• تاریخ : ۱۳ام دی ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله


گروه رویدادي : تغذیه

تاريخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۰/۱۱ – ۲۱:۴۴

كد :۷۶۴۴۵

آشپزی همراه با کودکان چه فوایدی دارد؟/ ۶ فایده حیاتی!


کودکان در هر سن و سالی که باشند با آشپزی ، اصول ارزشمندی را خواهند آموخت و هنگام آشپزی با خانواده خاطرات شیرینی را تجربه خواهند کـــرد که هرگز از ذهن آنها پاک نخواهد انجام گرفت.۱- آشپزی کودکان را به امتحان خوراکی های جدید تشویق می کند.

اگر کودک شما هم از آن دسته کودکانیست که به دشواری غذا می خورد وغذاهای جدید را به ندرت دست می خانومد. بهتر هست آشپزی با او را امتحان کنید. نمی گویم یک شبه متغییر خواهد انجام گرفت ولی هر چه افزایش با او آشپزی کنید، او افزایش به خوردن غذاهای تازه تشویق می شود و از خود تمایل نشان می دهد. حتی احتمال دارد برای خوردن میوه و سبزیجات نیز مشتاق شود.


۲- باعث تقویت مهارت ریاضی و علوم کودکان می شود.

با آشپزی ، کودکان اصول پایه ای ریاضی مانند: وخانوم کـــردن، اندازه گیری، تخمین زدن و حساب کـــردن را می آموخانومد. با خواندن دستورالعمل، مهارت خواندن آنها نیز افزایش می یابد. بعلاوه درس آشپزی، مباحث ابتدایی علوم را نیز به آنها می آموزد. برای مثال می آموخانومد دی اکسید کربن تولید انجام گرفته توسط مخمر باعث ورز آمدن خمیر می شود یا حرارت باعث تغییر شکل مواد و طعم و مزه آن می شود.


۳- پرورش مهارت های ارتباطی

ارتباطات نقش حیاتیی را در آشپزی با کودکان ایفا می کند. هنگام آشپزی برایش ازخاطرات یافتن راز و رمزخوش مزه کـــردن خوراکی های مادربزرگش بگویید. یا خاطرات دوران مدرسه خود را برایش بازگو کنید.


۴- نهادینه انجام گرفتن عادات نیکو غذایی

اگراز غذاهای آماده طبخ هستفاده می کنید، کودک شما حتما گرفتار عادت هستفاده از غذاهای آماده خواهد انجام گرفت. آشپزی به آنها اعتماد به نفس و خلاقیت در آشپزی می بخانجام گرفت و در عوض عادت هستفاده از غذاهای آماده و فست فود، سالم خوردن را به آنها می آموزد.


۵- ایجاد مسئولیت و حس هستقلال در کودکان

تایمی کودک پختن پیتزا یا ماکارونی را می آموزد، یاد می گیرد چگونه راهها و اهداف را دنبال کند. آموختن هستفاده ایمن و حفاظت انجام گرفته از وسایل، تمیز کـــردن آشپزخانه و شستن ظرف ها بعد از اینکه پروژه آشپزیش به اپایان رسید، حس مسئولیت را در آنها ایجاد می کند و اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند. و بنابراین برای خانومدگی فردا آماده می شوند.


۶- با آشپزی می توانید، آموختن را برای کودکان لذت بخش کنید.

برای کودکان یادگیری از طریق گیم و تجربه عملی خیلی لذت بخش تر خواهد بود، مثلا می توانید با درست کـــردن شیرینی های سال نو، به او توضیح مختصری درباره نوروز بدهید یا با پختن ماکارونی، از چین و سفر مارکوپولو بگویید. آشپزی پایانی حواس کودکان را درگیر می کند و به آنها مسائل را به راه و روشی دیگر می آموزد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما