• تاریخ : ۱۵ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : پیش از بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۵ – ۰۱:۲۳

كد :۷۶۴۵۵

آیا می توانم زیاد از ۱۰ سال IUD را نگه دارم؟!/ عوارض افزایش ماندن آی یو دی


سلام من شش ساله که ای بودی گذاشتم ده ساله هست میشه بعد از ده سال بازم نگهدارم یا دربیارم ضررنداره بعدازده سال بازم نگه دارم لطفا راهنمایم کنید ممنون میشم


پاسخ مشاور:


سلام خیر نمی توانید بعد از ۱۰ سال ای یو دی را نگه دارید، چون فقط تا ۱۰ سال مس آزاد می کند و یون مس مانع حرکت اسپرم می شود. بعد از گذشتن این زمان باید در روزهای آخر پریودی به مراکز بهداشتی مراجعه کنید تا آن را خارج کنند و در صورتی که عفونت یا مشکل دیگری نداشتید می توانید مجدداً آی یو دی جدیدی بگذارید.معمولترین آی یودی ها، به شکل T بوده و به مدت ۱۰ سال مس آزاد می کند و همچنین انواع کم عارضه تر آی یودی های مس دار که ۵ سال دوام دارند و درد و خونریزی پریود به دلیل سایز کوچکتر و بازوهای خمیده آنها کاهش هست.


انواع گران قیمت تر ای یو دی نیز اخیرا به بازار ایران وارد انجام گرفته که هورمون پروژسترون ازاد می کند و میرنا نام دارد ، به مدت ۵سال در حفره رحم قرار گرفته و مقدار اندکی پروژسترون آزاد می کند. که هم میزان خونریزی را کاهش می دهد و هم به دلیل خمیدگی بازوهای آن درد قاعدگی با وجود آن کاهش هست و متاسفانه تنها مشکل این نوع از آی یو دی ها قیمت بالای انههست، گرچه این نوع از آی یو دی ها خود به عنوان درمان خونریزی های انجام گرفتید حوالی یائسگی نیز کاربرد دارد.


 آی یو دی ها یکی از کاهشین میزانهای شکست را در بین روشهای پیشگیری از بارداری دارند.

 آی یو دی روشي بسيار موثر وطولاني اثر در جلوگيري ازحاملگي هست و پس ازكارگذاري، نياز به يادآوري روزانه براي هستفاده ندارد.


تداخل نداشتن در تماس جنسی، نداشتن آثار و عوارض روش هاي هورموني، تاثيرنداشتن برشيردهي از مزایای هستفاده از این روش هست که تا دوران يائسگي قابل هستفاده مي باانجام گرفت و پس ازخارج كردن آي يو دي قابليت باروري بلافاصله برخواهد گشت.


آي يودي حتما بايد توسط پزشك يا ماما در داخل رحم كارگذاشته شود و همچنين خروج آن نيز بايد توسط آنها انجام شود و احتمال خروج خودبخودي اين وسيله از داخل رحم وجود دارد.


اين وسيله از انتقال بيماري هايي كه از راه تماس جنسي منتقل مي شوند جلوگيري نمي كند و كساني كه از آي يو دي هستفاده مي كنند حتما بايد براي معاينه دوره اي مراجعه نمايند.


افزايش خونريزي و درد هنگام قاعدگي ، افزايش ترشحات از واژن عوارض شايع این روش می باانجام گرفت. 

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما