• تاریخ : ۲۸ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

ایا با وجود عفونت می توان باردار انجام گرفت؟/ عفونت و نازایی


یکی از مسایل نازایی مربوط به خانم ها عفونت هست. عفونت ها می توانند قسمت های مختلف دستگاه ژنیتال داخلی یا خارجی خانوم را درگیر کنند.

دستگاه تناسلی خانومان به دو قسمت داخلی و خارجی تقسیم می شود.

بخش های خارجی نظیر واژن و دهانه رحم افزایش در معرض آلودگی هستند. عفونت این مناطق تاثیر زیادی بر روی زایایی خانوم ایجاد نمی کند و به درمان های ساده پاسخ می دهند.

دستگاه تناسلی داخلی شامل رحم، لوله های رحمی و تخمدان ها هست. اساساً نوع باکتری و میکروبی که این قسمت ها را آلوده می کند با نوع آلودگی ژنیتال خارجی متفاوت هست. راه آلودگی به این میکروب ها نیز متنوع هست نظیر تماس جنسی آلوده، خون و….

حیاتیترین عارضه این عفونت ها امکان بسته انجام گرفتن و آسیب لوله های رحمی هست. زیرا وجود لوله های رحمی برای انتقال تخمک و باروری آن توسط اسپرم ضروری هست.

عفونت لوله های رحمی حدوداً ۱۰ درصد نازایی ها را تشکیل می دهد.

علایم این عفونت ها بر خلاف عفونت های دستگاه تناسلی خارجی دیر بروز می کند. ممکن هست در موارد خفیف تا متوسط هیچ علامتی از نظر بالینی نداشته باشند.

بنابراین پیشنهاد می شود خانم ها هر ۶ ماه تا یک سال برای کنترل سلامتی نزد متخصصین خانومان مراجعه کنند.

گاهی عفونت های داخلی به صورت حاد، ناگهانی و انجام گرفتید به صورت تب، ترشحات واژینال و… ظاهر می شود که اگر تشخیص داده نشوند در سال های بعد یعنی هنگام مراجعه خانم برای درمان نازایی با گرفتن تصویر رنگی سابقه یک عفونت در سال های قبل مشاهده می شود که باعث بسته انجام گرفتن لوله ها می شود و در بعضی موارد بدون ایجاد علایم بالینی عوارض بدی بر جا می گذارد.

اجسام خارجی نظیر آی.یو.دی (IUD) تامپون ها و… عواملی هستند که بدن را مستعد عفونت می کنند. به صورت حتم در صورت کنترل های مرتب درصد ابتلا کاهش پیدا می کند.بیماری های عفونی نیز از طریق خون با منشأهای مختلف می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. از این قبیل عفونت ها می توان سل را نام برد که در کشور ما در موارد نادری مشاهده می شود. ولی در افراد مهاجری که از سایر کشورها آمده اند موارد افزایشی دیده انجام گرفته هست. ویروس HIV نقشی در نازایی ندارد.

اما به دلیل سرکوب انجام گرفتن سیستم ایمنی در این بیماری، در نتیجه مستعد انجام گرفتن بیمار به عفونت های مختلف می تواند به طور غیرمستقیم باعث نازایی شود.

عفونت های سیستم تناسلی داخلی علایمی را به دنبال دارد ، دردهای زیرشکم معمولاً شایع هست، دردکمر، ترشحات واژینال و در صورت همراه انجام گرفتن با عفونت ژنیتال خارجی سوزش، خارش هم دیده می شود.

گاهی اوقات نیز بی نظمی هایی در پریود دیده می شود. عفونت رحمی با ایجاد خراش ها و زخم باعث ایجاد خونریزی ها و لکه هایی وسط سیکل ماهانه می شود. در مراحل حاد بیماری تب وجود دارد ولی در مواقع مزمن دیده نمی شود.

● پیشگیری از بروز عفونت های تناسلی

در صورت هستفاده از عوامل مستعدکننده عفونت نظیر آی. یو. دی (IUD) باید به طور مرتب تحت نظر پزشک باشند و در صورت مشاهده عارضه ای خاص زودتر از موعد مقرر نزد پزشک مراجعه کـــرده و از تماس های جنسی آلوده پرهیز کنند. در صورت مشاهده علایم عفونت به موقع نزد پزشک مراجعه کنند. علاوه بر آن پایانی خانم ها کنترل های شش ماهه تا یک ساله نزد پزشک متخصص خانومان داشته باشند. مسیله حیاتی در این زمینه تعلیم به جوانان هست. آگاهی بهترین راه پیشگیری هست.

● درمان

بنا بر اظهارات متخصص خانومان در زیادی از موارد برای این گونه عفونت ها درمان خاصی وجود دارد. نازایی مطلق در اثر عفونت ها با توجه به پیشرفت تکنیک های باروری دیده نمی شود. در کل این عفونت ها باروری خود به خودی را کاهش می دهند اما نازایی مطلق وجود ندارد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما