• تاریخ : ۱۴ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۱۲ – ۱۰:۰۳

كد :۷۵۳۳۳

بارداری بلافاصله بعد از سقط/ لازم نیست ۳ ماه صبر کنید!


 پس از حاملگی از دست رفته اغلب زوج­ها درباره زمان معقول جهت اقدام بارداری مجدد مشاوره می خواهند. افزایش پزشکان معتقدند که فاصله گذاری سه ماهه برای پیشگیری از سقط مجدد نیاز هست وچنین هستدلال می­کنند که بدن خانومی که اخیرا باردار بوده نیاز به زمان دارد تا از نظر فیزیکی وهورمونال به وضعیت قبل از بارداری برگردد و همچنین برخی به اثرات روحی پس از سقط اشاره می­کنند. توصیه این پزشکان مبتنی بر مطالعاتی در گذشته بوده که ارتباط بین تلاش زودرس جهت بارداری مجدد پس از سقط و سقط زودرس را نشان داده بودند و شماری نیز افزایش ریسک عوارض بارداری نظیر پره اکلامپسی، پارگی زودرس مامبرانها یا زایمان پره ترم وتولد نوزاد با وخانوم پایین راگزارش کـــردند. حتی سازمان بهداشت جهانی در یک نشست درسال ۲۰۰۵ فاصله گذاری حداقل شش ماهه پس از سقط و دو سال پس از حاملگی با تولد خانومده را توصیه کـــرده بود.لیکن مطالعات جدید از این توصیه ­ها پشتیبانی نمی­کند وحتی از این نظریه که احتمال دارد رحم بلافاصله پس از سقط برای بارداری پذیراتر باانجام گرفت ، حمایت می­کنند.


در یک مطالعه جدید در سال ۲۰۱۶ خانومان با تاریخچه یک یا دو سقط) بارداری غیر مولار و غیر اکتوپیک کاهش از بیست هفته (پیگیری انجام گرفتند و خانومانی که سه ماه یا کاهش منتظرانجام گرفته بودند نسبت به خانومانی که تلاش برای بارداری مجدد را دیرترآغاز کـــردند حاملگی با میزان بالاتر تولد خانومده داشته اند و مشخصا خانومانی که زیاد از دوازده ماه بعد اقدام جهت بارداری کـــردند، نسبت به خانومانی که کاهش از سه ماه و یا بین سه تا شش ماه بعد تلاش جهت بارداری را شروع کـــردند، موفقیت کاهشی در بارداری داشتند. یافته ­ها همچنین نشان داد که افزایش ریسکی برای عوارض بارداری و همچنین از دست دادن بارداری در خانومانی که زودتر اقدام کـــردند وجود نداشت.


در این مطالعه در ابتدا ۱۰۰۸ خانوم پس از سقط داوطلب انجام گرفته ونام نویسی کـــردند که در نهایت مجموعا ۹۹۸ خانوم پس از سقط پیگیری انجام گرفتند. ۷۷% از آنان در گروه کاهش از سه ماه قرار گرفتند و ۲۳% نیز به انتخاب خود در گروه زیاد تر از سه ماه تا یکسال قرار گرفتند.


این پیگیری تا شش ماه از شروع اقدام برای بارداری ادامه یافت و در صورتیکه بارداری تا هنگام زایمان پیگیری ادامه یافته و از نظر عوارض بارداری هم مطالعه انجام گرفتند. میزان بارداری با تولد خانومده در گروه نخست ۵۳% در مقابل ۳۶% در گروه دوم بود همچنین در گروه دوم آنهایی که زودتر اقدام کـــرده بودند زودتر به نتیجه رسیده بودند.تفاوتهایی از قبیل سن خانوم و همسرش، تحصیلات، درآمد، نژاد، وخانوم (BMI) ، هفته بارداری قبلی ، سقط خود به خودی یا انجام انجام گرفته با کورتاژ، پاریتی، تعداد سقط­های قبلی یک یا دو بار وهمچنین سابقه ساب اینفرتیلیتی در نظر گرفته انجام گرفت که بین دو گروه تفاوت تعدادانی نبود افزایشین اختلاف مربوط به سابقه ساب اینفرتیلیتی حدود ۶%در گروه نخست در مقابل ۱۰%در گروه دوم بود. نتایج نشان داد که هیچ دلیل فیزیولوژیک برای به تاخیر انداختن بارداری پس از یک حاملگی غیر اکتوپیک وغیر مولار کاهش از بیست هفته وجود ندارد .


دکتر شهناز شایانفر

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما