• تاریخ : ۲۸ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده


گروه رویدادي : ناباروری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۲۷ – ۲۳:۳۰

كد :۷۶۷۴۵

بارداری با فولیکول کوچک ممکن هست؟!/ بارداری با فولیکول ۱۰

فولیکول نرمال و بالغ که آماده لقاح و تخمک گذاری هست در حدود ۱۸ تا ۲۴ میلی متر قطر دارد…


سلام. من ۲۹ سالمه و روز سیزدهم سونودادم. رحم و تخمدان مشکلی نداشتن اما هیچ فولیکولی بالای ده میلیمتر دیده نانجام گرفت, این یعنی چی و باید چکار کـــرد؟؟؟


پاسخ مشاور خانوم فردا:


سلام باید زیر نظر پزشک از داروهای کمک باروری هستفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید. سایز فولیکول معقول برای بارداری ۱۸ – ۲۴ م م هست.فولیکول ها یکی از اجزا تخمدان میباشند که پایان مراحل ایجاد سلولهای جنسی ماده به منظور لقاح با اسپرم از فولیکول شروع میشود.


بسياري از پزشكان رانجام گرفت فوليكول را با سونوگرافي كنترل مي كنند و اندازه فوليكول معقول بنظر پزشكان مختلف متفاوت هست.


فولیکول نرمال و بالغ که آماده لقاح و تخمک گذاری هست در حدود ۱۸ تا ۲۴ میلی متر قطر دارد. در سیکل منظم، فولیکول های مختلفی بزرگ و بالغ میشوند اما تنها یک فولیکول می تواند پروسه بالغ انجام گرفتن را در هر ماه تکمیل کند. 


هورمون محرکه فولیکولی باعث آغاز تتکمیل فولیکول های نخستیه و ریز تخمدان می شود . هورمون FSH که از هیپوفیز قدامی ترشح می شود باعث افزایش اندازه وحجم سلول های فولیکولی تخمدانی انجام گرفته و ایجاد فعالیت ترشحی توسط این سلول ها را فراهم می سازد که موجب رانجام گرفت فولیکول های متعدد تخمدانی در هر ماه می شود .


بنابر این در هر ماه تعدادی فولیکول رانجام گرفت می کند اما معمولأ یک فولیکول به بلوغ رسیده و آماده تخمک گذاری می شود و تحت تأثیر هورمون LH به حد اکثر رانجام گرفت خود رسیده و پاره می شود و در این زمان تخمک داخل فولیکول رها می شود و تخمک گذاری اتفاق می افتد. بلافاصله بعد از تخمک گذاری هورمون LH باعث تورم تک تک سلول های فولیکولی می شود

این سلول ها ، سلول های لوتئینی نام دارد که طی مدت یک الی دو روز تبدیل به جسم زرد می شود .


سلول های فولیکولی تخمدان در طی این چهارده روز هورمون هستروژن ترشح می کنند و این وظیفه بعد از تخمک گذاری توسط جسم زرد ادامه خواهد یافت جسم زرد ایجاد انجام گرفته مسئول ترشح پروژسترون هست . نقش عمده پروژسترون آماده کـــردن رحم برای پذیرش تخم بارور و آماده کـــردن پستان برای ترشح شیر هست. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/zanefarda.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201