• تاریخ : ۸ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

آیا درد و ورم سینه نشانه وجود کیست هست؟!/ کیست کمپلکس چیست؟/ آیا کیستهای سینه خوش خیم هستند؟!


فیبروکیستیک پستان به شکل فیبروز و کیست های زیاد ریز در پستان مشخص می شود که در بعضی مواقع احتمال افزایش و بزرگ انجام گرفتن کیست ها وجود دارد، ولی در اغلب موارد اندازه آن ها زیاد ریز هست.

این عارضه تغییر حالت خاص سینه هست، ولی بیماری تلقی نمی شود، زیرا ۸۰ درصد خانومان در زمانی از عمر خود میزانی از این حالت را تجربه می کنند و نزدیک به عادت ماهانه دچار ورم و سنگینی و همچنین دردناک انجام گرفتن پستان می شوند.در حالت فیبروکیستیک، در نزدیکی زمان عادت ماهانه به دلیل بالا رفتن هورمون های خانومانه در خون و حساس بودن نسج سینه به این هورمون ها، پستان دچار تورم و سنگینی می شود و به دنبال آن دردناک می شود.

بعد از شروع سیکل ماهانه به دلیل کاهش هورمون هستروژن در خون، درد سینه ها به میزان زیادی برطرف می شود و فرد احساس آسودهی می کند.


این حالت در بعضی افراد به شکل خفیف و فقط تعداد روز قبل از عادت ماهانه شروع می شود و با آغاز این دوران تکمیلا از بین می رود، اما در بعضی از افرادی که به حالت انجام گرفتید به این عارضه مبتلا هستند، ممکن هست دوره طولانی تری سینه شان دردناک باانجام گرفت تا جایی که در گروهی از این افراد فقط یک هفته بعد از پریود، سینه ها بدون درد هست و بعد از این دوران مجدد سینه ها شروع به تورم می کنند و دردناک می شوند و حدود دو تا سه هفته این درد طول می کانجام گرفت تا عادت ماهیانه بعدی اتفاق بیفتد.


در بعضی از موارد ممکن هست خانم ها این درد سینه را به طور همیشگی داشته باشند و این درد آزاردهنده باانجام گرفت و یا به دلیل تداوم درد، آن را علامتی از سرطان پستان بدانند و به پزشک مراجعه کنند، در این هنگام پزشک موظف هست که در ابتدا بیمار را تحت معاینه تکمیل قرار دهد و سونوگرافی و در صورت لزوم ماموگرافی درخوهست کند تا مشخص شود آیا علاوه بر زمینه فیبروکیستیک، بیماری دیگری و یا توده ای در سینه وجود دارد یا خیر.


در صورتی که پزشک معالج بعد از چکاپ تکمیل اطمینان پیدا کـــرد که به غیر از زمینه فیبروکیستیک، بیماری همراه دیگری وجود ندارد، به شخص این اطمینان را می دهد که این عارضه، عادی و قابل درمان هست و تا حدودی زیادی نگرانی بیمار را کاهش می دهد.

انواع کیست ها :

کیست‌های پستان دو نوع ساده و کمپلکس دارند.
کیست‌های ساده، دیواره صافی دارند و داخل آنها مایع زلالی وجود دارد. افزایش خانم‌ها دچار این نوع کیست می‌شوند که بی‌خطر هست و بیمار فقط باید تحت‌نظر باانجام گرفت.


کیست کمپلکس ممکن هست دیواره ضخیمی داشته و توپر یا تعدادحفره‌ای باانجام گرفت. با توجه به نظر جراح یا رادیولوژیست، گاهی از این نوع کیست‌ها نمونه‌برداری انجام می‌شود. نمونه‌برداری می‌تواند باز (جراحی) یا با سوخانوم‌های ضخیم باانجام گرفت.


فیبروکیستیک یک عارضه خوش خیم هست و سرطانی نمی شود، اما به دلیل این که در بین خانومان زیاد شایع هست تعدادی از آن ها بدون ارتباط با فیبروکیستیک، ممکن هست به سرطان سینه مبتلا شوند و این احتمال وجود دارد که در سونوگرافی و ماموگرافی که برای تشخیص کیست ها انجام می شود توده های سرطانی نیز مشاهده شود.


شایع ترین علامت فیبروکیستیک، درد سینه همراه با ورم هست.در بعضی از مواردی که انجام گرفتت درد سینه کم باانجام گرفت، بیمار پس از مراجعه به پزشک و هشدار از این موضوع که این تغییر در پستان عارضه ای عادی هست، این درد را تحمل می کند، ولی در بعضی موارد که انجام گرفتت درد زیاد هست، بیمار نیازمند درمان دارویی هست.

انجام گرفتت درد سینه ناشی از فیبروکیستیک در دوران عادت ماهانه متفاوت هست که عواملی همچون مصرف مواد محرک کافئین دار از جمله کاکائو، نوشابه های گازدار و قهوه در رژیم غذایی و مواجه با هسترس و اضطراب می تواند این درد را افزایش دهند.


در قدم نخست برای درمان خانومان مبتلا به فیبروکیستیک، به آن ها اطمینان داده می شود که مشکلی وجود ندارد و این یک عارضه عادی و قابل درمان هست که این اطمینان بخشی تا حدودی، از هسترس بیمار می کاهد.

در صورتی که بیمار برای کاهش درد نیاز به مصرف دارو داشته باانجام گرفت، با تجویز ترکیبات ویتامین ای و روغن گل مغربی تا میزان زیادی می توان درد را کاهش داد و با هم به بیمار توصیه می شود که رژیم غذایی ذکر انجام گرفته را رعایت کند.در مواردی که انجام گرفتت درد زیاد باانجام گرفت، از درمان های دارویی دیگر مانند تاموکسیفن و دانازول هستفاده می شود.


اغلب کیست‌های پستان نباید دستکاری شوند و درمان جراحی در این بیماران معمولا نیاز نیست، مگر در مواردی که انجام گرفتت درد بیمار زیاد باانجام گرفت و پزشک مجبور شود قسمتی از ناحیه سینه را که فیبروکیستیک دردناک در آن قرار دارد خارج کند، ولی جراحی در سینه های فیبروکیستیک زیاد زیاد نادر اتفاق می افتد و ۹۹ درصد خانم ها، به درمان های ابتدایی و دارویی پاسخ می دهند.کیست‌هایی که زیاد از دو بار تخلیه انجام گرفته اند و به فاصله کوتاهی عود کـــرده‌اند، معمولا نیاز به جراحی دارند.


خوشبختانه کیست‌ها، زمینه‌ساز سرطان نیستند و این تصور که جراحی ضایعه های پستانی ممکن هست در فردا به بدخیمی و سرطان پستان منجر شود، اشتباه هست.

برداشتن توده‌های پستانی در سنین پایین به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر فردی کاهش از ۲۵ سال سن داشته باانجام گرفت و سابقه خانوادگی نداشته باانجام گرفت و سونوگرافی و معاینه، خوش‌خیم بودن توده را نشان دهد، فقط تحت نظر گرفته می‌شود، ولی در خانم‌های بالاتر از ۳۰ سال که سابقه خانوادگی داشته باشند، از توده نمونه‌‌برداری می‌شود؛ اگر خوش‌خیم باانجام گرفت بیمار تحت‌نظرگرفته می‌شود و اگر توده خوش‌خیم در حال رانجام گرفت باانجام گرفت، حتما باید خارج شود.

همه تومورهای پستانی از نظر گیرنده‌های هورمون های هستروژن و پروژسترون بررسی می‌شوند. اگر تومور گیرنده هورمونی داشته باانجام گرفت، لازم هست بیمار پنج سال بعد از خارج کـــردن تومور، دارو مصرف کند تا جلوی عود مجدد در همان پستان یا پستان دیگر گرفته شود.

فقط در ۲۵ درصد موارد، بیماران سابقه خانوادگی دارند، بنابراین خیلی از افراد نخستین نفری هستند که در خانواده به این بیماری مبتلا می‌شوند. برای آگاهی از این مساله نیز لازم هست با یک متخصص ژنتیک مشورت شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما