• تاریخ : ۲۶ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


تتکمیل سیستم عصبی جنین توسط هورمون های بدن مادر صورت می گیرد بنابراین مادر باید از نظر غده تیرو‌ئید وضعیت معقولی داشته باانجام گرفت.


هر تعداد پزشکان قبل از بارداری توسط انجام آزمایش تیروئید، عملکـــرد این غده را در خانومان باردار زیر نظر دارند اما پیگیری عملکـــرد این غده در دوران بارداری نیز ادامه خواهد داشت و حتی بعد از زایمان تا سه روز نوزادان تحت آزمایشات غربالگری تیر‌وئید هستند.اگر مادر مبتلا به بیماری گواتر باانجام گرفت و این بیماری در مرحله ساده باانجام گرفت برای مادر و جنین هیچ مشکلی حاصل نمی شود ولی اگر غده تیر‌وئید کم کار باانجام گرفت ممکن هست سقط جنین صورت گیرد و یا اینکه این کم کاری در رانجام گرفت مغز جنین تاثیر بگذارد به صورت حتم مادران باردار نگران نباشند زیرا با انجام آزمایش قبل از حاملگی و یا بالا بردن دوز دارو در دوران حاملگی می توان از بروز این خطرات جلوگیری کـــرد.


اگر تیر‌وئید شما کم کار هست و پزشک غدد اجازه بارداری را به شما داده، بهتر هست هر ۴تا ۶ هفته یک بار برای سنجش وضعیت تیر‌وئید خود آزمایش بدهید.


درمان کم کاری تیروئید در دوران حاملگی معمولا آسان هست. در افزایش موارد پزشک برای جبران کمبود هورمونی به بیمارش فرم های مصنوعی T4 را می دهد. دوز این دارو طوری تنظیم می شود که سطح هورمون مورد نظر در خون ثابت بماند، اما بهتر هست در این دوران آزمایش سنجش هورمونتیروئیدی (TSH) هم انجام شود.


دکتر سیمین ظفردوست عضو مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری پژوهشگاه ابن سینا با اشاره به اینکه کنترل اختلال تیروئید در دوران بارداری زیاد حیاتی هست، افزود: اگر این بیماری در دوران بارداری کنترل نشود می تواند اثرات زیاد نامطلوبی برروی جنین و مادر داشته باانجام گرفت.

این جراح و متخصص خانومان و زایمان اظهار کـــرد: سقط جنین، آقاه زایی و مرگ داخل رحمی، تولد زودرس کودک و حتی فشارخون بارداری و کم خونی در خانومانی که در دوران بارداری دچار اختلال تیروئیدی می شوند، افزایش از سایر مادران هست.

ظفردوست به خانومانی که تمایل به بارداری دارند توصیه کـــرد عملکـــرد تیروئید خود را قبل از بارداری کنترل کنند.

وی ادامه داد: اختلال در کارکـــرد تیروئید علاوه بر احتمال ناباروی می تواند با علائم متفاوتی مانند تغییر در وضع بدن، تمرکز فکر، اختلال در چربی خون، ضربان قلب و دمای بدن، خود را نشان دهد.


اختلال تیروئید در خانومان ۴ تا ۵ برابر شایع تر از آقاان

وی به شیوع اختلال تیروئید در خانومان اشاره کـــرد و گفت: اختلال تیروئید در خانومان ۴ تا ۵ برابر شایع تر از آقاان هست که یکی از علل ‌این موضوع، افزایش بودن اختلالات خود ایمنی در خانومان می باانجام گرفت

فلوشیپ ناباروری با اشاره به اینکه مصرف داروهایی مانند مولتی ویتامین های و مکمل های کلسیم و آهن در دوران بارداری با جذب داروی لووتیروکسین ( قرص تیروئید) تداخل ایجاد می کند، گفت: بهتر هست خانومان بارداری که قرص کم کاری تیروئید و مولتی ویتامین هستفاده می کنند بین هستفاده این داروها حداقل ۳ تا ۴ ساعت فاصله بگذارند.

ظفردوست بیان کـــرد: خانومانی که به کم کاری تیروئیدی مبتلا هستند، در دروران بارداری باید تیروئید خود را تحت کنترل داشته باشند و ممکن هست میزان دوز داروی آنها در این دوران افزایش پیدا کند.


کم کاری تیروئید احتمال سقط جنین را افزایش می دهد!

وی، کم کاری را یکی از مشکلات عمده تیروئید دانست و اظهار کـــرد: کم کاری تیروئید در دورن بارداری می تواند به سقط جنین منجر شود و این بیماری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد.


ظفردوست افزود: اگر کم کاری تیروئید قبل از سن بلوغ در دختران بوجود آید سبب تاخیر در تتکمیل جنسی آنان می تواند شود و حتی در مواردی می تواند بلوغ زودرس را این دختران ایجاد کند.


وی شایع ترین علت کم کاری تیروئید در خانومان سنین باروری را بیماری های خود ایمنی دانست و گفت: در بدن آنها آنتی بادی هایی علیه تیروئید ساخته می شود که این کار سبب کم کاری تیروئید می شود.

جراح و متخصص خانومان و زایمان، یکی دیگر از اختلالات شایع تیروئید را پرکاری اعلام کـــرد و گفت: اختلال پرکاری تیروید می تواند با اختلال در تخمک گذاری خانومان همراه باانجام گرفت که این موارد سبب کاهش باروری این افراد می شود.


وی ادامه داد: شیوع پرکاری تیروئید در جمعیت عادی ۱٫۵ درصد هست اما در خانومانی که مبتلا به ناباروری هستند این مقدار به ۲٫۳ درصد می رسد. این آمار هم نشان می دهد که پرکاری تیرویئد روی باروری تاثیرگذار هست.

ظفردوست با اشاره به اینکه در خانومان باردار نیاز به هورمون های تیروئیدی افزایش می بابد، گفت: نیاز به هورمون های تیروئید در خانومان باردار ۳۰ تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می کند.


براساس اعلام وزیر بهداشت درمان و تعلیم پزشکی، یکی از مشکلات جدی زوج‌های جوان ناباروری هست به طوری که حدود سه میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد که باید خدمات درمانی لازم به آنها ارائه شود و در مجموع ۱۵درصد ازدواج ‌های کشور با ناباروری همراه هست. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما