• تاریخ : ۲۷ام آذر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

آیا کیست شکلاتی خطرناک هست؟/ تاثیر کیست شکلاتی در بارداری


در مواردی‌ که بافت اندومتر در نسج تخمدان رانجام گرفت کند کیست‌های اندومتریومایی به‌وجود می‌آیند. این کیست‌ها حاوی مایعی غلیظ به رنگ قهوه‌ای تیره هستند (مایع شکلاتی رنگ) که از هموسیدرین حاصل از خون‌ریزی قبلی به داخل تخمدان تشکیل انجام گرفته هست.


آندومتریوز یکی از بیماری خانم ها هست که باعث رانجام گرفت لایه داخلی رحم در خارج از رحم می شود. علت ایجاد این بیماری به طور دقیق تعیین نانجام گرفته هست؛ اما از آنجایی که این بیماری در جوامع صنعتی و محیط های آلوده شیوع افزایشی دارد، به همین خاطر احتمال می رود آلودگی های صنعتی دلیل ایجاد آن باشند.مشکلات ناشی از آندومتریوز

آندومتریوز علائم و ناآسودهی هایی را در شخص ایجاد می کند:


خونریزی های انجام گرفتید در طول قاعدگی

خونریزی از واژن در بین قاعدگی

درد هنگام رابطه جنسی

احساس درد هنگام حرکات روده، که با اسهال یا یبوست همراه هست.

نفخ، حالت تهوع، هستفراغ، کمر درد و خستگی

علاوه بر موارد فوق باردار انجام گرفتن شخص مبتلا به آندومتریوز نیز اغلب با دشواری هایی همراه هست.


از آنجایی که علائم آندومتریوز با علائم برخی بیماری های دیگر مشترک هست برای تشخیص دقیق بیماری شخص باید در زودترین زمان ممکن توسط یک متخصص متبحر و باتجربه معاینه شود.


از آنجایی که علائم آندومتریوز با علائم برخی بیماری های دیگر مشترک هست برای تشخیص دقیق بیماری شخص باید در زودترین زمان ممکن توسط یک متخصص متبحر و باتجربه معاینه شود. زیادی از افراد در مراکز درمانی با آندومتریوز آشنایی ندارند و به خاطر وجود علائم مشترک، آندومتریوز را به درستی تشخیص نمی دهند.


کنترل مشکلات آندومتریوز

انجام توصیه های زیر توسط افراد مبتلا به آندومتریوز به کاهش علائم بیماری کمک می کند:


هستفاده از قرص های ضدبارداری درد و خونریزی انجام گرفتید را کاهش می دهد.

قرص های مسکن مانند ایبوپروفن درد را کاهش می دهد.

از آنجایی که بافت آندومتر در اثر هورمون هستروژن ایجاد می شود از مصرف غذاهای حاوی هستروژن یا شبه هستروژن پرهیز کنید. غذاهایی مانند: گوشت و فراورده های لبنی هورمونی، سبزیجاتی که سم پاشی انجام گرفته اند، سویا و بادام زمینی.

پرهیز از مصرف غداهایی که باعث تولید هستروژن در بدن می شوند نیز به کنترل بیماری کمک می کند. غذاهایی مانند بادمجان، سیب زمینی، گوجه فرنگی و فلفل.

غذاهایی را که به از بین رفتن آندومتریوز کمک می کنند مصرف کنید. مانند غذاهای فیبردار، لوبیا، برنج سبوس دار، غذاهای حاوی امگا۳، سبزیجات سبزرنگ، کلم بروکلی، گل کلم، کنجد، انجیر و بادام.


مشکلات ناباروری در اثر آندومتریوز

آندومتریوز در اثر عملکـــرد نادرست سیستم ایمنی ایجاد می شود. به طوری که سیستم ایمنی بدن قادر نیست بافت آندومتریوز را حذف کند. آندومتریوز می تواند برای بارداری شخص مشکلاتی را ایجاد کند. مشکلات ناباروری حتی در آندومتریوزهای خفیف نیز وجود دارد. آندومتریوز به دلایل مختلفی می تواند منجر به ناباروری شود:


تغییراتی در محیط دستگاه تولید مثل

آندومتریوز باعث التهاب در اندام های لگنی می شود. در اثر التهاب مواد سمی آزاد می شوند و سیستم ایمنی فعال می شود. به محض این که تخمک از تخمدان آزاد می شود تحت تأثیر این سموم و سیستم ایمنی قرار می گیرد. اسپرم نیز تایمی وارد محیط لگنی می شود ممکن هست تغییر کند. این تغییر و تغییرات لقاح اسپرم و تخمک را کمی دشوار می کند.


ناتوانی در لانه گزینی جنین

در بدن خانمی که مبتلا به آندومتریوز انجام گرفته هست، موادی از سلول های ایمنی برای حذف بافت آندومتریوز آزاد می شوند. این باعث می شود به محض لانه گزینی جنین روی دیواره رحم، جنین مجدد جدا شود و بارداری صورت نگیرد. گاهی نیز لانه گزینی اتفاق می افتد اما بعد از زمان کوتاهی جنین سقط می شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما