• تاریخ : ۲۱ام اسفند ۱۳۹۶
  • موضوع : مجله

دانشمندان اعلام کـــرده‌اند حتی سطوح «سالم» آلودگی هوا هم ممکن هست بر رانجام گرفت مغزی کودکان اثر بگذارد و سرعت و کیفیت آن را کاهش دهد.

به گزار

ش خانوم فردا، به گرازش
از
میزان، مطالعات متعددی قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا را تایید کـــرده‌اند و بر این اساس اکنون زیادی از آقام شناخت نیکوی از ریسک‌ها یا پیامد‌های بودن در این شرایط دارند.

با این حال، واقعیت این هست که حتی آنچه این روز‌ها به وضعیت ایمن یا سالم در حوزه سنجش و شاخص میزان آلودگی هوا معروف هست هم احتمالا مضر هست. مطالعه‌ای نشان داده که کودکان در رحم مادرشان هم در صورتی که در معرض آلودگی هوا در سطح ایمن یا سالم قرار گیرند، ممکن هست دچار اختلالات مغزی باشند که بر عملکـــرد قوای شناختی آن‌ها طی دوران مدرسه اثرگذار هست.

اتحادیه اروپا ذرات معلق را در سطح ۲۵ میکروگرم بر متر مکعب، سطحی ایمن یا سالم از آلودگی هوا اعلام کـــرده هست. مطالعات قبلی متذکر انجام گرفته‌اند که این سطوح قابل قبول در آلودگی هوا بر ریه‌ها، قلب و اندام دیگر بدن اثرگذار هست و از جمله با کاهش رانجام گرفت مغز جنین و قوای شناختی او مرتبط دانسته‌اند.

تحقیقی تازه معلوم کـــرده هست که سطوح آلودگی هوا با تغییرات مغزی کودک درون رحم مادر مرتبط هست دلیلکه جنین هنوز مکانیسمی برای محافظت از مغز در برابر سموم محیطی حتی با میزان موسوم به ایمن ندارد.

این پژوهش که از سوی موسسه بهداشت جهانی بارسلونا (Barcelona Institute for Global Health) در اسپانیا شده، تاکید کـــرده هست که قرار گرفتن در معرض تنفس ذرات ریز معلق در هوا طی دوران جنینی بر لایه‌ای از مغز موسوم به کورتکس و در چنین ناحیه آن اثرگذار هست و باعث پدید آمدن اختلالاتی مغزی در قسمت‌هایی می‌شود که با کنترل مهارت و توانایی مهار وسوسه‌ها، رفتار‌های اعتیادآور، اختلال توجه، و اختلال زیادفعالی مرتبطند.

محققان اظهار کـــرده‌اند تاخیرات شناختی مشاهده‌انجام گرفته در سنین نخستیه ممکن هست پیامد‌های چشمگیری همچون افزایش خطر ابتلا به اختلالات روانشناختی و پیشرفت‌های تحصیلی پایین در درازمدت برجابگذارند.

گروه مطالعاتی برای انجام این تحقیق که جزئیات افزایشی از آن در مجله Biological Psychiatry منتشر انجام گرفته، آثار دی‌اکسید نیتروژن ناشی از ترافیک و سیگار، و همچنین ذرات درشت و ریز معلق در محیط خانه را بر خانومدگی جنینی ۷۸۳ کودک بررسی کـــردند. تجزیه و تحلیل تصویربرداری‌های مغزی این کودکان در ۶ و ۱۰ سالگی به نقل کرد محققان، حاکی از وجود اختلالاتی در کورتکس مغزی بوده هست.

انتهای پیام/ ۹۳۰۶۱۰

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما