی (نگاه آزاداندیشانه)، بیکاری، نبود تعلیم معقول و نداشتن هشدارات کافی از پیامدها، رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، مشکلات خانوادگی، عوامل فردی و رفتارهای پرخطر.


وی پیامد این عوامل را گرایش نوجوانان به برقراری روابط جنسی و عاطفی پیش از ازدواج و در نتیجه آزادی جنسی در سنین پایین دانست.


زارعی گفت: ورود به روابط جنسی پیامدهای منفی زیادی دارد که می‌شود به افزایش بیماری ایدز، سقط جنین، افزایش آمار خودکشی، فرار از خانه و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی و رفتارهای پرخطر اشاره کـــرد.


این پژوهشگر دربارۀ اثرات منفی‌ای که این مسئله بر آیندۀ شغلی و تحصیلی این نوجوانان می‌گذارد گفت: طبق تحقیقات انجام‌انجام گرفته، این نوجوانان احتمال موفقیت‌های تحصیلی و کسب درآمدهای بالا را از دست می‌دهند.


وی گفت: افزایش نوجوانان انگیزۀ خود را برای برقراری این روابط، علاوه بر رفع نیازهای جسمانی و غریزی، شادابی و لذت بردن نام می‌برند؛ درحالی‌که پژوهش‌ها نشان می‌دهد درصد افسردگی این نوجوانان نسبت به بقیه زیاد افزایش هست.


این دانشجوی دکتری ادامه داد: مجموعه‌ای از احساسات منفی در شخصیت نوجوانان بر جای می‌ماند که شامل بدبینی، هسترس، شک و تردید، بی‌اعتمادی و احساس گناه هست.


زارعی با اشاره به تبیین‌های این موضوع گفت: مسائل زیستی به معنای آن هست که نوجوانان به‌صورت هیجانی تصمیم‌گیری می‌کنند؛ چون شخصیت تکمیل و منسجمی ندارند. مسائل روان‌شناختی نیز از نظر اریکسون به این معنهست که چون نوجوان شخصیت تکمیلی ندارد و تصمیم‌گیری‌اش بر اساس هیجانات صورت می‌گیرد و هویت‌یافتگی در او اتفاق نیفتاده هست، پس به تصمیمات خود تعهدی احساس نمی‌کند.


وی با اشاره به نتایج نظرسنجی انجام‌انجام گرفته در بین نوجوانان گفت: ۶۷درصد از دانش‌آموزان به‌تعویق‌انداختن روابط احساسی را تا پایان دبیرستان ترجیح می‌دهند؛ درحالی‌که ۹۴درصد از والدین خوهستار تعلیم به نوجوانان خود دربارۀ پیامدهای منفی این روابط هستند.


این هستاد دانشگاه ادامه داد: پژوهشگران در پایان این تحقیقات به این نتیجه رسیدند که پرهیزگاری و خودکنترلی تا ازدواج و تعلیم به نوجوانان دربارۀ به‌تأخیرانداختن این روابط، بهترین راه‌حل برای جلوگیری از گسترش افزایش این روابط و پیامدهای منفی آن هست.


زارعی گفت: برای جلوگیری از گسترش این روابط به تأکید بر تقویت باورهای مذهبی و بنیان خانواده نیاز هست.


وی در پایان افزود: افزایشین احساس رضایت بین متأهلان هست و عواملی مانند تعهد، وفاداری، احترام، ایمان به خدا و بخشش در ثبات خانومدگی‌های مشترک اهمیت دارد.


اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما