• تاریخ : ۳ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

امادگی زایمان طبیعی/ کارهای لازم قبل از زایمان/ نحوه نفس کشیدن در حین زایمان طبیعی


در صورتی که باردار انجام گرفته اید و تصمیم دارید که فرخانومد خود را با زایمان طبیعی به دنیا آورید بهتر هست که مداوم با متخصص خانومان و زایمان خود در ارتباط باشید. زیرا باید رژیم غذایی شما در دوران بارداری کنترل شود تا شما جسمی قوی برای زایمان طبیعی داشته باشید.در دوران بارداری شما با سونوگرافی هایی که انجام می شود می توانید موقعیت جنین را ببینید در صورتی که جنین شما در شرایط معقولی برای زایمان طبیعی قرار گرفته باانجام گرفت این روش قابل انجام هست در غیر این صورت نباید اصراری بر زایمان طبیعی داشت زیرا ممکن هست به جنین و همچنین مادر لطمه وارد کند در این مرحله فرد باید خود را برای زایمان سزارین آماده کند .اقدامات قبل از زایمان طبیعی


۱- در نخستین مرحله نیاز به یک متخصص خانومان و زایمان با تجربه دارید تا راهنمایی های لازم را جهت آمادگی برای زایمان طبیعی را به شما ارائه نماید .


به یاد داشته باشید که تحت نظر بودن حتی قبل از بارداری توصیه می شود ، پزشک در پایان دوران بارداری همراه شما خواهد بود و موارد لازم برای سلامتی جنین و شخص شما را مد نظر قرار خواهد داد. در ماه پایانی بارداری نیاز دارید تا ارتباط افزایشی با پزشک بر قرار کـــرده و پایانی موارد و نشانه ها را به او خاطر نشان نمایید .


۲-از یک همراه کمک بگیرید


از همسرتان بخواهید تا زمان افزایشی در کنار شما باانجام گرفت، می توانید از مادر و یا نزدیکان بخواهید تا کنار شما بمانند و با شروع علائم زایمان شما را به نخستین مرکز بیمارستانی منتقل نمایند .


۴- هشدارات افزایشی از زایمان طبیعی دریافت کنید . در رابطه با علائم نخستیه و کنترل خونسردی خود از خانومان با تجربه سوال کنید و از آن ها بخواهید تا تجارب خود را در اختیار شما قرار دهند . سعی کنید خود را برای زایمان طبیعی آماده سازید روش های تمدد اعصاب می تواند به آمادگی هرچه افزایش شما کمک نماید .


۵- بیمارستان یا مرکز درمانی خود را انتخاب کنید


پیش از شروع علائم زایمان سعی کنید با مرکز درمانی یا بیمارستانی که قصد زایمان در آن را دارید هماهنگ شوید تا در زمان مراجعه با خیالی آسوده بتوانید زایمان کنید .


۶- درک عوارض احتمالی


این احتمال وجود خواهد داشت که شرایط حتی در آخرین لحظات تغییر کند و یک زایمان طبیعی را به زایمان سزارین بیانجاماند. نگران این مسائل نباشید اما آمادگی هر اتفاقی را نیز در خود ایجاد نماید .


مواردی که بروز آنها زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند!


افت ضربان قلب نوزاد

کنده انجام گرفتن جفت

بالا رفتن فشار خون مادر

قرار گرفتن غیر عادی جنین در رحم مادر

بزرگ بودن سر نوزاد نسبت به لگن مادر

وجود مشکل در بند ناف و جفت

نارس و یا دیررس بودن جنین

از جمله حوادث اورژانسی هست که می تواند زایمان طبیعی را به زایمان سزارین منجر نماید .


به چه دلیل در موعد زایمان طبیعی جراحی سزارین انجام می شود ؟


اکثر مادران باردار نگران سلامت خود و جنین در طی مراحل زایمان طبیعی می باشند این نگرانی در حدی هست که هرچقدر مادر به تاریخ تولد فرخانومد نزدیک می شود ، بر اضطراب و تشویش او افزوده می شود در پاسخ به این دسته از مادران باید گفت که تبحر و تجربه یک متخصص خانومان موفق و همراهی او در پایان مراحل بارداری با مادر ، احتمال بروز ریسک و خطر را برای نوزاد و مادر به صفر نزدیک می کند دلیل که گاه در حین زایمان با توجه به نشانه های نامبرده ، خطراتی مادر و حیات فرخانومد او را تهدید می کند که اگر پزشک متخصص تجربه و دانش کافی داشته باانجام گرفت ، اقدام به جراحی سزارین می کند تا هر گونه خطری از زایمان رفع شود. به این ترتیب در موارد خاص در صورتی که علایم ناموفق بودن زایمان طبیعی ظاهر شوند ، تشخیص پزشک به زایمان سزارین می باانجام گرفت . انجام زایمان سزارین به جای زایمان طبیعی سلامت ، خانومدگی و آسایش مادر باردار را حفظ کـــرده و نیز خانومدگی و حیات فرخانومد او را تضمین می کند.


زیادی از خانم ها توان و وضعیت زایمان طبیعی را به نحو احسن دارا می باشند و در این بین جنین نیز قرارگیری معقول و ایده آلی در رحم مادر دارد که این امر انجام زایمان را به صورت طبیعی آسوده می کند ولی متاسفانه به دلیل ناآگاهی و ترس از درد زایمان به طریق طبیعی ، مادر مبادرت به انجام زایمان سزارین می کند . این زایمان ممکن هست برای شما خطراتی به همراه آورد باید گفت که زایمان سزارین جز در موارد حاد و شرایطی که فیزیک مادر و جنین پاسخگو به زایمان طبیعی نباانجام گرفت ، تجویز می شود این زایمان عوارض خاص خود را داشته و مادران نباید تنها به دلیل ترس از درد زایمان ، از این پروسه خدادادی خودداری نموده و عواقب آن را به جان خود و کودکشان بخرند . فرآیند زایمان به طریق طبیعی آن نه تنها برای کودک مفید هست ، بلکه مادر را از زیادی از آسیب ها و بیماری ها دور نگه می دارد. 


اکثر کودکان سزارینی به نسبت بقیه کودکان تفاوت هایی دارند که در روز های ابتدایی تولد این تفاوت ها مشکلاتی را به همراه می آورد یکی از شایع ترین مشکلات کودکان زایمان سزارین ، ناتوانی در خوردن شیر مادر و مکیدن پستان هست در حالی که کودکان متولد انجام گرفته با زایمان طبیعی به سرعت و به شکل غریزی پستان مادر را پیدا کـــرده و از آن تغذیه می کنند. توجه داشته باشید که این امر در همه موارد صادق نیست اما در بین کودکان سزارینی زیاد شایع هست.


شروع زایمان طبیعی


علائم شروع زایمان عبارتند از:


احساس انجام گرفتید درد در ناحیه زیر شکم و یا کمر ، این درد به تدریج طول مدت درد افزایش و فاصله بین آن کوتاه تر می شود ، به طوری که رحم شما دچار انقباضات انجام گرفتیدی خواهد انجام گرفت. درد ناحیه کمر و زیر شکم در ابتدا کم و طولانی هست و درست زمانی که جنین آماده تولد هست درد زایمان کوتاه اما پر قدرت خواهد انجام گرفت .


بروز هر نوع ترشح خونی از واژن یا مهبل


زمانی که جنین در شکم مادر می چرخد و به سمت رحم کشیده می شود ، ممکن هست که فشار وارد انجام گرفته به رحم با ترشح خون از واژن همراه باانجام گرفت که از نشانه های زایمان هست .


آبریزش از مهبل یا واژن


هرنوع آبریزش از مهبل می تواند هانجام گرفتار دهنده ی زایمان باانجام گرفت .


مراحل زایمان طبیعی


* فرآیند زایمان معمولاً به سه مرحل تقسیم می شود :


مرحلۀ نخست : از زمان شروع دردهای زایمانی تا باز انجام گرفتن تکمیل دهانۀ رحم می باانجام گرفت .


مرحلۀ دوم : از باز انجام گرفتن تکمیل دهانۀ رحم تا خروج نوزاد می باانجام گرفت .


مرحلۀ سوم : از خروج نوزاد تا خروج جفت می باانجام گرفت . 


موارد زیر را به یاد داشته باشید:


از بلند کـــردن اجسام سنگین بپرهیزید .

داروهای ممنوع را مصرف نکنید و رژیم غذایی دوران بارداری را رعایت نمایید .

دائما با پزشک در ارتباط باشید و کوچکترین تغییرات غیر عادی را گزارش کنید .

اگر دچار خونریزی انجام گرفتید و یا اینکه ترشح شما زیاد بود به پزشک هشدار دهید .

تورم زیاد از اندازه که با دفع پروتئین نیز همراه باانجام گرفت خطرناک هست و ممکن هست نشانه ای از مسمومیت بارداری باانجام گرفت لازم هست که به این نکته توجه داشته باشید .

به یک زایمان آرام و بدون هسترس فکر کنید و نگرانی های دوران بارداری را کنار بگذارید به یاد داشته باشید که همواره انرژی مثبت شما به جنین منتقل خواهد انجام گرفت .


دلیل نفس کشیدن در طول زایمان طبیعی این قدر حیاتی هست؟

تنفس درست یعنی کلی اکسیژن که وارد خون شما و کودک تان می شود. از طرفی کمبود اکسیژن می تواند عضلات شما را خسته کـــرده و انرژی تان را برای تحمل درد و فشار وارد کـــردن کم کند. از طرفی هم اکسیژن زیاد در اطراف بافت رحم و واژن (یعنی مرکز درد) موجب کاهش درد می شود.

🚺 شرایط ترس و اضطراب زایمان ممکن هست باعث شود شما به جای تنفس عمیق و درست، نفس نفس زدن های کوتاه و سریع را انتخاب کنید، در حالی که این جور تنفس به سرعت موجب خستگی و سرگیجه تان می شود و شما انرژی تان را برای ادامه فرایند زایمان از دست می دهید.

این یعنی خطر! به جز این فرخانومد کوچک تان حالا افزایش از همه دوران جنینی اش تحت فشار و هسترس هست و اکسیژن افزایش برای او یعنی اوضاع نیکو هست!

🚺 شما به همه انرژی تان برای به پایان رساندن زایمان و تولد فرخانومدتان نیاز دارید و به همین دلیل هست که پیش از رسیدن به روز موعود باید روش صحیح تنفس را یاد گرفته و تمرین کـــرده باشید.
معمولا چطور نفس می کشید؟

🚺 چشم های تان را ببندید و عادی نفس بکشید و به روش تنفس تان دقت کنید. هوا را به داخل می کشید. لحظه ای صبر می کنید. حالا هوا را بیرون می دهید و قبل از تنفس بعدی مجدد کمی صبر می کنید.

آیا تنفس تان مرتب هست؟ آیا مدت دم و بازدم تان یکی هست؟ آیا بین دم و بازدم تان یک وقفه کوتاه هست؟ اجازه ندهید دم تان طولانی تر از بازدم تان شود، حتی بهتر هست بازدم کمی طولانی تر باانجام گرفت.
تکنیک های ساده تنفس را تمرین کنید

🚺 روش های عادی تنفس را در طول بارداری تمرین کنید تا بتوانید هنگام زایمان به سادگی به خاطر بیاورید و هستفاده کنید. این تعداد روش حیاتی ترین روش های تنفس هستند.

🚺 به کلمه «آرام» (relax) فکر کنید. آن را در دو بخش «آااا» و «رااام» تکرار کنید. تایمی هوا را به داخل می کشید در ذهن تان به «آاا» و تایمی آن را بیرون می دهید به «رااام» فکر کنید. تمرکز کنید تا تکرار این کلمه برایتان طبق عادت نشود.

موقع بازدم سعی کنید هر چیز بدی که در ذهن و بدن خود دارید، به هوا بسپارید و آن را با انجام گرفتت به بیرون بدهید. روی عضلاتی که موقع هسترس منقبض می شوند، تمرکز کنید و رهایشان کنید. یادتان باانجام گرفت شما باید مراقب بازدم هایتان باشید، دم خودش مرتب می شود!
🚺 تکنیک های تنفس آرامش بخش

می توانید روش تنفس شمارشی را تمرین کنید. تایمی نفس می کشید به آرامی تا ۳ یا ۴ بشمارید و تایمی هوا را بیرون می دهید مجدد همان تعداد را بشمارید. معمولا دم با ۳ شماره و بازدم با ۴ شماره آسوده تر هست.

روش دم از بینی و بازدم از دهان هم روش نیکوی هست. یک نفس عمیق از بینی بکشید و آن را از دهان بیرون بدهید. می توانید موقع بازدم یک چیزی را بگویید، مثلا «هوووووو». برای هستفاده از این روش یک لیوان آب دم دست بگذارید تا هرتعداد تایم یک بار با خوردن یک جرعه مانع خشکی دهان تان شوید.

تکنیک ها را به همراه تان هم تعلیم بدهید.

🚺 اگر می توانید در طول زایمان یک همراه داشته باشید (مثلا مادر یا همسرتان) تکنیک های تنفس را با هم تمرین کنید. ممکن هست در بخش پایانی زایمان که درد و انقباض شما را خسته کـــرده هست، نتوانید ذهن تان را روی تنفس متمرکز کنید و برای این چیزها زیاد از حد خسته باشید.

در چنین موقعیتی یک همراه که تکنیک های تنفس را بداند، کمک می کند که شما همچنان انرژی تان را نگه دارید. همراه تان می تواند دست شما را بگیرد و به چشم های شما نگاه کند و با شما نفس بکانجام گرفت.

کافی هست او به یکی از روش های صحیح نفس بکانجام گرفت و شما هم سعی کنید با او همراهی کنید

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما