• تاریخ : ۲۰ام مهر ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

آمادگیهای لازم برای کورتاژ/ عوارض بعد از کورتاژ تشخیصی


پرسشهای رایج درباره عمل کورتاژ:


سوال: عمل کورتاژ چیست؟


پاسخ: عمل کورتاژ و اتساع (D&C) عمل جراحی مختصری هست که طی آن دهانه رهم به وسیله ابزار خاصی متسع انجام گرفته و ابزار خاصی برای تراشیدن پوشش رحم به داخل آن وارد می‌شود. ممکن هست شما به دلایل زیر نیاز به انجام این عمل داشته باشید:


خارج کـــردن بافت‌های باقی مانده یا قسمت‌های باقی مانده از جفت در رحم که در طی یا بعد از سقط جنین در رحم باقی مانده باانجام گرفت. 


برای تشخیص یا درمان خونریزی غیرطبیعی رحم. انجام این عمل می‌تواند به تشخیص و درمان بافت‌هایی نظیر فیبروئید، پولیپ، آندومتریوز، عمل تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک نماید. معمولا پس از انجام این عمل نمونه‌ای از بافت خارج انجام گرفته از رحم برای تشخیص سلول‌های غیر طبیعی با میکروسکوپ تحت بررسی قرار می‌گیرد.


سوال: پس از انجام عمل کورتاژ و ریکاوری بعد از آن چه باید کـــرد و باید چه انتظاری داشت؟


پاسخ: پس از انجام این عمل شما به یک همراه نیاز خواهید داشت تا شما را تا منزل خود همراهی نماید. اگر شما برای انجام این عمل بیهوشی عمومی دریافت کـــرده‌اید، ممکن هست تا مدتی احساس سرگیجه و حالت تهوع و هستفراغ به شما دست بدهد. معمولا پس از گذشت دو روز شما می‌توانید پایان فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرید.


در همین حال از دکتر خود در مورد محدودیت‌ها و فعالیت‌هایی که نباید انجام دهید سوال کنید. ممکن هست برای تعداد روزی احساس گرفتگی خفیف در شکم خود داشته باشید و خونریزی شفافی را نیز تجربه کنید که این موضوع طبیعی می‌باانجام گرفت. ممکن هست شما نیاز داشته باشید که در تعداد روز ابتدایی پس از انجام عمل و برای کنترل خونریزی از نوار بهداشتی هستفاده کنید و از قرص‌های تسکین دهنده برای کاهش درد هستفاده نمائید. در نظر داشته باشید که پس از این عمل باید انتظار جابجا انجام گرفتن زمان پریود خود را داشته باشید. ممکن هست این‌بار پریود شما کمی زودتر یا کمی دیرتر اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از ابتلا به عفونت باکتریایی واژن، رابطه جنسی خود را تازمانی که دکتر شما را از انجام آن منع می‌کند به تعویق بیندازید و در این مدت از تامپون هستفاده نمائید. به طور مرتب با پزشک خود ملاقات داشته باشید و هرگونه درمان دیگری که نیاز می‌باانجام گرفت را با وی پلن‌ریزی نمائید. اگر هرگونه بافتی طی انجام عمل کورتاژ برای انجام آزمایش و بیوپسی به آزمایشگاه فرستاده انجام گرفت، نتایج قابل انتظار آن را از پزشک خود جویا شوید. نتایج حاصل از انجام این آزمایشات معمولا پس از تعداد روز حاضر خواهند انجام گرفت.


سوال: عوارض رایج پس از انجام عمل کورتاژ چیست؟


پاسخ: پس از انجام این عمل به طور طبیعی عوارض و خطراتی برای بیمار وجود خواهد داشت. عوارض رایج شامل دردهای کرامپی، لکه بینی یا مشاهده خونریزی شفاف رنگ می‌باانجام گرفت. اما عوارض نادر این جراحی می‌تواند آسیب به دهانه رحم، سوراخ انجام گرفتن خود رحم یا روده‌ باانجام گرفت. اگر شما پس از انجام این عمل هر یک از موارد زیر را مشاهده کـــردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید:


خونریزی سنگین یا طولانی مدت یا مشاهده خون لخته انجام گرفته

تب

درد

احساس حساسیت در شکم

مشاهده‌ی ترشحات بد بو از واژن

در موراد زیاد نادری زخم‌های ایجاد انجام گرفته در رحم می‌تواند باعث ایجاد سندرم آشرمن شود. این سندرم می‌تواند باعث ناباروری و تغییراتی در جریان قاعدگی شود. جراحان می‌تواند این عارضه را درمان نمایند. بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به این سندرم و عوارض آن حتما هر گونه تغییر در جریان قاعدگی پس از انجام عمل کورتاژ را با پزشک خود در میان بگذارید.


سوال: قبل از انجام عمل کورتاژ چه هشداراتی باید داشت؟


پاسخ: انجام این عمل می‌تواند در مطب پزشک، کلینیک سلامت یا یک بیمارستان انجام شود. این عمل معمولا ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان می‌برد ولی شما پس از انجام آن باید حداقل پنج ساعت تحت نظر پزشک در محل انجام عمل قرار بگیرید. قبل از انجام این عمل شرح حال تکمیلی از شما گرفته می‌شود و معمولا از شما خوهسته می‌شود که فرم رضایتی را پر نمائید. هر سوالی که در این خصوص دارید با پزشک خود مطرح نمائید. هر یک از موارد زیر را با حتما به پزشک خود هشدار دهید:


اگر حدس می‌خانومید که باردار هستید و باید تحت عمل کورتاژ تشخیی قرار بگیرید


اگر به هر داروی خاصی آلرژی یا حساسیت دارید


اگر سابقه ابتلا به اختلالات خونریزی دارید یا در حال حاضر از داروهای کاهش دهنده خون هستفاده می‌کنید.


قبل از انجام این عمل شما باید لباس‌های خود را تکمیل در آورید و مثانه خود را تخلیه نمائید.


سوال: در حین انجام عمل کورتاژ چه اتفاقی می‌افتد؟


پاسخ: در طی انجام این عمل شما بر روی کمر خود دراز خواهید کشید و پاهای خود را بر روی رکاب مخصوص (همانند زمانی که معاینه‌ لگنی می‌شوید) قرار می‌دهید. سپس پزشک شما یک اسپکولوم مخصوص را وارد واژن شما می‌کند و دهانه رحم را با یک گیره در وضعیت خاصی نگه می‌دارد. اگرچه هیچ گونه برش و بخیه‌ای طی این عمل بر روی دهانه‌ی رحم شما انجام نمی‌گیرد ولی پزشک شما آن را با محلول خاص ضد عفونی می‌کند.


عمل کورتاژ از دو قسمت حیاتی تشکیل می‌شود:


۱٫”اتساع” که طی آن دهانه رحم باز و گشاد می‌شود و امکان وارد انجام گرفتن یک ابزار خارجی به داخل رحم فراهم می‌شود. پزشک شما ممکن هست از یک میله‌ی بلند و باریک هستفاده کند که بوسیله آن دهانه رحم شما آهسته آهسته بازتر و گشادتر می‌شود. ممکن هست به جای هستفاده از میله مذکور از داروی خاصی برای این منظور هستفاده نماید. برای آشنایی افزایش می‌توانید فیلم کورتاژ را مشاهده نمائید.


۲٫”کورتاژ” که طی آن بافت داخل رحم بوسیله‌ی ابزار خاصی که قاشقی شکل و دراز می‌باانجام گرفت و کورت (curette) نام دارد، تراشیده می‌شود. پزشک شما ممکن هست از ابزار خاصی که کانولا (cannula) نام دارد برای برداشتن و مکش هرگونه بافت باقی مانده داخل رحم هستفاده نماید. در زیادی از موارد قسمتی از بافت خارج انجام گرفته جهت آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می‌شود. در بعضی موارد ممکن هست عمل‌های دیگری به همراه این عمل انجام شود؛ به عنوان مثال ممکن هست پزشک شما از ابزار باریک و بلندی برای مشاهده داخل رحم شما هستفاده نماید. به این عمل، هیستروسکوپی (hysteroscopy) نقل کرد می‌شود.


سوال: بعد از عمل کورتاژ چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟


پاسخ: پس از عمل جراحی، بیمار برای مراقبت‌های پس از بیهوشی به اتاق ریکاوری برده می‌شود. زیادی از بیماران می‌توانند پس از تعداد روز به فعالیت‌های روزانه خود باز گردند. ممکن هست داروهای ضد التهاب غیر هستروئیدی برای از بین بردن دردهای خفیف و کرامپی که ممکن هست وجود داشته باانجام گرفت تجویز شود. برای کاهش احتمال ابتلا به عفونت پزشک ممکن هست بیمار را از هستفاده از تامپون به مدت دو هفته بعد از عمل جراحی منع نماید.


سوال: برای انجام عمل کورتاژ از چه نوع بیهوشی هستفاده می‌شود؟


پاسخ: غالبا انجام این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. انجام این عمل عموما کوتاه بوده و بیمار می‌تواند سریعا بهوش آید. برخی از بیماران ترجیح می‌دهند (یا برای آنان لازم می‌شود) که از بی حسی اپیدورال یا بی حسی از طریق ستون فقران هستفاده شود. اما این روش از هوش‌بری زمان افزایشی برای متخصص بیهوشی برای انجام می‌برد و زمان افزایشی برای گیمابی و ریکاوری می‌برد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما