• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله

آیا توده های دردناک سینه سرطانی هست؟/ تغییرات فیبروکیستیک چیست؟

بیماری سینه فیبروکیستیک، وضعیتی غیرسرطانی هست که در آن، خانوم توده‌های دردناکی در سینه‌هایش دارد… علت اصلی بیماری سینه فیبروکیستیک تکمیلا مشخص نیست. با این حال پزشکان گمان می‌کنند که هستروژن و سایر هورمون‌های تولیدمثل در بروز کیست سینه نقش دارند… احتمال سرطانی بودن این توده‌ها ۱ در ۸ هست…یکی از شایع‌ترین بیماری‌های سینه، سینه فیبروکیستیک هست که به‌صورت کیست‌ها یا توده‌های خوش‌خیم در سینه ظاهر می‌شود. مطلب زیر شما را به‌طور تکمیل با کیست سینه و علائم آن آشنا می‌کند.


فقط به یاد داشته باشید که هر توده‌ای در سینه به بررسی نیاز دارد، چون احتمال سرطانی بودن این توده‌ها ۱ در ۸ هست.


بیماری سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه چیست؟


بیماری سینه فیبروکیستیک، وضعیتی غیرسرطانی هست که در آن، خانوم توده‌های دردناکی در سینه‌هایش دارد.

زیاد از ۵۰ درصد از خانومان، در برهه‌ای از خانومدگی‌شان به بیماری سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه دچار خواهند انجام گرفت.

ممکن هست که قرمزیِ روی سینه، صاف انجام گرفتن یا تورفتگی نوک پستان‌ها و برخی از ترشحات، از نشانه های سرطان سینه باشند.


بیماری سینه فیبروکیستیک که معمولا سینه‌های فیبروکیستیک یا تغییر فیبروکیستیک نامیده می‌شود، نوعی بیماری خوش‌خیم و غیرسرطانی هست که در آن سینه‌ها درهنگام لمس، توده‌ای و ناصاف به‌ نظر می‌رسند. بیماری سینه فیبروکیستیک مضر یا خطرناک نیست، اما ممکن هست که برای برخی از خانم‌ها آزاردهنده یا ناآسوده‌کننده باانجام گرفت. به نقل کرد‌ی مایوکلینیک، زیاد از نیمی از خانومان، در برهه‌ای از خانومدگی خود به بیماری سینه فیبروکیستیک دچار خواهند انجام گرفت. زیادی از خانومانِ مبتلا به سینه‌های فیبروکیستیک، هیچگونه علائم مرتبطی نخواهند داشت. گرچه داشتن سینه‌های فیبروکیستیک خطرناک نیست، اما می‌تواند تشخیص سرطان سینه را دشوار‌تر کند.


چه چیزی باعث بیماری سینه فیبروکیستیک می‌شود؟


بافت پستان شما، در واکنش به هورمون‌های تولیدانجام گرفته توسط تخمدان‌ها، تغییر می‌کند. اگر سینه‌های فیبروکیستیک دارید، ممکن هست در واکنش به این هورمون‌ها، تغییرات قابل‌توجه‌تری داشته باشید. این امر می‌تواند به ایجاد توده‌هایی متورم، حساس یا دردناک در سینه منجر شود. علائم این بیماری، درست قبل از پریود و درطول آن شایع‌تر هستند. ممکن هست که علاوه‌بر توده‌هایی که توسط کیست‌ها یا تورم لوبول‌های سینه‌ (غدد تولیدکننده‌ی شیر) ایجاد می‌شوند، به‌ علت رانجام گرفت زیاد‌از‌حد بافت فیبری، سفتی توده‌مانندی نیز در سینه‌هایتان احساس کنید.


چه کسانی به بیماری سینه فیبروکیستیک یا کیست سینه دچار می‌شوند؟


هر خانومی ممکن هست به بیماری سینه فیبروکیستیک دچار شود، اما این بیماری اغلب در خانومانی اتفاق می‌افتد که در سنین بین ۳۰ تا ۵۰ سالگی خود هستند. قرص های ضدبارداری می‌توانند علائم شما را کاهش دهند و هورمون‌درمانی می‌تواند موجب افزایش این علائم شود. علائم معمولا پس از یائسگی بهتر یا برطرف می‌شوند.


بیماری سینه فیبروکیستیک و سرطان


بیماری سینه فیبروکیستیک، خطر ابتلای شما به سرطان را افزایش نمی‌دهد، اما ایجاد چنین تغییراتی در سینه‌ی شما، می‌تواند باعث دشواری در تشخیص توده‌های بالقوه‌ی سرطانی درطول معاینات سینه و تست‌های ماموگرافی برای شما و پزشک‌تان شود.


کارگروه خدمات پیشگیرانه در ایالات متحده (USPSTF) توصیه می‌کند که خانومان ۵۰ تا ۷۴ ساله، هر دو سال یک‌بار ماموگرافی انجام دهند. مؤسسه‌ی ملی سرطان (NCI) نیز خاطرنشان می‌کند که معاینات منظم سینه توسط خود فرد می‌تواند زیاد مفید باانجام گرفت. شما با معاینه‌ی منظم سینه‌هایتان با ظاهر و حالت طبیعی آنها آشنا خواهید انجام گرفت، بنابراین می‌توانید فورا هرگونه تغییر یا مورد غیرمعمول را در سینه‌هایتان تشخیص دهید.


علائم بیماری سینه فیبروکیستیک چیست؟


اگر به بیماری سینه فیبروکیستیک مبتلا باشید، ممکن هست علائم زیر را تجربه کنید:


تورم؛

حساس‌انجام گرفتن سینه‌ها؛

درد؛

ضخیم‌انجام گرفتن بافت؛

وجود توده در یک یا هر دو سینه.

ممکن هست تورم یا توده‌ها در یکی از سینه‌ها افزایش از دیگری باانجام گرفت. علائم شما احتمالا درست قبل از پریودتان و به‌ علت تغییرات هورمونی، انجام گرفتیدتر خواهد انجام گرفت اما ممکن هست که در پایان ماه شاهد این علائم باشید.


توده‌های سینه فیبروکیستیک معمولا درطول ماه تغییر سایز می‌دهند و عموما متحرک هستند. اما گاهی اوقات، درصورتی که مقدار زیادی بافت فیبری وجود داشته باانجام گرفت، این توده‌ها ممکن هست در یک مکان، ثابت باشند. همچنین ممکن هست که شما در زیر بازوان‌تان احساس درد کنید. برخی از خانومان نیز شاهد ترشحات سبز یا قهوه‌ای تیره از نوک پستان‌شان خواهند بود. اگر مایعی شفاف، قرمز یا خونی از نوک پستان‌تان خارج انجام گرفت، فورا به پزشک مراجعه کنید، چون می‌تواند نشانه‌‌ی سرطان سینه باانجام گرفت.


بیماری سینه فیبروکیستیک چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشک شما می‌تواند با انجام معاینه‌ی سینه، بیماری سینه فیبروکیستیک را تشخیص دهد. همچنین ممکن هست که برای بررسی دقیق‌تر تغییرات سینه‌ی شما، سونوگرافی، ماموگرافی یا MRI تجویز کند. دانشگاه جان هاپکینز، ماموگرافی دیجیتال را برای خانم‌های مبتلا به سینه فیبروکیستیک توصیه می‌کند، دلیل که این تکنولوژی می‌تواند تصویر ها دقیق‌تری از سینه ارائه دهد. در برخی از موارد، سونوگرافی می‌تواند به تشخیص بافت نرمال پستان از ناهنجاری‌ها کمک کند. اگر پزشک‌تان درباره‌ی ظاهر کیست یا مورد دیگری در سینه‌تان نگران باانجام گرفت، ممکن هست که برای تشخیص سرطانی یا غیرسرطانی بودن آن از بیوپسی کمک بگیرد. این بیوپسی معمولا به‌وسیله‌ی آسپیراسیون سوخانومی ظریف انجام می‌شود. بیوپسی، نوعی روش جراحی هست که در آن با هستفاده از یک سوخانوم کوچک از مایع یا بافت مشکوک نمونه‌برداری می‌شود.


بیماری سینه فیبروکیستیک چگونه درمان می‌شود؟


اکثر خانومان مبتلا به بیماری سینه فیبروکیستیک نیازی به درمان تهاجمی نیاز ندارند و معمولا درمان خانگی برای کاهش درد و ناآسودهی مربوط به این بیماری کافی هست. معمولا داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه، مانند ایبوپروفن (ادویل) و هستامینوفن (تیلنول)، می‌توانند هرگونه درد و ناآسودهی را به‌طور مؤثری تسکین دهند. همچنین می‌توانید برای کاهش درد و حساسیت سینه‌ها، یک سوتین ساپورتیو (پشتیبان) تکمیلا اندازه، بپوشید. قرار دادن کمپرس سرد یا گرم نیز در برخی از خانم‌ها باعث کاهش درد و ناآسودهی می‌شود. حوله‌ای را گرم کنید و روی سینه‌‌ی خود بگذارید یا مقداری یخ را در پارچه‌ای بریزید و روی سینه‌تان قرار دهید. هر دو روش را امتحان کنید تا ببینید که کدام‌یک برای شما مؤثرتر هست.


تغییرات غذایی


برخی از آقام متوجه انجام گرفته‌اند که محدود کـــردن مصرف کافئین، داشتن رژیم غذایی کم‌چرب یا مصرف مکمل های غذایی اسید چربِ ضروری، علائم بیماری کیست سینه را کاهش می‌دهد. با این حال، هیچگونه مطالعه‌ی تصادفی کنترل‌انجام گرفته‌ای که نشان دهد این کارها یا سایر تغییرات رژیمی در کاهش علائم مؤثر هستند، وجود ندارد.


چه زمانی باید با پزشک‌تان تماس بگیرید


اگر هر یک از علائم زیر را داشتید، بلافاصله با پزشک‌تان تماس بگیرید، دلیل که ممکن هست از نشانه‌های سرطان سینه باشند:


توده‌های جدید یا غیرعادی در سینه‌ها؛

قرمزی یا چروک انجام گرفتن پوست روی سینه‌ها؛

ترشح از نوک سینه، به‌خصوص اگر روشن، قرمز یا خونی باانجام گرفت؛

تورفتگی یا صاف انجام گرفتن نوک سینه‌ها.


به نقل کرد‌ی مایوکلینیک، علت اصلی بیماری سینه فیبروکیستیک تکمیلا مشخص نیست. با این حال پزشکان گمان می‌کنند که هستروژن و سایر هورمون‌های تولیدمثل در بروز کیست سینه نقش دارند. درنتیجه، علائم شما احتمالا پس از رسیدن به دوره‌ی یائسگی ناپدید خواهند انجام گرفت، چون نوسان و تولید این هورمون‌ها پس از یائسگی کاهش می‌یابد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما