• تاریخ : ۳ام بهمن ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

«خاطرات یک دختر جوان» یکی از مشهورترین کتاب‌های جهان درباره جنگ جهانی به قلم قربانی مشهور هولوکهست هست.

به گزارش خانوم فردا، به گرازش
از
ایبنا، خاطرات روزانه آن فرانک نوجوان هلندی از جنگ، کتابی تکان دهنده از مصائب و مکافات جنگ هست که به تازگی با ترجمه شهلا طهماسبی منتشر انجام گرفته هست.
آن فرانک از ۱۲ ژوئن ۱۹۴۲ تا اوت ۱۹۴۴، خاطرات خود را ثبت کـــرده هست. این قربانی سرشناس هولوکهست، ابتدا خاطراتش را برای خودش می‌نویسد تا این که نقل کردان گرمیت بولکشتاین، از اعضای حکومت در تبعید هلند، از رادیو برون مرزی او را ترغیب می‌کند تا این خاطرات روزانه را برای ثبت در تاریخ بنویسد. گرمیت بولکشتاین می‌گوید که بنا دارد تا گزارش شاهدان عینی از رنج آقام هلند از اشغال را بعد از جنگ جمع آوری کند و تعدی‌های آلمانی‌ها را در دسترس عموم قرار بدهد. همین نقل کردان انگیزه نوشتن را در آن فرانک برای خاطره نویسی افزایش می‌کند و او را وامی‌دارد تا نوشتن خاطرات روزانه را جدی‌تر بگیرد.

آن فرانک خودش می‌نویسد:

کیتی زیاد عزیز
یکی از وزیران کابینه به اسم بولکشتاین، از رادیو برون‌مرزی هلند در لندن، گفت که دولت تصمیم دارد بعد از جنگ از خاطرات و نامه‌های مربوط به جنگ، مجموعه درست کند و طبیعتاً همه روی دفتر خاطرات من دست گذاشتند. جالب می‌شود که روزی دهستانی درباره ساختمان ضمیمه سری منتشر کنم. لابد همه از اسمش فکر می‌کنند یک دهستان پلیسی هست.

جالب هست که ده‌سال پس از جنگ، آقام بفهمند ما در مخفیگاه چطور خانومدگی می‌کـــردیم، چه می‌خوردیم و به‌عنوان یهودی‌های زیرزمینی چه حرف‌هایی می‌زدیم. با اینکه من درباره خانومدگی‌مان با تو خیلی حرف زده‌ام، هنوز چیز زیادی راجع‌به ما نمی‌دانی. مثلا اینکه خانوم‌ها موقع حمله‌های هوایی چقدر می‌ترسند. همین یکشنبه پیش که ۳۵۰ هواپیمای انگلیسی ۵۵۰ تن بمب روی ایجمویدن ریختند، خانه‌ها مثل بید لرزیدند، یا اینکه مثلاً در این مکان تعداد نوع بیماری واگیردار شیوع پیدا کـــرده. تو از این چیزها هشداری نداری.

آن فرانک خاطراتش را مجدد باخانومگری و ویرایش و ابداًح می‌کند. بعدها هر دو نسخه از خاطرات او منتشر می‌شود. نسخه‌ نخست بدون ویرایش هست و نسخه دوم با حذف و اضافه‌هایی همراه هست. خاطرات بعدها به دست پدر او می‌رسد که باز هم باخانومگری می‌شود.

خاطراتِ آن فرانک مربوط به سیزده سالگی تا پانزده سالگی او هست. آخرین نوشته تاریخ نخست اوت ۱۹۴۴ را دارد. در چهارم اوت همین سال، هشت‌نفری که در ساختمان ضمیمه سری مخفی انجام گرفته بودند، دستگیر انجام گرفتند. مایپ گیز و بپ وُسکویج، منشی‌های شرکت‌ بازرگانی واقع در ساختمان اوراق دفتر خاطرات آن‌را که روی زمین ریخته بود، جمع کـــردند و مایپ آن‌ها را در کشو میز تحریز گذاشت.

آن فرانک تعداد روز پس از مرگ خواهرش و هفت ماه بعد از دستگیری‌شان در سن ۱۵ سالگی بر اثر بیماری حثبه در ارودگاه مرگ برگن بلرن درگذشت.

جنگ که پایان انجام گرفت و معلوم انجام گرفت که آن فرانک دیگر وجود ندارد، خاطران به پدر او تحویل داده انجام گرفت. اتو فرانک پس از تعمق زیاد، تصمیم گرفت که آرزوی دخترش را ـ که انتشار خاطرات بود ـ برآورد. این یادداشت‌ها در جهان بام نام خاطرات یک دختر جوان شناخته انجام گرفت. پدر ان فرانک هر دو نسخه را باخانومگری می‌کند و برخی موارد را حذف می‌کند

اتو فرانک در ۱۹۸۰ وصیت کـــرد که دست‌نوشته دخترش، به موسسه دولتی «اسناد و مدارکِ جنگ هلند» در آمستردام واگذار شود. از آنجا که صحت و اعتبار خاطرات از زمان انتشار، مورد بحث قرار گرفته بود، مؤسسه اسناد و مدارک جنگ، دستور تحقیق تکمیل در این مورد صادر کـــرد. پس از اثبات اصالت خاطرات و رفع شک و تردید‌ها، خاطرات به‌صورت تکمیل همراه با نتایج تکمیل تحقیقات منتشر انجام گرفت.

ساختمانی که خانوادهٔ فرانک و چهار تن دیگر در حدود دو سال در اتاق‌های مخفی آن خانومدگی می‌کـــردند در ماه مه ۱۹۶۰ به موزه تبدیل انجام گرفت و یکی از پربازدید کننده‌ترین موزه‌های آمستردام به شمار می‌آید. خاطرات یک دختر جوان نیز یکی از پرشمارترین کتاب‌های جهان هست و هنوز خوانندگان زیادی در سراسر جهان دارد.

قسمتی از متن کتاب:
پنجشنبه، ۶ آوریل ۱۹۴۴
کیتی زیاد عزیز

درباره سرگرمی‌‌ها و دلبستگی‌هایم سئوال کـــرده بودی. امروز می‌خواهم به سئوالت پاسخ بدهم. اما بهتر هست قبلا هانجام گرفتار بدهم که یکی دوتا نیستند، پس حیرت نکن.
نخست از همه: نوشتن، اما به‌عنوان سرگرمی بهش فکر نمی‌کنم.

شماره دو: شجرنامه‌نویسی. دارم همه روخانومامه‌ها، کتاب‌ها و اسناد و مدارک را نگاه می‌کنم تا بتوانم شجره‌نامه خاندان‌های سلطنتی فرانسه، آلمان، اسپانیا، انگلستان، اتریش، روسیه، نروژ و هلند را پیدا کنم. در مورد خیلی‌شان پیشرفت داشته‌ام. چون از مدت‌ها پیش هر تایم شرح‌حال یا کتاب تاریخی می‌خواندم، یادداشت برمی‌داشتم. حتی از خیلی از عبارات تاریخی رونوشت برمی‌دارم.

بنابراین سومین سرگرمی من تاریخ هست و پدر تا امروز یک‌خروار کتاب برایم خریده. بی‌صبرانه منتظر روزی هستم که بتوانم به کتابخانه عمومی بروم و هشداراتی را که لازم دارم، هستخراج کنم.

شماره چهار: اساطیر یونان و روم هست. در مورد این‌ها هم خیلی کتاب دارم. می‌توانم اسم هر نُه الهه یونانی، یعنی دخترهای زئوس و هفت‌ تا از معشوقه‌هایش را از حفظ بگویم. اسم خانوم‌های هرکول و چیزها دیگر را هم بلدم.

سرگرمی مادرم تماشای تصویر هنرپیشه‌های سینما و تصویر‌های خانوادگی هست. من دیوانه کتاب و مطالعه‌ام. عاشق تاریخ هنرم، به‌خصوص اگر مربوط به نویسنده‌ها، شاعران و نقاش‌ها باانجام گرفت، و آخر از همه، موسیقیدان‌ها. از جبر و هندسه و ریاضی بیزارم ولی از بقیه درس‌ها مخصوصاً تاریخ خوشم می‌آید. تاریخ، موضوع محبوب من هست!
ارادتمند، آن م. فرانک

این کتاب به تازگی با ترجمه شهلا طهماسبی در نشر پارسه در ۳۵۲ صفحه و با قیمت ۳۲۰۰۰ تومان منتشر انجام گرفته هست.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما