• تاریخ : ۲۲ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

یک متخصص جراحی پلهستیک و زیبایی، از افزایش ۵۸ درصدی موارد ابتلا به سرطان پستان تا تعداد سال فردا رویداد داد.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
مهر، امیررضا معتبر در ارتباط با بازسازی پستان خانومان پس از درمان بدخیمی‌های پستان اظهارداشت:کیفیت خانومدگی خانومان پس از درمان بدخیمی‌های پستان  همواره یکی از دغدغه‌های مشترک بین پزشکان و بیماران بوده هست.
وی با اشاره به اینکه سرطان پستان  یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در میان خانومان هست، افزود:   امروزه میزان بقای مبتلایان به سرطان پستان نسبت به گذشته طولانی بوده و در نتیجه بیماران مدت زمان افزایشی متأثر از سرطان، عوارض و پیامدهای آن هستند.  

هستادیار دانشگاه آزاداسلامی علوم پزشکی واحد پایتخت با اشاره به اینکه بر همین اساس بهبود کیفیت خانومدگی و عوامل مرتبط با آن در این افراد ضروری به نظر می‌رسد، افزود: تایمی در جریان روند درمان پزشک چاره ای غیر از برداشتن قسمتی ازسینه یا حتی در مواردی برداشتن پایان سینه را ندارد نخستین واکنش بیماران اضطراب و گاه افسردگی ناشی از تغییر در هویت جنسی خانومانگی هست همین مساله باعث انجام گرفته تعدادی از بیماران از برداشتن سینه به عنوان ذبح خانومانگی یاد کنند.

وی ادامه داد: امروزه علم جراحی پلهستیک با توسعه شگرفی که درطی تعداد دهه اخیر پیدا کـــرده هست توانسته قسمت اعظم مشکلات روحی و روانی که خانومان پس از برداشت سینه پیدا می‌کـــردند را حل کند به طوری‌که بازسازی پستان پس از سرطان یکی از درمان‌های رایج و موفق بوده که مورد هستقبال فراوان بیماران قرار گرفته هست.

معتبر  با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته بحث بازسازی سرطان پستان به غایت رانجام گرفت خود رسیده هست، گفت: در حال حاضر در کشورهای پیشرفته رویدادی از افسردگی، گوشه گیری و کاهش عملکـــرد خانومان در جامعه به علت فقدان پستان وجود ندارد دلیلکه اکنون با کمک علم جراحی پلهستیک حتی تغییری در کیفیت رابطه خانوماشویی پس از درمان سرطان پستان رخ نمی‌دهد و باید اقرار کـــرد که علم توانسته سرطان را شکست دهد.

وی عنوان کـــرد: در ایران نیز اعمال بازسازی پستان با متدهای پیشرفته روز دنیا به فراوانی انجام می‌گیرد به طوری‌که جراحان پلهستیک ایرانی در اغلب سمینارهای بین المللی حضوری درخشان دارند. همچنین عمل بازسازی پستان برای پایان بیماران قابل انجام هست مگر اینکه شرایط عمومی فرد به لحاظ جسمانی، بیماری‌های همراه که ریسک عمل جراحی را بالا می برند، کهولت سن و عدم تمایل بیمار مانع از عمل بازسازی شود.

این متخصص جراحی پلهستیک و زیبایی خاطرنشان کـــرد: از بین روش‌های متعددی که برای بازسازی وجود دارد انتخاب گزینه معقول بازسازی تلفیقی از نظر پزشک جراح و حتی نظر خود بیمار هست. همچنین شرایط ناحیه عمل جراحی و میزان بافت برداشته انجام گرفته، درمان‌های تکمیلی و پیش روی بیمار از موارد دخیل در انتخاب روش بازسازی هست که جراحان باید مد نظر قرار دهند.

معتبر با اشاره به اینکه زمان معقول در بازسازی پستان نیز متاثر از عوامل مختلف هست، گفت: بازسازی را می‌توان بلافاصله پس از عمل جراحی و یا حتی برداشتن سینه انجام داد اما گاهی پس از عمل جراحی سرطان، نیاز به انجام شیمی درمانی یا رادیوتراپی بوده که بهتر هست در این موارد بازسازی تا تعداد ماه پس از اپایان همه درمان‌ها به تعویق بیفتد.

هستادیار دانشگاه آزاد اسلامی علوم پزشکی پایتخت با تاکید بر اینکه زمان هیچگاه محدود کننده بازسازی نیست، گفت: حتی پس از گذشت تعدادسال از درمان امکان بازسازی وجود دارد و بازسازی سینه را می‌توان با هستفاده از نسج خود بیمار یا با هستفاده از پروتزهای مصنوعی انجام داد همچنین این پروتزها که از مواد مخصوص و سازگار با نسج بدن ساخته انجام گرفته‌اند زیر پوست یا عضله گذشته می‌شوند.

وی عنوان کـــرد: بعضی مواقع برای اینکه پوست به اصطلاح جا باز کند و برای جای گیری پروتز معقول باانجام گرفت ابتدا پوست با هستفاده از متسع کننده‌های نسجی به مرور زمان متسع و سپس پروتز دائمی زیر آن قرار داده می‌شود.

معتبر گفت: این متسع کننده‌ها مانند یک بادکنک خالی هستند که هر هفته مقداری مایع داخل انها تزریق می‌شود و بدون ایجاد مشکلی به تدریج باعث جا باز کـــردن پوست می‌شوند و هنگامی که به تشخیص پزشک هستفاده از نسج خود بیمار ارجح باانجام گرفت قسمتی از چربی و عضله شکم یا پشت بیمار به همراه عروق خونی آن به جای خالی سینه منتقل و پس از گذشت مدتی سرسینه و هاله  قهوه‌ای آن به صورت سرپایی بازسازی می‌شود.

 این متخصص جراحی پلهستیک و زیبایی اعلام کـــرد: با توجه به افزایش روبه رانجام گرفت سرطان پستان و افزوده انجام گرفتن تعداد موارد جدید ابتلا در سال، متاسفانه شاهد افزایش ۵۸ درصد موارد ابتلا به سرطان پستان تا تعداد سال فردا خواهیم بود.

معتبر گفت: آگاه کـــردن بیماران در خصوص امکان بازسازی پستان و فراهم کـــردن بسترهای معقول از جهت پوشش بیمه‌ها می‌تواند جرأت و جسارت لازم به بیماران جهت تصمیم گیری و انتخاب بازسازی پستان را بدهد.


انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما