• تاریخ : ۲۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۴/۲۰ – ۲۲:۲۷

كد :۷۵۴۰۰

آیا پارگی کیسه آب در ماههای نخستیه بارداری هم ممکن هست؟!


فریبا اسدی گفت: کیسه‌ آب که در نخستین هفته شکل‌گیری جنین داخل رحم، به دور او شکل می‌گیرد و محتوای آن مایعی به نام آمنیوتیک بوده که برای ادامه حیات و به ویژه تتکمیل ریه جنین لازم و ضروری هست.


 وی افزود: یکی از دغدغه‌های موجود در ماه‌های پایانی بارداری در ذهن مادران باردار، ترس از پارگی کیسه آب و زایمان زودرس هست در حالیکه کیسه آب در ۱۰ هفتگی هم می‌تواند دچار پارگی شود.


 اسدی اظهار داشت: اگر کیسه آب به ویژه در ماه‌های ابتدایی دچار پارگی انجام گرفته و درمان آنتی‌بیوتیک برای آن انجام نشود و به صورت خود به خودی هم ترمیم و بسته نشود، منجر به عفونت رحم می‌شود.


 وی با بیان اینکه برای کیسه آب هم اندازه نرمال و مشخصی تعریف انجام گرفته هست عنوان کـــرد: اندازه کاهش و افزایش برای مادر غیرطبیعی بوده و منجر به زایمان زودرس و مشکلات ژنتیکی می‌شود. این کارشناس مامایی به اهمیت کیسه آب اشاره کـــرد و افزود: پارگی کیسه آب پس از ۲۷ هفتگی موجب زایمان زودرس می‌شود.


 وی با بیان اینکه عوامل متعددی در پارگی کیسه آب موثر هست ابراز داشت: ژنتیک، عفونت‌های خانومان، ضربه یا تروما، تصادفات و زیاد بودن مایع آمونیاک از عوامل حیاتی پارگی کیسه آب هستند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما