• تاریخ : ۱۳ام آبان ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

در نشست نقد و بررسی “طرح افزایش سن قانونی ازدواج” مطرح انجام گرفت؛

در حال حاضر میانگین سن ازدواج دختران ایرانی ۲۴ سال هست. مسؤولان بیمارستان میلاد اعلام کـــردند که ۹۴ درصد خانومان ایرانی بعد از سقط دچار بحران‌های روحی می‌شوند؛ حتی اگر ناخوهسته سقط کـــرده باشند. مگر این خانوم انسان نیست که چنین نسخه‌هایی برایش می‌پیچید؟

پایگاه تحلیلی- رویدادی خانوم فردا با توجه به
رسالت خود جهت هشدار‌رسانی جامع اقدامات و فعالیت‌های صورت‌گرفته در حوزه
خانومان، مبادرت به پوشش همایش‌ها، جلسات، نشست‌ها و هم‌اندیشی‌های گوناگون که
توسط طیف‌های فکری و سیاسی مختلف برگزار می‌شود، می‌کند. بدیهی هست این
اقدام صرفاً جهت هشدار‌رسانی به علاقه‌مندان حوزه خانومان شده و لزوماً
بیانگر دیدگاه‌های خانوم فردا نیست.

قائم مقام شورای فرهنگی اجتماعی خانومان و خانواده گفت: در برخی هستان‌های کشور زیاد از ۷۰ درصد ازدواج‌ها در حدود ۱۵-۱۶ سالگی انجام می‌شود؛ نتیجه عدم ثبت قانونی این ازدواج‌ها این هست که در صورت فوت تصادفی شوهر، این دختر با یک فرخانومد بی‌شناسنامه قانوناً ازدواج نکـــرده هست. علاوه بر آن در صورتی‌که همسر دختر، فرد معقولی نباانجام گرفت، دختر نمی‌تواند طلاق بگیرد زیرا قانوناً ازدواج نکـــرده هست.

به نقل رویدادنگار خانوم فردا،
نشست نقد و بررسی طرح افزایش سن قانونی ازدواج با حضور کبری خزعلی، قائم مقام شورای فرهنگی اجتماعی خانومان و خانواده؛ فرشته روح‌افزا، مسؤول مرکز رصد شورای فرهنگی اجتماعی خانومان و خانواده؛ دکتر طاهره لباف، متخصص خانومان و زایمان و دکتر فاطمه نجار، متخصص خانومان و زایمان عصر روز گذشته در دانشگاه شریف برگزار انجام گرفت.

در ابتدای این نشست، خزعلی با بیان این‌که جایگاه خانوم و خانواده از اساسی‌ترین بحث‌ها برای پایان تمدن‌ههست، افزود: از آغاز خلقت نقش‌آفرین اصلی بحران‌ها و تغییرات اساسی خانومان بودند. در غرب به جای ازدواج معقول و با توجه به شرایط هر فرد ازدواج در سن معین، روابط دیگری را تبلیغ کـــرده‌اند. می‌خواهیم ازدواج کودک را بررسی کنیم و پیشنهاد می‌کنیم به جای آن از عبارت منع و محدود کـــردن آزادی نوجوانان هستفاده کنند. کنوانسیون حقوق کودک حداکثر سن پایان کودکی را ۱۸ سال در نظر گرفته هست و کشورها مختارند براساس قوانین خود سنی را نهایتاً تا ۱۸ سال در نظر بگیرند. آن‌چه اسلام برای این موضوع قرار داده هست، به شکلی هست که زمانی که گرسنگی و تشنگی واقع می‌شود ما‌به‌ازایش آب و غذای سالم، پاک و حلال نیز فراهم می‌شود. در زمینه بلوغ نیز به همین شکل هست.

ازدواج سن ۱۷ تا ۱۹ سال پنج برابر هستحکام افزایشی دارد
او با تأکید بر فشارهای غرب در تعیین سن ازدواج گفت: دنیا در رهستای فشارهای غرب سن ازدواج دختران را به ۱۵ و پسران را به ۱۸ سال رساند. در برخی کشورها سن ازدواج ۱۵ سال هست؛ در حالی‌که سن رأی دادن آن‌ها ۱۸ سال و سن مجازات هفت سال هست. برقراری عدالت اجتماعی سبب می‌شود که فرد به نیکوی رانجام گرفت کند و آمادگی ازدواج یابد. تحقیقات نشان داده ازدواج سن ۱۷ تا ۱۹ سال پنج برابر هستحکام افزایشی نسبت به سنین بالاتر دارد. از طرفی مرگ و میر در حین زایمان در این افراد حدود یک درصد هست.

آمار ازدواج دختران زیر ۱۸ سال ۵ درصد هست
قائم مقام شورای فرهنگی اجتماعی خانومان و خانواده با بیان این‌که آمار ازدواج دختران زیر ۱۸ سال ۵ درصد هست، ادامه داد: تنها سه مورد جنایت وجود دارد که پدری، دخترش را فروخت. برای تعداد محدودی جنایتکار باید کل قانونی را که از جوانان حمایت می‌کند تغییر دهیم؟ در برخی هستان‌های کشور زیاد از ۷۰ درصد ازدواج‌ها در حدود ۱۵-۱۶ سالگی انجام می‌شود؛ نتیجه عدم ثبت قانونی این ازدواج‌ها این هست که در صورت فوت تصادفی شوهر، این دختر با یک فرخانومد بی‌شناسنامه قانوناً ازدواج نکـــرده هست. علاوه بر آن در صورتی‌که همسر دختر، فرد معقولی نباانجام گرفت، دختر نمی‌تواند طلاق بگیرد زیرا قانوناً ازدواج نکـــرده هست. این دفاع از حقوق خانوم هست یا آقا؟ نباید قانون عموم آقام بر اساس موارد خاصی تغییر کند.

افزایش سن ازدواج، ابداًح قانون کشور با ویترین حقوق خانوم و کودک هست
خزعلی با تأکید بر این‌که در قوانین داخلی و بین‌المللی سن ازدواج، بلوغ و رانجام گرفت را مطرح می‌کند، تصریح کـــرد: در اسناد بین‌المللی یکی از شاخصه‌های رفع خشونت، منع ازدواج در این سنین ذکر انجام گرفته هست. موضوع افزایش سن ازدواج نیز، ابداًح قانون کشور با ویترین حقوق خانوم و کودک هست. در اسلام پایان کودکی برای دختران ۹ سال و برای پسران ۱۵ سال عنوان انجام گرفته هست که آغاز احتمال ازدواج هست.

دلیل برای قانون تسهیل ازدواج کاری نمی‌شود؟
در ادامه روح‌افزا با طرح سؤالی از مجلس که دلیل برای قانون تسهیل ازدواج کاری نمی‌شود، گفت: دلیل کسی به فکر ۱۳ میلیون جوان در انتظار ازدواج نیست؟ دلیل برای بحران طلاق و بالا رفتن سن ازدواج کاری نکـــرده‌اند؟ الان مشکل جامعه ما چیست؟ این‌که افراد زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کنند و با مشکل روبه‌رو می‌شوند یا ازدواج نمی‌کنند و با مشکل روبه‌رو می‌شوند؟ سن ۱۸ سال در هیچ جای دنیا به معنای روابط جنسی نیست. ازدواج یک قرارداد هست. سن قراردادها در کشورهای اروپایی و آمریکایی ۱۸ سال هست. برخی برای مجوز کار، سن ۱۶ سال را در نظر می‌گیرند.

مشکلات خانوادگی بدتر از لطمات روحی نیست
او با اشاره به عدم‌ همخوانی فرهنگ ایران و غرب تصریح کـــرد: از آن‌جایی که ما روابط نامشروع را نمی‌پذیریم، نمی‌توانیم هستانداردهای غربی‌ها را نیز بپذیریم. تعلیم جنسی و روابط جنسی در اروپا و آمریکا از ۱۰ سالگی شروع می‌شود. ما نیز براساس سند ۲۰۳۰ این تعلیم‌ها را در برخی نقاط شروع کـــرده‌ایم. اگر دختر و پسری قابلیت یادیگیری این تعلیم‌ها را دارند، دلیل قابلیت ازدواج ندارند؟ برخی می‌گویند ازدواج در این سنین موجب بروز مشکلات خانوادگی می‌شود؛ این مشکلات که بدتر از لطمات روحی نیست.

احتمال مواجه انجام گرفتن با ازدواج‌های شرعی غیرقانونی
مسؤول مرکز رصد شورای فرهنگی اجتماعی خانومان با تأکید بر مخاطرات بالا بردن قانونی حداقل سن ازدواج افزود: اگر سن ازدواج را بالای ۱۸ سال ببریم، در کشور با ازدواج‌های شرعی غیرقانونی روبه‌رو می‌شویم. اگر می‌خواهیم مشکل ۴۳ هزار و ۵۰۰ نفری که زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کنند را حل کنیم، به فکر ۱۳ میلیونی که در انتظار ازدواج هستند نیز باشیم.

احتمال روبه‌رو انجام گرفتن با سقط‌های غیرقانونی و کودکان بی‌پدر در صورت افزایش سن ازدواج
روح‌افزا ادامه داد: ازدواج کودکان دروغی هست که با آن روبه‌رو هستیم. چه کسی می‌گوید فرد در ۱۶ سالگی کودک هست؟ کدام آیه یا روان‌شناس این سن را تعیین کـــرده هست. قرار دادن این سن برای پایان کودکی علمی نیست. اروپاییان معتقدند با سن بلوغ باید ارتباط شروع شود. به دنبال افزایش قانونی حداقل سن ازدواج، سقط‌های غیرقانونی و کودکان بی‌پدر را خواهیم داشت. براساس آمارهای سال ۲۰۰۷، ۲۰میلیون فرخانومد در اروپا و آمریکا پدران‌شان را نمی‌شناسند و با هستفاده از بانک‌های DNA پدر و مادرشان شناسایی می‌شوند.

او با بیان این‌که چه اصراری داریم که غلط اروپا و آمریکا را دیکته کنیم؟، گفت: دلیل فراکسیون خانومان مجلس کار علمی نمی‌کند؟ حتی یک فرخانومد بی‌پدر برای کشور ما زیاد هست. اگر ازدواج زیر ۱۸ سال را برداریم به همان مشکلات غرب دچار می‌شویم. آمریکا و اروپا، جامعه آزمایش‌انجام گرفته هست.

۹۴ درصد خانومان ایرانی بعد از سقط دچار بحران‌های روحی می‌شوند
مسؤول مرکز رصد شورای فرهنگی اجتماعی خانومان با اشاره به سن ازدواج گفت: در حال حاضر میانگین سن ازدواج دختران ایرانی ۲۴ سال هست. مسؤولان بیمارستان میلاد اعلام کـــردند که ۹۴ درصد خانومان ایرانی بعد از سقط دچار بحران‌های روحی می‌شوند؛ حتی اگر ناخوهسته سقط کـــرده باشند. مگر این خانوم انسان نیست که چنین نسخه‌هایی برایش می‌پیچید؟

منع ازدواج زیر ۱۸ سال در تقابل با حقوق منطقهوندی هست
روح‌افزا درباره حقوق منطقهوندی دختران زیر ۱۸ سال اظهار کـــرد: از نظر حقوق منطقهوندی، منع دختر ۱۶ ساله‌ای که می‌خواهد ازدواج کند و آمادگی این کار را نیز دارد، ضایع کـــردن حق فرد هست. ازدواج در این سنین منافاتی با ادامه تحصیل ندارد. بهتر هست قوانین تحصیل درست شود نه این‌که مشکل مدرک گرفتن را ایجاد کنیم. در نهایت سؤال این هست که دلیل برای تصویب چنین موضوعی تلاش می‌کنند؟

بلوغ در دختران
به نقل خانوم فردا، در ادامه دکتر لباف به تعریف سن بلوغ پرداخت و گفت: بلوغ در دختران تعداد مرحله دارد؛ مراحل نخستیه از سن ۷ تا ۹ سالگی و بلوغ جنسی به‌طور تکمیل بین ۱۱ تا ۱۲ سالگی به تکمیل می‌رسد. در مناطق گرراه سن بلوغ جنسی پایین‌تر می‌آید. در مناطقی که تحریکات جنسی و دادن هشدارات قبل از این سن باانجام گرفت نیز این سن کاهش می‌یابد. طبیعتاً در ابتدای به سن بلوغ رسیدن یک دختر هنوز هیپوتالاموس و هیپوفیز او از نظر علمی تکمیل نانجام گرفته هست. حدود ۶ تا ۹ ماه طول می‌کانجام گرفت که این محور تکمیل شود و کار خود را به نیکوی انجام دهد. به همین دلیل مسأله قاعدگی که آخرین مرحله بلوغ جنسی هست، در ابتدا نامنظم هست.

شرایط بارداری زیر ۱۸ سال
او درباره سن ازدواج و رابطه جنسی برای دختران و پسران افزود: می‌توانیم مشاهدات از جامعه را به عنوان مبنایی برای این سن قرار دهیم. تمایلاتی که بین پسر و دختر ایجاد می‌شود را ابتدای آن سن به‌حساب آوریم. تایمی بلوغ جنسی تکمیل انجام گرفت، بر حسب وضعیت ظاهری، رابطه جنسی برای فرد بلامانع هست. طبیعی هست که اگر دختر زیر ۱۸ سالگی باردار شود، ممکن هست دچار مشکلاتی مانند مسمویت حاملگی یا پره‌اکلامپسی شود که در دو سن زیر ۱۸ سال و بالای ۴۰ سال درصد آن افزایش هست. اما به نظر می‌آید مشکل دیگری وجود نداشته باانجام گرفت. یعنی مثلاً اگر دختری در سن ۱۶ سالگی بارداری داشته باانجام گرفت، عقب‌ماندگی فرخانومد از نظر علمی ثابت نانجام گرفته هست. طبیعی هست که این دختر آگاهی‌های افزایش لازم دارد و باید پرستاری‌های افزایشی داشته باانجام گرفت. دقت افزایشی روی مراقبت‌های بارداری او شود که نوزاد نارس به‌وجود نیاورد. آمار بالاتر سقط جنین در این سن از نظر علمی ثابت نانجام گرفته هست.

این متخصص خانومان و زایمان در مورد ارتباط عفونت با بارداری زیر ۱۸ سال گفت: بیماری‌های عفونی ارتباطی با بارداری زیر ۱۸ سال ندارد بلکه به دنبال عدم رعایت برخی نکات مانند ارتباط با زیاد از یک نفر هست. اگر دختری به سن ۱۵-۱۶ سالگی رسید و بلوغش تکمیل نانجام گرفت یعنی قاعدگی نامنظم داشت، باید پیگیری شود.

لباف با اشاره به آسیب‌های سقط‌های غیرقانونی اظهار کـــرد: سقط‌های غیرقانونی فاجعه‌های زیادی برای خانومان به همراه دارد و اگر می‌خواهیم از حقوق خانومان دفاع کنیم باید جلوی آن را بگیریم. در زیادی از موارد این سقط‌ها توسط مستخدمان بیمارستانی به‌صورت زیرزمینی انجام می‌شود که عوارض عفونی و ناباروری و حتی مرگ را به دنبال دارد.

تکمیل انجام گرفتن سیستم بلوغ، کودکی سالم را ایجاد می‌کند
در ادامه دکتر نجار با تأکید بر هماهنگی فیزیولوژی بدن انسان، گفت: فیزیولوژی بدن انسان به شکلی تنظیم انجام گرفته که تایمی بلوغ فراهم می‌شود، همه قسمت‌ها با یکدیگر هماهنگ می‌شود. مثلاً زمانی که فرد کم‌خونی دارد، خونریزی قاعدگی نیز کاهش می‌شود. بر همین اساس هست که زمانی که به خانومان قرص آهن می‌دهیم و کم‌خونی آن‌ها جبران می‌شود، خونریزی‌شان افزایش می‌شود و آن‌ها تصور می‌کنند این از عوارض قرص آهن هست. سیستم بدن انسان آن‌قدر پیچیده هست که اگر چربی بدن خانومی کاهش از ۱۷ درصد باانجام گرفت، قاعدگی اتفاق نمی‌افتد. زمانی که خانومی به شرایط معقولی برسد، بلوغ را تجربه می‌کند. به صورت حتم ممکن هست همان ابتدا تخمک‌گذاری شروع نشود. جدای از هستثنائات، همه سالم هستند و زمانی که این سیستم تکمیل شود، کودکی سالم متولد می‌شود.

تفاوت بارداری زیر ۱۸ سال در ایران با غرب
او با اشاره به مشکلات باروری در غرب تصریح کـــرد: در غرب پایان تحریکات چشمی که موجب جلو افتادن بلوغ می‌شود، ایجاد انجام گرفته هست و فرد آزادی جنسی دارد و صاحب فرخانومد می‌شود. او که صاحب فرخانومد هست، از سوی خانواده نیز حمایت نمی‌شود. در عین حال بسته‌ای از الکل و سیگار نیز وجود دارد که موجب سوءتغذیه و کم‌خونی و بیماری‌های مقاربتی می‌شود. پس با مادری روبه‌رو هستیم که مشکلات سلامتی دارد و از طرفی حمایت خانواده را نیز ندارد. اما در ایران تایمی کودکی به دنیا می‌آید حمایت‌های خانواده را دارد و خانواده پایان‌تایم مراقبت می‌کنند. مادران ۱۵ تا ۱۷ ساله زیادی داشتم که با فردی سالم ازدواج کـــرده و با همان یک نفر ارتباط داشته و بیماری مقاربتی، هستعمال سیگار، مصرف الکل و کم‌خونی نداشته‌اند. در نتیجه مشکلی در ازدواج و فرخانومدآوری خود نیز نداشتند.

این متخصص خانومان و زایمان ادامه داد: حال مجبوریم نسخه‌ای که آن‌ها برای خود با توجه به زمینه‌های جامعه خود پیچیده‌اند را برای ایران بپیچیم؟ این هست که رهبر انقلاب می‌فرمایند باید براساس فرهنگ خودمان باید تصمیم بگیریم. گذشته ما مگر چه اشکالی داشت؟ فرد به سن بلوغ خود رسیده بود و حمایت‌های خانواده وجود داشت و شرایط معقول بود. هنور افزایش مادران ما در پوشش خانواده هستند.

انتهای پیام/ ۹۴۰۵۰۲

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما