• تاریخ : ۸ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : پیش از بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۰۷ – ۲۳:۰۱

كد :۷۵۳۲۳

آیا کیست تخمدان باعث “پیچ خوردگی تخمدان” می شود؟!


پیچ خوردگی تخمدان عارضه ای هست که در اثر وجود کیست تخمدان به وقوع می پیوندد این مشکل در خانومان جوان و دوره باروری شایع تر هست. اگر شخص دارای کیست تخمدان حرکات سنگین ورزشی یا هر حرکت غیرعادی انجام دهد، احتمال پیچش در تخمدان او وجود خواهد داشت طبق نظر و تجربه متخصص خانومان و زایمان ، پیچ خوردگی تخمدان، خون رسانی به این عضو را متوقف کـــرده و درد ناگهانی به میزان بالایی ظاهر می گردد.علل بروز پیچش تخمدان :

همان طور که ذکر انجام گرفت، افزایش سن احتمال پیچ خوردگی تخمدان را کاهش می دهد. زیرا اندام های تناسلی خانومان جوان از انعطاف پذیری افزایشی برخوردار هست و در مورد خانومان مسن، گذشتن از سنین باروری، کاهش سایز تخمدان را به همراه دارد ولی خطر بروز غیر ممکن نیست دلیل که گاه مشاهده انجام گرفته کیست های بزرگ و سنگین در داخل تخمدان خانومان مسن عامل ایجاد پیچش در تخمدان هست.طبق آنچه که ذکر انجام گرفت، کیست تخمدان عامل حیاتی و اساسی در به وجود آمدن این مسئله هست. اگرچه گاه تخمدان های بدون کیست هم دچار پیچش می شوند.


و بانوان مبتلا به بیماری تخمدان پلی کیستیک زیاد افزایش از دیگران ریسک پیچش در تخمدان را به همراه دارند.بنا براین لازم هست همه خانم ها برای انجام معاینات دوره ای و چک آپ تخمدان ها اقدام نمایند تا در صورت وجود کیست ، از خطرپیچ خوردگی تخمدانپیشگیری کنند.برخی از انواع درمان های رفع کننده ناباروی به دلیل بزرگ نمودن سایز تخمدان ها تا حد زیادی احتمالپیچ خوردگی تخمدانرا بالا می برند.اگز جز دسته افرادی هستید که لوله های رحمتان دارای طول زیاد هست، شما نیز در معرض خطرپیچ خوردگی تخمدان هستید.این موضوع ارتباطی با زایمان طبیعی یا زایمان سزارین ندارد.


پیشگیری از پیچ خوردگی تخمدان :

– چنانچه احساس درد انجام گرفتید در ارگان تخمدان داشتید به هیچ عنوان آن را نادیده نگیرید.

– همانطور که پیش تر نقل کرد انجام گرفت، برای درمان کیست تخمدان در اسرع تایم اقدام کنید.

– برای جلوگیری از بروز پیچش در تخمدان ها تا حد امکان ورزش های سنگین و حرکات انجام گرفتید را محدود کـــرده و به ورزش های آرام و قاعده مند روی آورید.

– مصرف قرص های ضد بارداری طبق تجویزمتخصص خانومان و زایماناز انجام گرفتت گرفتن این عارضه پیشگیری می کند.

– دارو های ضد بارداری و سایر داروهای هورمونی از به وجود آمدن کیست تخمدان جلوگیری می کنند لازم به ذکر هست که مصرف این دارو ها با دوز معین تحت نظر متخصص خانومان و زایمان موثر خواهد بود و مصرف سر خود دارو های این چنینی زیان بار هست.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما