• تاریخ : ۱۰ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

اثر نکـــردن قرص سایتوتک برای سقط جنین/ آیا جنین ناقص می شود؟!

در صورت عدم موفقیت در ختم بارداری با سایتوتک حتما هزینه لازم را جهت انجام غربالگری بايد داشته باشید چون قرص ممکن هست معلوليت ايجاد کند …


سلام. تو رو خدا پاسخ مارو بدین به دلیل مشکلات وحشتناکی که داریم؛ خانمم مجبور انجام گرفت تو هفته ۶ بارداری از سایوتیک هستفاده کنه ۴ تا مصرف کـــردن ۲ تا واژینال نیم ساعت بعدش ۲ تا دیگه واژینال ولی فقط درد شکم داشت و خونریزی انجام نانجام گرفت ۳بار ترشحات سیاه رنگ داشت الان چیکار کنیم میگه زیر شکمم مثل قلب میخانومه درد داره.


ایا با مصرف این قرص ها میشه جنین رو نگه داشت؟


یا مجدد مصرق کنه بخدا این ۴ تا قرص رو هم وسیله خونه فروختیم تهیه کـــردیم تو شرایط بدی هستیم شاید بخاطر سقط عمدی پاسخ مارو نمیدین یا خیلیا بگن چقد بی رحم و ناآقا هستیم ولی جای ما نیستین تایمی نون شب نداریم بخوریم تایمی یه سرما خوردگی کوچیک نمیتونیم بریم دکتر چجوری میتونیم از پس ی بچه ای ک خدا خودش میدونه ک چقدر دوست داریم رو بخوریم و مجبور انجام گرفتیم این کارو بکنیم. باور کنید پول ویزیت دکتر بریم نداریم امیدمون شمایید حداقل راهنمایی کنید.


پاسخ مشاور خانوم فردا:


سلام بهتر بود اگر قصد بارداری نداشتید یک روش جلوگیری مطمئن برای پیشگیری از بارداری انتخاب می کـــردید به هر حال این طور نیست که با مصرف شیاف های سایتوتک صد در صد سقط صورت بگیرد با توجه به عوارض سقط بهتر هست به فکر حفظ جنین باشید باید برای اطمینان از سلامت جنین همسر شما سونوگرافی انجام بدهد.علائم ادامه بارداری بعد از مصرف قرص سایتوتک


اگرعلائم بارداری مانند تهوع، نفخ و یا حساسیت پستان، معمولا در یک یا دو هفته پس از سقط جنین باقی ماند شما هنوز هم ممکن هست باردار باشید.


عوارض جانبی میزوپروستول یا سایتوتک


۱. تب و لرز: شایع بوده اما گذرهست. دمای زیاد از ۴۰ درجه سانتی گراد در صورت هستفاده از دوز های بالاتر از ۸۰۰ با فواصل کوتاهتر و در روش زیر زبانی یا خوراکی بروز می کند . تب را مي توان با تب بر هاي رايج و خنک کـــردن بدن کنترل نمود.


۲. عوارض گوشی : تهوع ،هستفراغ، اسهال حدود ۳۵ درصد موارد بروز می کند.اسهال ؛ شایع ترین عارضه بوده معمولا خفیف و در طول یک روز خود به خود محدود می گردد.هستفراغ ؛ در کاهش از ۶ ساعت فروکش می کند.


۳. دل درد و دل پیچه : دل درد (cramp ) معمولا در ساعات نخستیه (بعضی مواقع به فاصله ۱۰ دقیقه ) شروع می شود.برای کاهش NSAID درمان معقولی هست بدون اینکه اثر بخشی قرص را کم کند.


نکته : معمولا در خانومان جوان تر ویا کسانی که دوز های متعدد دریافت می کنند مسکن افزایشی مورد نیاز هست .


۴. تحریک زیاد از حد رحم و پارگی رحم در دوز های بالا


۵. انومالی های جنین :


آنومالی های جنینی متفاوتی به دنبال مصرف نا موفق قرص جهت ختم بارداری گزارش انجام گرفته هست .اما شایع ترین ها سندرم Mobius هست که شامل عدم تتکمیل اعصاب مغزی ۶ و ۷ بوده که منجر به اختلالات صورت و حرکت چشم ها می شود .نقص اندام های فوقانی و تحتانی ، عدم وجود انگشتان –کلامب فوت و در مواردی نقص تتکمیل در اعصاب مغزی ۱۲-۱۱-۹-۸-۵-۳ می شود.


نکته: به پایانی افرادی که مصرف قرص را به عنوان ختم بارداری انتخاب می کنند طی مشاوره نقل کرد می شود که در صورت عدم موفقیت در ختم بارداری حتما هزینه لازم را جهت انجام غربالگری بايد داشته باشند چون قرص معلوليت ايجاد مي کند …


جمع بندی : در جوامعی که امکان دسترسی به سیستم های خدمات بهداشتی –درمانی محدود هست ، هستفاده از میزوپروستول می تواند مرگ و میر مادران را به میزان قابل توجهی کم کند. اما باید به خاطر داشت که قرص داروی قوی بوده، با هشدارات تکمیل باید تجويز شود جهت جلوگيري از مصرف نادرست ان با توجه به هشدارات مبتني بر شواهد معقول ترين دوز را انتخاب کـــرد.


پی گیری های لازم بعد از سقط


۱. ۲۴ ساعت بعد از شروع خونریزی ، سونوگرافی درخوهست گردد تا از دفع- ناقص – یا باقی ماندن حاملگی با وجود خونریزی اطمینان حاصل گردد.


در صورت دفع ناقص :


Tab metergen عدد هر ۱۲ ساعت


Tab ferrous sulfa 


Cap cephalexin ۵۰۰)


۲. در صورت دفع ناقص : تا دو هفته به بیمار فرصت می دهیم ، مجدد سونوگرافی در خوهست می نمائیم.


۳. در صورت عدم فعالیت قلب جنین می توان مجدد دوز میزوپروستول را تکرار کـــرد یا از مترژن هستفاده نمود (۲هفته بعد سونوگرافی)


۴. کنترل وضعیت خونریزی، خونریزی ایجاد انجام گرفته ۱۶-۹ روز طول می کانجام گرفت.


در صورتیکه خونریزی جاری پس از دو تا سه ساعت کم نگردد و افزایش از سه نوار بهداشتی در ساعت مصرف گردد خونریزی سنگین محسوب می شود .احساس سر گيجه مي تواند علامت از دست رفتن خون زياد باانجام گرفت که بسيار خطرناک مي باانجام گرفت و مراجعه به بيمارستان را مي طلبد.


چه مدت خونریزی پس از سقط جنین طبیعی هست؟

بعد از سقط به طور معمول خونریزی واژینال برای حدود دو هفته تجربه می شود.خونریزی باید همراه دفع لخته خون باانجام گرفت وکمی سنگین تر از دوره معمول قاعدگی . ولی اگر زیاد ازین زمان طول کشید حتما بقایای جفتی در رحم باقی مانده که باید بررسی وجدی گرفته شود .


چه زمانی باید نگران باشم؟

داشتن یک خونریزی سنگین که درد شکم و گرفتگی عضلات و ترشحات بد بو باانجام گرفت اینها نشانه هایی ازیک عفونت هست که بزرگترین نگرانی پس از سقط جنین هستند. خطر اصلی عفونت درمان نانجام گرفته شانس داشتن بیماری التهابی لگن هست. بیماری التهابی لگن باعث التهاب و عفونت دستگاه تناسلی از جمله لوله های فالوپ، تخمدان، رحم و دیواره شکم هست . اگر عفونت درمان نشود می تواند منجر به حاملگی خارج رحمی در فردا و یا ناباروری شود. بهترین راه برای کاهش خطر ابتلا به عفونت مشاوره با پزشکتان هست . مشاوره اصلی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت جلوگیری از گذاشتن تامپون پس از سقط جنین هستفاده از پد بهداشتی و جلوگیری از داشتن رابطه جنسی حداقل دو هفته پس از سقط جنین.


چه مدت دوره قاعدگی پس از سقط جنین شروع میشود؟

درهر خانوم منحصر به فرد هست و لی به طور معمول بین ۳ تا ۶ هفته پس از سقط جنین دوره قاعدگی شروع می شود.با این حال اگر شما هنوز هم دچار علائم بارداری و یا دوره خود را تا بعد از چهار هفته آغاز نانجام گرفته هست، شما باید یک تست حاملگی بدهید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما