• تاریخ : ۲۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۲۲ – ۱۵:۲۰

كد :۷۶۴۸۲

ایا خوردن نمک دریا برای خانوم باردار ضرر دارد؟/ تاثیر نمک دریا بر جنین


غده تیروئید مادر و جنین برای ساختن هورمون تیروئید نیازمند عنصر ید بوده و در نتیجه کمبود این ماده با اختلال در عملکـــرد غده تیروئید، می تواند برایشان مضر باانجام گرفت.


از آنجا که نمک دریا برخلاف نمک طعام ید کمی داشته و یا ابداً” ید ندارد، مصرف آن در بارداری توصیه نانجام گرفته و می بایست نمک یددار را جایگزین آن نمایید.نمک دریایی که در کشور ما به فروش می رسد عمدتا از دریاچه ارومیه گرفته می شود و نشانه آن نیز داشتن کریستال‌های بزرگ هست.


به صورت حتم در نمک دریا کریستال‌های نمک‌های دیگری هم مانند منیزیم و پتاسیم وجود دارد که باعث ایجاد مزه تلخ نمک دریا می‌شود.


نمک دریا دارای انواع ناخالصی از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاک، گچ و مواد آلوده کننده، مواد محلول دشوار از جمله کلسیم و منیزیم و فلزات سنگین مانند سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم هست و می‌تواند عوارض نامطلوبی در دستگاه گوارش، کبد، کلیه‌ها و ریه ایجاد کند و حتی منجر به مسمومیت شود.


نرسیدن ید کافی به بدن با عوارض بی‌شماری شامل گواتر، ناهنجاری‌های مادرزادی، افزایش موارد سقط و آقاه زایی، هیپوتیروئیدی مادرزادی، کر و لالی مادرزادی، کاهش بهره هوشی همراه هست.


افراد سودجویی که سعی در ترویج مصرف نمک دریا دارند، نه تنها سلامت آقام کشور را به خطر انداخته بلکه موجب برگشت مشکل گواتر، تولد نوزادان با ناهنجاری‌های مادرزادی و زیادی پیامدهای زیان‌بار بهداشتی خواهند بود.میزان محاسبه انجام گرفته ید در نمک تصفیه انجام گرفته باعث پیشگیری از بیماری گواتر و به دنبال آن باعث پیشگیری از عقب‌ماندگی جسمی و ذهنی، سقط جنین خواهد انجام گرفت در حالی که نمک دریا باعث سرطان، گواتر، عقب افتادگی ذهنی و جسمی، سقط جنین می‌شود.نمک دریا نمکی تصفیه نانجام گرفته هست و علاوه بر داشتن فلزات سنگین، دارای ماده خطرناکی همچون آرسنیک هست. آرسنیک شبه فلز سمی، معروفی هست که مصرف آن سرطان‌زا هست.


جالب هست بدانید جیوه ی موجود در نمک دریا آنقدر خطرناک هست که حتی خوردن جیوه که در زیادی از ماهی‌ها وجود دارد برای بچه خطرناک هست.


جیوه یک نوروتاکسین هست که رانجام گرفت مغز جنین را مختل می‌کند. زمانیکه جیوه از آلودگی وارد آب دریا می‌شود، خانومجیره غذایی خود را از گیاهان، به ماهی‌های کوچک و بعد به ماهی‌های بزرگ طی می‌کند و آنها را آلوده می‌سازد. ماهی‌هایی که افزایشی مقدار جیوه را دارند باید در لیست غذاهای ممنوعه شما قرار گیرند، ماهی‌هایی مثل: کوسه، شمشیر‌ماهی، ماهی تن آلباکور و شاه‌ماهی خال‌مخالی از آن دسته هستند.


پس بنابراین بهتر هست از مصرف نمک دریا خودداری کنید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما