• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله

الگوی توزیع چربی در بدن در سنین مختلف در خانومان و آقاان

توزیع چربی گاینوئید، با شکل گلابی شناخته می شود و ناشی از ذخیره چربی بالایی هست، که در ران ها و باسن  خانومان جهت نیازهای بارداری و شیردهی ذخیره می شود. خانومان دارای چاقی نوع گاینوئید معمولاً نسبت به خانومانی که دچار چاقی شکمی هستند کاهش مبتلا به اختلال تحمل گلوکز می شوند.

ترکیب چربی شکمی و چربی سرینی- رانی دیده انجام گرفته هست (به خصوص در خانومان) خانومان پس از یائسگی افزایش از الگوهای چاقی آقاان پیروی می کنند. در نتیجه این خانومان ممکن هست به خطر افزایش گلوکز خون، چربی خون، و عوارض فشار خون دچار شوند. در آقاان و خانومانی که از زمان نوجوانی بوده اند، میزان احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت افزایش می یابد.

چربی ناحیه ای و توزیع آن مشخص کننده خطر افزایش چربی خون و افزایش انسولین خون در کودکان و نیز در بزرگسالان هست.

اندازه دور کمر به باسن (w/h ratio) نیز می تواند به عنوان یکی از شاخص های خطر مورد هستفاده قرار گیرد، ولی به علت اینکه دور باسن تحت تأثیر اندازه هستخوان لگن و عضلات این ناحیه بوده و (ممکن هست از لحاظ ارثی هستخوان و عضله درشت و پر حجم باشند) و فقط نمایانگر چربی نمی باانجام گرفت، قابل اعتماد نمی باانجام گرفت. امروزه افزایش از شاخص دور کمر به قد هستفاده می شود.

Waist to hip ratio (دور کمر به باسن)

Men>1 (آقاان)

Women>0.8 (خانومان)

(دور کمر را در وسط فاصله هستخوان لگن و آخرین دنده در دو سمت و دور لگن را در بزرگ ترین محیط آن اندازه می گیرند)

 

افزایشین حد از چاقی در رانجام گرفت طبیعی (حدود ۲۵%) در سن ۶ ماهگی رخ می دهد. در کودکان لاغر سپس ابعاد سلول ابعاد سلول چربی کاهش می یابد؛ در حالی که، این کاهش در کودکان مبتلا به چاقی دیده نمی شود. در سن ۶ سالگی در کودکان لاغر، افزایش چربی دیده می شود (بازگشت بافت چربی)، که این افزایش در دخترها زیاد از پسرههست. بازگشت بافت چربی به شکل زودرس (پیش از ۵/۵ سالگی) حاکی از مقدار افزایشی از بافت چربی در سنین بالاتر و مثلاً ۱۶ سالگی یا بزرگسالی هست، که رابطه ای با افزایش بافت چربی در یک سالگی ندارد. بازگشت بعدی بافت چربی همراه با تغییر وخانوم در بزرگسالی صورت می گیرد.

دسته‌بندی‌ها: طب و زیبایی

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما