• تاریخ : ۸ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

رهبر دوفاکتوی میانمار از صحبت درباره تجاوز به خانومان و دختران روهینجایی توسط ارتش و پلیس این کشور در جریان دیدار با یکی از مقام‌های ارانجام گرفت سازمان ملل امتناع کـــرد.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایسنا، “پرامیلا پاتن”، فرستاده ویژه سازمان ملل در امور خشونت‌های جنسی در جریان درگیری‌ها اواسط دسامبر سال جاری میلادی برای یک سفر چهار روزه به میانمار رفت تا با مقام‌های این کشور دیدار و گفتگو کند.
وی گفت که آنگ سان سوچی، که عملا رهبر میانمار هست، از صحبت درباره گزارش‌های مربوط به تجاوزهای جنسی علیه خانومان و دختران روهینجایی توسط ارتش و پلیس میانمار امتناع کـــرده هست.

وی در نامه‌ای برای آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل نوشت:‌ دیدار من با آنگ سان سوچی ۴۵ دقیقه بود اما متاسفانه در این گفتگو هیچ اشاره‌ای به مساله تجاوزهای گسترده علیه خانومان و دختران روهینجایی نانجام گرفت.

زیاد از ۶۵۵ هزار مسلمان روهینجایی از ۲۵ اوت سال جاری میلادی و با هم با آغاز کمپین نظامی ارتش میانمار علیه شبه‌نظامیان روهینجایی به بنگلادش گریخته‌اند.

پزشکان بدون مرز بر این باور هست که دستکم ۶۷۰۰ روهینجایی در جریان “عملیات پاکسازی” کشته انجام گرفتند و نجات یافتگان نیز می‌گویند خانومان و دختران مورد تجاوز گروهی قرار گرفتند.

فرستاده سازمان ملل در امور رسیدگی به تجاوزهای جنسی در مناطق جنگی گفت که بجای آنکه مساله تجاوزهای جنسی مطرح شود، سوچی به وی درباره نشست‌های نیکوی که با مقام‌های ارانجام گرفت میانماری داشته نقل کرد هست.

وی گفت که در جریان این نشست‌ها نمایندگانی از ارتش و دولت مدنی نقل کرد‌اند که این گزارش‌ها درباره تجاوز به خانومان و دختران اغراق آمیز و ساخته جامعه بین‌الملل هستند.

ارتش میانمار هرگونه اقدام اشتباه و اتهامات وارده را رد کـــرده هست.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما