• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : ریپور

 

در عکاسی پیش از هرچیز گرفـــــتن تصــویری باکیفیت و بدون لرزش حیاتی اســت و در مراحل بعدی به‌کارگیری نور و کادربندی مناسب. چگونگی به دست گرفـــــتن درست دوربین احتمال ثبت یک تصــویر بدون لرزش را بالا می‌برد.

 درست‌ترین حالت دست گرفـــــتن یک دوربین ۳۵ میلیمتری انعکاسی، همان‌طور که در عــکس پایین دیده می‌شود، این‌چنین اســت: بند دوربین را به دور گردن خود بیاندازیم، کف دست چپ را زیر دوربین قرار داهیم تا وزن دوربین به روی آن بیفتد و با همان دست بتوانیم لنز را تنظیم کنیم. باید آرنج‌ها به دیگدیگر نزدیک و چسبیده به بدن باشد تا کمترین تکانه را به بدن و به دوربین منتقل کند و یا اگر ضربه‌ای احتمالی در مکان شلوغ به بدن عکاس خورد، مانع افتادن دوربین شود.

 های گرفـــــتن دوربین در دست 2 آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربینشیوه درست به دست گرفـــــتن یک دوربین در حالت افقی

سرعکاس کمی به سمت جلو می‌آید و بالای ویزور دوربین به زیر ابرو کمی فشار می‌آورد تا سوزشی در زیر ابرو احساس شود. این کار باعث می شود تمامی کادر عــکس داخل ویزور به طور کامل دیده شود.

 

 های گرفـــــتن دوربین در دست 3 آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربینشیوه درست به دست گرفـــــتن یک دوربین در حالت عمودی

بعضی از عکاسان از چشم چپ و برخی از چشم راســت‌شان برای دیدن ویزور اســتفاده می‌کنند. برخی چشم مخالف را می‌بندند و برخی آن را باز می‌گذارند که انتخاب هر یک از این حالات به عادت عکاس برمی‌گردد و نمی‌توان یکی را درست و دیگری را نادرست خواند.

 

 های گرفـــــتن دوربین در دست 4 آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربیندر تصــویر سمت چپ، شیوه درست قرار گرفـــــتن پاها در حالت عکاسی نشان داده شده اســت.

پاها را هم به اندازه عرض شانه باز می‌کنیم. تمام هدف ما از انجام این حرکات آسوده کردن بدن‌مان اســت تا دوربین تکان کمتری بخورد و عکاس هم دیرتر احساس خستگی کند.

 

 های گرفـــــتن دوربین در دست 5 آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربیننحوه درست به دست گرفـــــتن یک دوربین در حالت عمودی به صورت نشسته

درحالت نشسته هم همان‌طور که در تصــویر مشخص اســت، کمی بالاتر از آرنج را روی زانو می‌گذاریم تا از لرزش جلوگیری کنیم.

 

 های گرفـــــتن دوربین در دست 6 آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربین

اســتفاده از تمامی دست چپ و تکیه‌گاه برای کم کردن لرزش احتمالی دوربین

برای لنزهایی که وزن آنها زیاد اســت و سرعت شاتر آنقدر بالا نیست و ممکن اســت تصــویر لرزش داشته باشد، می‌توان همان‌طور که در تصــویر مشخص اســت از تمامی دست چپ برای انتقال وزن دوربین اســتفاده کرد و یا به جایی تکیه داد.

هم‌چنین راهی دیگر برای ثبت تصــویر با لرزش کمتر‌ اســتفاده از سرعت شاتر بالاتر از فاصله کانونی لنز اســت. برای مثال اگر از لنز ۵۰ میلیمتر اســتفاده می شود بهتر اســت که سرعت شاتر بالاتر از ۱/۵۰ ثانیه باشد و به همین ترتیب برای بقیه لنزها. و هرچقدر عدد فاصله کانونی لنزها بالاتر برود اســتفاده از تک‌پایه و یا سه‌پایه ضروری اســت.

شیوه‌‌های نادرست به دست گرفـــــتن دوربین

باز کردن بیش از اندازه آرنج‌ها از یکدیگر و یا گرفـــــتن لنز دوربین از بالا، لرزش احتمالی دوربین را افزایش خواهد داد.

هم‌چنین اگر در مکان‌هایی که عکاسان دیگر حضور دارند این کار باعث می‌شود تا دید آنها را از بین ببریم و دست‌مان مقابل لنز دوربین‌شان قرار بگیرد. شما که نمی‌خواهید یک دست جلوی لنزتان باشد؟! پس آرنج‌هایتان را جمع‌تر کنید.

یک دستی عکاسی کردن، اســتفاده نکردن از بند دوربین و یا نگذاشتن دست چپ زیر لنز و دوربین‌ همگی موجب افزایش احتمال لرزش دست و کشیدگی عــکس یا به اصطلاح تار شدن تصــویر‌ها می‌شود.

منبع : DW

1497977848 728 dfdsfdsf آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربین

< src="http://.sahandar.com/faradars/show.php?ref=itradar.ir&w=600&h=500&id=1&template=related&title=%D9%85%D8%B7%D8%A7%D9%84%D8%A8+%D9%BE%DB%8C%D8%B4%D9%86%D9%87%D8%A7%D8%AF%DB%8C+%D8%A7%D8%B2+%D8%B3%D8%B1%D8%AA%D8%A7%D8%B3%D8%B1+%D9%88%D8%A8" scrolling="no" style="background: #FFF url(//.sahandar.com/faradars/images/loading.gif) no-repeat center; width: 600px; height: 500px; max-width: 100%;" frameborder="0">

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته آموزش عکاسی (۷): شیوه‌های درست دست گرفـــــتن دوربین اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما