• تاریخ : ۲ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

آیا بین توانایی حل مســاله و چپ‌دستی رابطه‌ای وجود دارد؟ نتایج جدید‌ترین تحقیقات نشان می‌دهند که گروهی از افراد چپ‌دست در حل مسائل ریاضی قوی‌تر هستند.

اینکه چپ‌دست‌ها افراد با اســتعدادتری نسبت به افراد دیگر جامعه هستند همیشه سوژه‌ی داســتان‌سرایی‌های مختلفی شده اســت. دلیل اصلی این ادعا هم وجود مشاهیر چپ‌دستی نظیر لئوناردو داوینچی، نیکولا تسلا، ارسطو حتی باراک اوباما، لیونل مسی و بیل گیتس هستند. اما این ادعا تا چه حد پایه‌ی علمی دارد؟

به تازگی مطالعه‌‌ی تازه‌ای در مورد رابطه‌ی چپ‌دستی با قابلیت‌های محاسباتی در نشریه‌ی frontiers in psychology به چاپ رسیده اســت. بر طبق نتایچ این پژوهش ۱۰ تا ۱۳.۵ نسبت از آمریکایی‌ها چپ‌دست هستند. در این بین تعدادی از افراد با اســتفاده از هر دو دست کارهای خود را انجام می‌دهند ولی اکثریت این افراد چپ‌دست به حساب می‌آیند.

انتخاب دست مناسب برای انجام کارهای اصلی روزمره به عملکرد مغز و فرآیندهای شناختی آن مرتبط می‌شود. بر همین اساس معمولا افراد چپ‌دست ناحیه‌ی راســت مغز سازمان‌یافته‌تری دارند. این ناحیه از مغز مسئول اســتدلال‌های فضایی اســت مثلا قابلیت بازنمایی ذهنی یک شی و تصور ابعاد دیگر آن در این ناحیه از مغز اتفاق می‌گیرد.

f3896aa9 af95 4c3c 8409 d687a884acb5 آیا افراد چپ دست باهوش تر هستند؟

علاوه بر این قسمت جسم‌ پینه‌ای مغز، بخشی از مغز که دو نیم‌کره‌ی راســت و چپ را به هم مرتبط می‌سازد، در بخشی از افراد چپ‌دست بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. بنابراین نیم‌کره‌های چپ و راســت در این افراد اتصالی قوی‌تر دارند و در نتیجه مغز قادر به پردازش اطلاعات بیشتری خواهد بود. دلیل اصلی این اتفاق هنوز مشخص نیست اما تئوری‌های مختلفی در این مورد وجود دارد. به عنوان مثال برخی معتقدند که طراحی‌ تمامی ابزارها با پیش‌فرض راســت‌دست بودن اســتفاده‌کننده اســت که همین عامل باعث می‌شود افراد چپ‌دست توانایی کار با دو دست را پیدا کنند که در نهایت به پرورش مغز آن‌ها منجر می‌شود. بر همین اساس می‌توان گفت داشتن مغزی قوی‌تر با توانایی بالاتر پردازش اطلاعات یک ویژگی اکتسابی اســت و می‌توان با تمرین آن را به دست آورد.

احتمالا یکی از دلایلی هم که افراد جپ‌دست در حوزه‌ی کاری خود به افرادی مطرح تبدیل می‌شوند آن اســت که این افراد مغز پرورش یافته‌تری دارند. مثال‌های زیادی می‌توان از بین موسیقی‌دان‌ها، هنرمندان، معمار‌ها و بازیکنان شطرنج نام برد که چپ‌دست هستند؛ لازم به توضیح نیست که تمامی این حرفه‌ها نیاز به بازنمایی ذهنی قوی دارند.

انتخاب دست و اســتعداد ریاضی

رابطه‌ی بین چپ‌دستی و توانایی‌های مربوط به ریاضی چیست؟ نزدیک به ۳۰ ســال پیش مطالعه‌ای در این حوزه صورت گرفـــــت که نشان می‌دهد چپ‌دستی عامل پیش‌گویی کننده در هوش ریاضی افراد به حساب می آید. بر اساس نتایج مطالعه در بین دانشجویان مستعد در درس ریاضی جمعیت افراد چپ‌دست در مقایسه با افراد جامعه بسیار بالاتر اســت.

با این حال انتخاب دست اصلی به عنوان عامل موثر در توانایی‌های ذهنی توسط پژوهشگران زیادی مورد چالش قرار گرفـــــته اســت. گروهی از پژوهشگران ادعا می‌کنند که چپ‌دستی روی مهارت‌های شناختی مغز تاثیری ندارد؛ حتی امکان تاثیر منفی بر این مهارت‌ها و در نهایت تضعیف فعالیت‌های علمی هم دارد. به عنوان مثال مطالعه‌ای در بین خردســالان صورت گرفـــــته که نشان می‌دهد کودکان چپ‌دست در فرآیند‌های پرورشی ضعیف‌تر از کودکان راســت‌دست عمل می‌کنند. مطالعه‌ای دیگر نرخ افراد چپ‌دست در بین بیماران با ناتوانایی‌های ذهنی را بالا دانسته اســت. همچنین نتایج یک مطالعه در بین کودکان ۵ تا ۱۴ ســال بیان می‌کند که افراد چپ‌دست حاضر در این مطالعه در درس ریاضی عملکرد به نسبت پایین‌تری از خود بروز می‌دهند.

ایجاد یک طریقه مناسب برای مطالعه‌ی دقیق‌تر

اختلاف در نتایج پژوهش‌های قبلی به انتخاب طریقه تحقیق و نحوه‌ی پاسخ به پرسش‌های اصلی تحقیق برمی‌گردد. به عنوان مثال در بسیاری از این تحقیق‌ها پژوهش‌گر چپ‌دست یا راســت‌دست بودن را تنها با پرسیدن یک سوال از فرد تمیز داده اســت. همچنین انتخاب جامعه‌ی آماری باعث ایجاد اختلاف در نتایج به شمار می‌رود. موضوع دیگر به رویکرد پژوهشگر به توانایی‌های ریاضی افراد برمی‌گردد؛ بعضی مطالعات توانایی در حل مسائل ساده و گروهی دیگر مسائل پیچیده‌ی ریاضی را معیار قرار داده‌اند.

در تحقیقی که به تازگی منتشر شده تمامی این اختلافات دیده شده‌اند. جامعه‌ی آماری این تحقیق شامل ۲۳۰۰ دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیلی می‌شود و پژوهشگران توانایی حل مسائل مختلف ریاضی در بین این افراد را اندازه‌گیری کرده‌اند. 

ابزار مورد اســتفاده در این تحقیق نوعی پرسشنامه‌ی اســتاندارد اســت که ترجیح آزمون‌دهنده را در انتخاب دست اصلی در کارهایی نظیر نوشتن، نقاشی کردن، پرتاب کردن و غیره می‌سنجد. در این طریقه به جای دسته‌بندی افراد به راســت‌دست و چپ‌دست، افراد روی پیوستاری قرار می‌گیرند که ترجیح آن‌ها در کارهای مختلف مشخص شده اســت. این مزیت باعث می‌شود که پژوهشگران مدل‌های آماری دقیق‌تری در تحقیق بسازند.

079ead69 8ada 461f 8098 2669cb5bdbf0 آیا افراد چپ دست باهوش تر هستند؟

بر طبق نتایج منتشر شده چپ‌دست‌ها عملکرد به مراتب بهتری در حل مسائل پیچیده‌‌تر ریاضی داشتند. این الگو به خصوص در بین چپ‌دست‌های مرد نوجوان قوی‌تر ظاهر شده اســت. در طرف مقابل در حل مسائل ساده نظیر انجام عملیات‌های پایه‌ی ریاضی تفاوتی بین راســت‌دست‌ها و چپ‌دست‌ها مشاهده نمی‌شود.

در این بین افراد حاضر در مطالعه به دسته‌های مختلفی چون راســت‌دست کامل، افرادی که تمامی کارهای خود را با دست راســت انجام می‌دهند، راســت‌دست میانه و چپ‌دست کامل تقسیم شده‌اند. افراد راســت‌دست کامل، عملکرد بسیار ضعیف‌تری نسبت به دو گروه دیگر در مسائل مختلف از خود نشان داده‌اند.

 چپ‌دست‌های مدارس ابتدایی و دبیرستان، به طور متوسط عملکرد بهتری در فعالیت‌های مرتبط با ریاضی دارند. به علاوه راســت‌دستی کامل ویژگی منفی برای ریاضی به حساب می‌آید. بنابراین به صورت خیلی کلی می‌توان گفت که انتخاب افراد در تعیین دست اصلی خود در کارها را می‌توان به عنوان یک نشان‌گر میزان پرورش یافتگی اتصال بین دو نیم‌کره‌ی مغزی و در نتیجه میزان مهارت‌های شناختی معرفی کرد.

با تمام این تفاسیر باید دقت داشت که چپ یا راســت دستی تنها یک نشان‌گر غیرمستقیم برای نشان دادن عملکرد مغز به حساب می‌آید. تنها یک سوم از افرادی که سمت راســت مغز سازمان‌یافته‌تری دارند چپ‌دست هستند، بنابراین خیلی از افراد راســت‌دست ساختار مغزی مشابه چپ‌دست‌ها دارند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته آیا افراد چپ دست باهوش تر هستند؟ اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما