• تاریخ : ۱۷ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

چگونه عربستان می‌تواند با افزایش تنش‌ها با ایـــران و تلاش برای پیرو ساختن قطر موضع خود را به شکست بکشاند؟

عربستان سعودی اگر به حمایت رئیس جمهور کنونی آمریکا از سیاســت‌های منطقه‌ای‌اش دلگرم باشد، دچار خطا در ارزیابی شده اســت.

به نقل توما، “روس هاریستون” پژوهشگر مرکز خاورمیانه و اســتاد دانشگاه جورج تاون آمریکا در یادداشتی تحت عنوان “عربستان سعودی خود را ضعیف و ایـــران را قدرتمند می‌کند” که در نشریه فارن پالسی منتشر شده اســت، نوشت: این گونه اقدامات که با هدف به زانو در آوردن ایـــران صورت می‌گیرد نتیجه‌ای جز قوی شدن ایـــران در بر نخواهد داشت.

وی افزود: عربستان سعودی با ادامه انتقادهایش از ایـــران به صورت همزمان با تحریم قطر، موضع خود را تضعیف می‌کند و بقایای یک نظام سیاسی عربی که خود در حالت ضعف به سر می‌برد را به شکست می‌کشاند.

716390 714 اقدامات سعودی ایـــران را قدرتمند می‌کند

روس هاریستون با طرح این سؤال که “چگونه عربستان می‌تواند با افزایش تنش‌ها با ایـــران و تلاش برای پیرو ساختن قطر موضع خود را به شکست بکشاند؟” آورده اســت: علی رغم اینکه عربستان سعودی به دلیل داشتن ارتباطات امنیتی با آمریکا از نظر نظامی بر ایـــران برتری دارد اما قدرت سیاسی خود در منطقه را مدیون “جایگاه قدرتمندش” در جهان عرب اســت.

وی در ادامه تحلیل‌اش از جایگاه عربستان سعودی در جهان عرب نوشت: جهان عرب که عربستان سعودی قدرتش را مدیون آن اســت خود به دلیل انقلاب‌های “بهار عربی” در سستی و شعف به سر می‌برد. ضعف جهان عرب بزرگ‌ترین بحرانی اســت که ریاض با آن رو به رو اســت در حالی که این ضعف برای ایـــران بزرگ‌ترین فرصت اســت.

پژوهشگر آمریکایی تصریح کرد: لحن دشمنی عربستان علیه ایـــران موجب طولانی شدن جنگ‌های داخلی کشورهای عربی می‌شود و موجب تضعیف بیش از پیش جهان عرب می‌شود.

روس هاریستون در اشاره به عامل دومی که موجب تضعیف عربستان سعودی خواهد شد نوشت: احتمالا قطر از شورای همکاری خلیج فارس دور شود. قطر علی رغم داشتن سیاســت خارجه مستقل اما در بسیاری از پرونده‌ها از جمله جنگ یمن در کنار عربستان سعودی اســت. پس از ایجاد تنش میان عربستان و قطر این احتمال وجود دارد که قطر از ائتلاف با عربستان خارج شود و با ترکیه یا ایـــران همپیمان شود و این شکست بزرگی برای عربستان سعودی خواهد بود.

وی در پایان به عامل سومی که موجب تضعیف عربستان سعودی و قدرتمند شدن ایـــران می‌شود اشاره کرد و نوشت: اقدامات سعودی به نهادهای مسئول سیاســت خارجه ایـــران این قدرت را خواهد داد که از ضعف جهان عرب بیشتر اســتفاده کنند.

هاریستون درباره تنها راه حل عربستان سعودی برای خروج از آنچه “باتلاق منطقه‌ای” توصیف کرد پیشنهاد کرد: باید سیاســتی برای کنترل ایـــران با اســتفاده از طریقه‌های دیپلماتیک را در پیش گرفـــــت و برای جنگ‌های داخلی منطقه نیز همکاری شود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته اقدامات سعودی ایـــران را قدرتمند می‌کند اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما