• تاریخ : ۱۱ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

مرجع تقلید شیعیان گفت: اموری در اسلام مانند دزدی، رشوه‌خواری و بی‌حجابی ممنوع هست، اما اگر فردی در ملأعام اقدام به انجام این امور ممنوع کند هم آقام و هم حکومت باید با آن برخورد کند.

به گزار

ش خانوم فردا، به گرازش
از
تسنیم، آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی پیش از ظهر امروز در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار انجام گرفت، با اشاره به مسئله حجاب اجباری اظهار داشت: برخی کلمه اجبار را به‌غلط هستعمال می‌کنند، اموری در اسلام داریم مانند دزدی، رشوه‌خواری و بی‌حجابی که ممنوع هست، ما مأمور به ورود به خانومدگی خصوصی افراد نیستیم اما اگر فردی در ملأعام اقدام به انجام این امور ممنوع کند هم آقام و هم حکومت باید با آن برخورد کند.

وی با بیان اینکه اجباری نبودن حجاب مربوط به خانومدگی عمومی هست، گفت: بی‌حجابی ازجمله اموری هست که فرد تایمی اقدام به انجام آن می‌کند باید با او برخورد شود، «لا اکراه فی الدین» مربوط به اصول اعتقادی هست که نمی‌توان عقاید باطنی انسان‌ها را تغییر داد اما رشوه‌خواری، دزدی و بی‌حجابی مربوط به اعمال انسان هست.

مرجع تقلید شیعیان با بیان این نهی از منکر وظیفه عموم و حکومت هست و باید از انجام آن جلوگیری کـــرد، ابراز کـــرد: کسی که خشونت می‌کند، و با ماشین بر روی افراد انسان‌ها می‌رود، باید با او برخورد جدی شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کـــرد: اینکه آیا ماشین حریم خصوصی هست یا نه، مسئله این هست که ماشینی که به بیرون آمد دیگر جزو حریم خصوصی محسوب نمی‌شود، و خانه شیشه‌ای حریم خصوصی نیست و خصوصی آن هست که از دید آقام پنهان باانجام گرفت، یک عده‌ای ناآگاهانه و عده‌ای آگاهانه به دنبال مجاز کـــردن تدریجی محرمات هستند که باید مراقب بود و از تکرار این مغلطه گیم‌ها خودداری کـــرد، بنابراین باید بیدار بود، و ما به سهم خودمان کارمان روشنگری هست و باید آقام را روشنگری کـــرد.

وی با تأکید بر اینکه همه منکرات باید نهی شود، خاطرنشان کـــرد: به صورت حتم یک منکری انجام گرفتیدتر از منکر دیگر هست و باید از انجام آن جلوگیری شود.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما