• تاریخ : ۶ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

آیا انجام دادن چند کار به طور همزمان به همان اندازه که فکر می‌کنیم مفید و درست اســت؟ 

انجام دادن چند کار به طور همزمان یا چند وظیفگی به شرایطی گفته می‌شود که یک فرد به ظاهر به صورت همزمان در حال انجام چندین وظیفه اســت. این مفهوم برگرفـــــته از چند وظیفگی در رایانه‌ها اســت. نمونه‌ای از چند وظیفگی تایپ کردن در گوشی موبایلتان در حین راه رفـــــتن اســت. برخی باور دارند که چند وظیفگی می‌تواند به سبب تعویض زمینه کاری به صورت مکرر، منجر به اتلاف وقت گردد و بر اثر عدم توجه کافی بروز خطا را افزایش دهد.

واژه چند وظیفگی (Multitasking) را اولین بار شرکت IBM در ســال ۱۹۶۵ در توصیف توانایی کامپیوترهایش در پردازش چندین وظیفه به صورت همزمان اســتفاده کرد و بعدها این واژه در فرآیندهای انسانی هم به کار رفـــــت.

چند وظیفه ای بودن به دو دسته‌ی خوب و بد تقسیم می‌شود

مقاله‌های مرتبط:

باید بررسی شود که اصولا چه کاری چندوظیفه‌ای بودن محسوب می‌شود. فهم این موضوع کلید بهره بردن از چند وظیفه‌ای بودن اســت. بهترین کار برای تکمیل یک وظیفه تمرکز روی آن اســت، این کار از اتلاف وقت برای رفـــــتن سراغ کار دیگر جلوگیری می‌کند، اگرچه این یک قانون کلی نیست و عوامل زیادی مانند عادات و اخلاقیات کاری و طبیعت آن کار و… نیز دخیل هستند.

در ســال ۱۹۶۰ طبیعت و محدودیت‌های انسانی مورد تحقیق قرار گرفـــــتند و محققین دریافتند در دوره زمانی که مغز به فعالیت دوم جواب می‌دهد بسیار آهسته عمل می‌کند زیرا فعالیت اول در جریان پردازش اســت.

در تحقیق دیگری از افراد خواســته شد که دو واکنش جدا به محرک هایی که تقریبا همزمان اتفاق افتاده‌اند پاسخی نشان دهند و نتایج نشان داد به طور کلی واکنش به محرک دوم آهسته تر اســت.

یک نمودار دایره‌ای را در نظر بگیرید، زمانی که یک کار را انجام می‌دهید، تقریبا بخش بزرگی از این دایره را پر می‌کنید و فضای زیاد دیگری برای انجام کار دیگر باقی نمی‌ماند.

1db9402f 64cc 431f b67d f17f5ee921ec انجام همزمان کارها می‌تواند باعث سقوط یا صعود شما شود

عامل جنسیت در چند وظیفه‌ای بودن

نظریه‌ای درباره‌ی تفاوت جنسیتی در زمینه‌ی عملکرد چندوظیفه ای وجود دارد که می‌گوید زنان در انجام فعالیت‌های چندوظیفه‌ای موفق‌تر هستند و این به طبیعت آنها باز می‌گردد. باید دقت کنیم که این یک قانون کلی نیست و بیشتر به فعالیت‌های اجتماعی و خصوصا کارهای گروهی که زنان انجام می‌دهند مربوط می‌شود. به طور متوسط مردان در آموختن و انجام یک کار واحد و زنان در فعالیت‌های اجتماعی و کارگروهی موفق‌تر هستند.

931af49d d974 4b1f b9e3 39a6c04ea954 انجام همزمان کارها می‌تواند باعث سقوط یا صعود شما شود

خطرات چند وظیفه‌ای بودن برای سلامت روح و جسم

انجام چند کار به صورت همزمان آنقدر که ما فکر می‌کنیم مفید نیست و حتی می‌تواند برای سلامتی مضر باشد. از مضرات این کار می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم :

  • انجام چند وظیفه باهم سرعت شما را خواهد گرفـــــت. شما معمولا با این تصور که در حال صرفه‌جویی در زمان هستید چند وظیفه را با هم انجام می‌دهید ولی در واقع انجام دو کار باهم فقط باعث می‌شود مجبور شوید در انجام کارها عقب تر بمانید. باز هم تصور کنید در حال راه رفـــــتن یا رانندگی همزمان با تلفن همراهتان کار می‌کنید، در این حالت سرعت حرکت یا رانندگی شما کم می‌شود و همین امر راجع به سرعت تایپ کردن شما هم صادق اســت و از طرفی امکان برخورد با عابرین و ماشین‌های اطراف نیز وجود دارد.
  • در انجام چندکار با هم دقت شما کاهش پیدا کرده و امکان خطایتان بالاتر می‌رود. این کار همچنین اســترس شما را هم زیاد می‌کند. تقریبا بیشترکسانی که در حین راه رفـــــتن همزمان از تلفن همراه خود نیز اســتفاده می‌کنند به افراد اطراف، ماشین‌ها و دوچرخه‌ها توجه نمی‌کنند یا زمانی که یک کتاب را جلوی تلوزیون طریقهن می‌خوانید را تصور کنید، شما قسمت‌های حیاتیی از هر دو را از قلم می‌اندازید وحتی در صورتی که تمرکز کنید هم تمرکزتان مقطعی و کوتاه مدت اســت.
  • این کار روی روابط شما تاثیر مخربی دارد، زمانی که شخصی با شما حرف می‌زند باید تمام توجه شما به او باشد، در غیر این صورت امکان دارد متوجه حرف‌های او نشوید و او را ناراحت کنید.
  • چند وظیفه‎ای بودن می‎تواند باعث چاقی شما شود. غذا خوردن هنگامی که جلوی تلوزیون هستید، به رادیو گوش می‎دهید و یا با تلفن همراهتان کار می‌کنید، باعث می‌شود مغزشما به دلیل مشغولیت، پیام را دیرتر دریافت کند.
  • این کار خلاقیت شما را تضعیف می‌کند. چند وظیفه‌ای بودن به حافظه‌ی موقت نیاز دارد و زمانی که تمام این حافظه اشغال اســت، از تفکر خلاق باز داشته می‌شوید.
  • این کار همچنین می‌تواند در حد مرگ خطرناک باشد. تعداد زیادی از تصادفات در کشور ما به دلیل اســتفاده از تلفن همراه حین رانندگی اســت.

985a0c0f 74f7 4e48 a7ae e046066422f4 انجام همزمان کارها می‌تواند باعث سقوط یا صعود شما شود

چندوظیفه‌ای بودن در حوزه کسب و کار

با همه‌ی این صحبت‌ها در حوزه کسب و کار کارمندان چند وظیفه‌ای برای سازمان مفید هستند زیرا آنها هزینه‌ی اســتخدام افراد جدید برای کارهای گوناگون را کاهش می‌دهند، بهره‌وری سازمان را بالا می‌برند و در محل کار زمانی برای انجام کارهای شخصی‌شان ندارند و تمام این موارد به نفع سازمان اســت.

راه حل چیست؟

در هر حال اگر معایب چند وظیفه‌ای بودن شما را قانع نکرده‌ تا از این کار دست بکشید یا در شرایط و شغلی قرار دارید که مجبور به چندوظیفه‌ای بودن هستید، باید بدانید چند وظیفه‌ای بودن نیاز به تمرین دارد. برای شروع بهتر اســت ابتدا توان مغزی خودتان را با انجام وظایف ساده به طور هم زمان افزایش دهید، از زمان‌های انتظار خود به درستی اســتفاده کنید، اجازه ندهید چندوظیفه‌ای بودن شما را حواس پرت کند، محدودیت‌هایی در چند وظیفه‌ای بودن برای خود تعیین کنید و در نهایت خودتان را با چند وظیفه‌ای بودن در معرض خطر قرار ندهید.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته انجام همزمان کارها می‌تواند باعث سقوط یا صعود شما شود اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما