• تاریخ : ۸ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : بارداری

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۰۸ – ۰۰:۵۹

كد :۷۶۴۲۳

آیا آزمایش خون برای بارداری قطعی هست؟/ لازم هست برای آزمایش ناشتا باشم؟!من و همسرم ۶ ساله ازدواج کـــردیم و تا الان بچه نمیخوهستیم اما جلوگیری خاصی نداشتیم فقط من بعد از نزدیکی سریعا به دستشویی میرفتم. اما الان از ماه پیش تصمیم به بارداری گرفتیم. دقیقا در دوره تخمک گذاری به صورت هر شب یا یک شب در میان نزدیکی داشتیم و بعد نزدیکی هم حدودا ۲۰ الی ۳۰ دقیقه بالشت زیر کمرم بوده و پاهام هم بالا گرفتم. الان از زمان قاعدگیم گذشته من مدت دوره هام ۲۶ تا ۲۸ روزه بوده متداوم…


اما الان ۳۲ روز گذشته و هنوز پریود نانجام گرفتم. دیروز رفتم آزمایش بارداری دادم که منفی بود!! در ضمن کمی عفونت قارچی دارم که برای درمان باید اقدام کنم…منتظر بودم تا نتیجه ازمایش معلوم بشه. این عفونت رو هم خیلی تایمها داشتم و با هستفاده از قرص یا درمانهای متفاوت متداوم نیکو میانجام گرفتم….دلیل پریود نانجام گرفتنم چیست…الان خیلی نگرانم…ایا میشه ازمایش هنوز نشون نده؟


پاسخ مشاور خانوم فردا:


سلام با توجه به منفی بودن آزمایش خون احتمال بارداری وجود ندارد. بهتر هست به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود؛ هم برای درمان عفونت و هم تقویت تخمک گذاری شما و سونوگرافی برای بررسی اینکه آیا تخمک گذاری دارید یا نه؟ به این شکل زودتر نتیجه می گیرید. این را هم اضافه کنم که ۱۰ روز تاخیر در پریود نگران کننده نیست و ممکنه به علتهای متعددی مثلا هسترس این تاخیر اتفاق بیفتد.


***


جالب هست بدانید که زمان لانه گزینی تخمک بارور انجام گرفته در دیواره رحم هر خانومی با خانومان دیگر متفاوت هست. در واقع، می-توان ادعا کـــرد که این مدت می تواند از ۱۰ تا ۱۴ روز پس از لقاح اتفاق افتد. تنها نکته ای که پس از لانه گزینی تخمک بارور انجام گرفته در دیواره رحم خانومان باردار می تواند شروع حاملگی در بدن را به هستحضار فرد و اطرافیانش برساند، مشاهده علائم نخستیه آغاز دوران بارداری در بدن خانومان و یا انجام تست های مختلف بارداری هست، که حاملگی فرد را تایید می کنند.


تایمی آرزون در رحم لانه گزینی کـــرد، هورمون BHCG تولید می شود که بعد از گذشت ۱۱ روز از لقاح، در خون نشان داده می‎شود و بعد از گذشت ۲ هفته از لقاح در ادرار نیز وجود دارد. به طور طبیعی این هورمون بعد از ماه نخست بارداری شروع به افزایش می‎کند اما در موارد حاملگی خارج رحمی، حاملگی مولار و برخی مشکلات دیگر این هورمون سیر نزولی پیدا می‎کند. این هورمون را به اختصار بتا می گویند.


اگر میزان بتای خون کسی کاهش از ۵ باانجام گرفت؛ باردار نیست و مقادیر بالای ۲۵ احتمال بارداری را افزایش می‎کند.


آمادگی های لازم برای انجام آزمایش بتا چیست؟

برای انجام این آزمایش نیازی به ناشتا بودن نیست. عدم مصرف آب ضرورتی ندارد و حتی قطع داروهایی که در حال مصرف آن هستید (با تشخیص پزشک) لازم نیست. مدت زمان لازم برای انجام این آزمایش حدود نیم ساعت می‌باانجام گرفت و شما در هر ساعتی از شبانه روز می‌توانید این آزمایش را انجام دهید. هورمون hcg ابتدا در خون ظاهر می‌شود و بعد از آن شروع به متابولیزه انجام گرفتن کـــرده و در ادرار دفع می‌شود.


بنابراین سنجش این هورمون در آزمایش خون حساس‌تر هست و زودتر مثبت می‌شود. در موارد حاملگی خارج رحمی هم که حتما باید خون تست شود. آزمایش سنجش بتا به دو نوع تقسیم بندی می‌شود؛ نوع کیفی که در آن فقط وجود هورمون اچ سی جی در خون بررسی می‌شود و نوع کمی که میزان آن نیز مورد سنجش قرار می‌گیرد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما