• تاریخ : ۲۷ام اردیبهشت ۱۳۹۷
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : پیش از بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۲/۲۶ – ۱۳:۲۴

كد :۷۶۹۶۱

آیا با وجود کیست تخمدان امکان بارداری وجود دارد؟!کیست تخمدان دارم و می خواهم اقدام به بارداری کنم!


برای اینکه به یک خانم مبتلا به کیست تخمدان، اجازۀ بارداری بدهیم، ابتدا باید سونوگرافی واژینال رحم و تخمدان­ها انجام شود تا سایز کیست و ماهیت آن بررسی شود.


در صورتی که کیست­ها ساده باشند (در تصویر ها سونوگرافی دارای اجزای Solid و دیواره نباشند) و سایز آن­ها تعدادان بزرگ نباانجام گرفت (کوچک­تر از c4-3)، معمولاً یک دورۀ ۲-۱/۵ ماهه به بیمار فرصت داده و در برخی موارد طی این مدت به بیمار یک تا دو دورۀ LD تجویز می­شود تا سونوگرافی مجدد انجام شود.


افزایش کیست­ های ساده در مدت ۲-۱/۵ ماه برطرف می­­شوند و بعد به بیمار اجازه بارداری داده می­­شود.


در صورتی که به ­طور ناخوهسته بیمار با کیست ساده باردار بشود، معمولاً مشکلی طی بارداری ایجاد نمی­­شود. در مواردی ایجاد درد شکم به دلیل پارگی کیست و پیچ­ خوردگی تخمدان (tort ion) ممکن هست سبب شود که بیمار نیاز به عمل اورژانسی پیدا کند.


بنابراین، توصیه می­شود بیمار از فعالیت­های بدنی سنگین و یا قرارگرفتن در معرض ضربه به شکم و لگن خودداری کند.


اما کیست­های Complex (کیست­های دارای اجزای Solid و سپتوم دیواره ضخیم) ابتدا باید بررسی شوند (بررسی آزمایشگاهی مارکرهای نشان­دهنده بدخیمی یا خوش­خیمی). در صورتی که مارکرها نرمال باشند، احتمال بدخیمی کم هست، ولی تنها با عمل جراحی (به روش لاپاراسکوپی یا در صورت لزوم لاپاراتومی) و بررسی بافت­های تخمدان پلی­کیستیک برداشته انجام گرفته در زیر میکروسکوپ توسط پاتولوژیست، می­توان نظر قطعی را در مورد ماهیت خوش­خیم و یا بدخیم کیست اعلام کـــرد.


در هر صورت بهتر هست ابتدا کیست­ها برطرف شوند و بعد برای بارداری اقدام شود.


در صورت ابتلای بیمار به کیست­های اندومتریوز (کیست­ های شکلاتی) ، بسته به انجام گرفتت اندومتریوز و سایز کیست­ها در برخی موارد اجازۀ بارداری به بیمار داده می­شود ولی بیمار همواره باید از نظر سایز کیست­ها و انجام گرفتت اندومتریوز بررسی شود تا هر موقع جراحی برای برداشتن کیست­ها ضروری بود، اقدام لازم انجام شود.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما