• تاریخ : ۲۳ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : نوزاد و کودک

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۲۱ – ۲۳:۴۴

كد :۷۵۳۰۶

افتادن بند ناف چقدر طول می‌کانجام گرفت؟/ چه کنیم بند ناف نوزاد عفونت نکند؟!


جنین در داخل رحم مواد غذایی و اکسیژن لازم را طریق جفت که به دیواره داخلی رحم مادر متصل هست، دریافت می‌کند. جفت از طریق بند ناف به شکم جنین متصل می‌شود. پس از تولد، بند ناف با گیره‌ای بسته انجام گرفته و از نزدیک بدن نوزاد قطع می‌شود و به این ترتیب تکه‌ای از آن متصل به ناف کودک باقی می‌ماند که به مرور می‌افتد.


افتادن بند ناف چقدر طول می‌کانجام گرفت؟

بند ناف معمولاً ظرف ۳ تا ۱۵ روز خشک انجام گرفته و می‌افتد و جای آن به صورت زخمی باقی می‌ماند که ظرف تعداد روز نیکو می‌شود. 


آیا بند نافی که هنوز نیفتاده هست، به مراقبتِ ویژه‌ای نیاز دارد؟

به یاد داشته باشید که حیاتی‌ترین مسأله در نگهداری بند ناف قبل از افتادن آن، جلوگیری از عفونت هست.

بند ناف را باید خشک و تمیز نگه داشت. در هنگام تعویض پوشک لبه بالای آن باید زیر بند ناف تا کـــرد تا بند ناف در معرض هوا قرار داشته باانجام گرفت و با ادرار تماس پیدا نکند. زمانی که بند ناف می‌افتد، ممکن هست پوشک کمی خونی شود که طبیعی هست. از حمام کـــردن نوزاد در وان تا قبل از افتادن بند ناف باید خودداری کـــرد. 


در هوای گرم فقط باید به نوزاد پوشک و لباسِ گشاد پوشاند تا جریان هوا زیر لباسش برقرار بوده و بند ناف سریع‌تر خشک شود. تا زمانی که بند ناف بیفتد باید از پوشاندنِ لباس‌های زیر دکمه‌دار به او خودداری کـــرد. هیچ‌گاه سعی نکنید بند ناف را با دست بکنید، حتی اگر خیلی شل انجام گرفته باانجام گرفت و تنها اتصال آن رشته‌ای نازک باانجام گرفت. 


گاهی بعد از افتادن بند ناف توده گوشتی کوچکی باقی می‌ماند که ممکن هست خودش از بین برود و یا نیاز به درمان داشته باانجام گرفت. این توده‌ها که «گرانولوم نافی» خوانده می‌شوند، مشکلی جدی نبوده و در داخل آن‌ها عصب وجود ندارد؛ بنابراین در صورتی که نیاز به درمان داشته باشند، درمان آن‌ها دردناک نخواهد بود. 


در اتاق زایمان، متخصص خانومان یا ماما برای جلوگیری از عفونت، بند ناف را پس از قطع کـــردن با مواد ضد عفونی‌کننده تمیز می‌کند. سال‌ها توصیه بر این بود که برای تمیز کـــردن بند ناف در روزهای بعد در خانه، از پنبه یا گاز آغشته به الکل یک یا دو بار در روز هستفاده شود. زیادی از متخصصین کودکان هنوز هم به این روش اعتقاد دارند، ولی امروزه بعضی دیگر معتقدند که بهتر هست بند ناف را‌‌ رها کـــرد تا خودش خشک شود و بیفتد. دلیلِ این اعتقاد جدید نتایج مطالعه‌ای که در سال ۱۹۹۸ در کانادا انجام انجام گرفت. در این مطالعه چنین نتیجه‌گیری انجام گرفت که ترمیمِ بند ناف‌هایی که به حال خود‌‌ رها می‌شوند، ۸ روز طول می‌کانجام گرفت، در صورتی که این زمان برای بند ناف‌هایی که با الکل تمیز انجام گرفته بودند ۱۰ روز بود (در هیچ کدام از ۱۸۰۰ نوزادی که این مطالعه بر روی آن‌ها انجام انجام گرفته بود، عفونت دیده نانجام گرفت). 


یکی از دلایلی که بعضی متخصصین کودکان هنوز هم روش تمیز کـــردن با الکل را توصیه می‌کنند، این هست که بند ناف‌هایی که با الکل تمیز نمی‌شوند، گاهی ترشحات و بویی بد دارند. از سوی دیگر زیادی از این متخصصین معتقدند که اختلاف دو روز در زمان ترمیم، اختلافِ تعدادان قابل توجهی نیست. 


 


 علائم عفونت بند ناف


در صورتی که هر یک از علائم زیر را مشاهده کـــردید، به پزشک مراجعه کنید:

تب یا بد حال بودن نوزاد

تورم یا قرمزی ناف یا اطراف آن

وجود چرک 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما